Denník N

Sputnik V alebo ďalšia epizóda z reality show Slovensko hľadá liek na pandémiu

Zdroj: Institute for Development of Freedom of Information
Zdroj: Institute for Development of Freedom of Information

Rekapitulácia očkovacieho úsilia a zamyslenie sa nad aktuálnou medicínskou a politickou nezodpovednosťou.

Úplná medicínska, politická aj diplomatická nezodpovednosť. Všetko mi prestáva dávať zmysel. Moje prvé myšlienky pri čítaní titulku o našom slovenskom vojenskom lietadle z Moskvy.
     Očkovanie začalo veľkou a stále pokračuje nemalou nedôverou ľudí, kde hlavným argumentom bolo, že ich vývoj bol veľmi rýchly, nepoznáme dlhodobé účinky (a nateraz opomenieme argumenty typu nanočipy nesvojprávnych ľudí a pod.). Všetky 3 vakcíny prešli štandardnými fázami výskumu, poskytli podklady a boli schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA). U AstraZeneca chýbali dostatočné dáta o účinnosti vo vekovej skupine > 65 rokov, tie už teraz máme zo Škótska. Navyše máme aj nejaké dáta o účinnosti na britskú a juhoafrickú variantu vírusu. V skladoch krajín EÚ sa hromadia nevyužité vakcíny AstraZeneca.
     A v tejto situácii nám prídu ako blesk z jasného neba prvé dávky z 2 miliónov dávok ruskej nikým neschválenej vakcíny. Tej vakcíny, ktorá v úvode vynechala tretiu fázu výskumu.
  •  Ak pretrváva ešte stále relatívne vysoká nedôvera vo vakcináciu, ako to bude vyzerať u bežných ľudí teraz? V Maďarsku, jedinom štáte EÚ, kde bola pofidérne Orbánom schválená, by sa ňou podľa prieskumu dalo očkovať len 30% ľudí.
  • Ako sa budú ľudia prihlasovať na očkovanie? ,,Máte tie overené alebo tú ruskú?“
  • Čo odpovie lekár svojmu pacientovi pri otázke, či je bezpečná? ,,Neviem, nikto nevie…“ ?
  • Ak nemáme žiadne dáta o účinnosti ochrany pred britskou variantou vírusu v situácii, kedy táto varianta dominuje Slovensku – ako si môžeme byť istí, že bude fungovať?
  • Je známe, že sa pripravuje obdoba európskeho COVID pasu. To budú ľudia, čo budú chcieť cestovať, sa nechávať očkovať znova inou registrovanou?
  • Je normálne bez konsenzu vlády, bez vedomia ministra zahraničných vecí, tajne a bez schválenia Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv nakúpiť 2 milióny vakcín, keď samotná riaditeľka tvrdí: ,,My o výrobe vakcíny Sputnik V nevieme absolútne nič. Vzhľadom na to, že nemáme dostatočné údaje, nie je možné vyvodiť akýkoľvek záver o účinnosti, bezpečnosti a kvalite danej vakcíny.“ Prečo máme potom rešpektovať vlastné úrady?
     Geopolitické okienko: V MEDICÍNE NEMÁ POLITIKA ČO ROBIŤ. A práve preto, by mali pravidlá platiť pre všetky vakcíny rovnako a ruská vakcína nie je výnimka! Mala by preto prejsť rovnakým schvaľovacím procesom ako ostatné vakcíny. Je naivné si myslieť, že Sputnik V nie je z polovice politickým nástrojom. Začnime u názvu. Koľko ľudí pozná, či používa názov vakcíny Comirnaty od firmy BioNtech/Pfizer? Hovoríte tak ako ruskej, aj vakcíne od AstraZeneca britsko-švédska? Už len názov vakcíny Sputnik V poukazuje, že sme opäť prví, vyhrali sme… Skvelé na domácu aj zahraničnú propagandu. Fakt, že nebola registrovaná v EMA sa dá vysvetliť len dvoma spôsobmi. Buď sú neschopní odoslať podklady alebo to najpravdepodobnejšie, chcú poukázať na to, že pre nich pravidlá neplatia a že jednotlivé členské štáty nerešpektujú ani vlastné regulatórne úrady. Je zvláštne, že krajina s tak zlým zdravotnickým systémom a s toľkým počtom infikovaných (vieme vôbec reálne čísla?) ako Rusko, ktoré nemá dostatok vakcín pre vlastných občanov ich predáva do zahraničia. To značí, že to využíva buď ako politický nástroj alebo ich ruskí občania sú na druhom mieste. Vyberte si. Okrem toho, že im za to zaplatíme 17 mil. eur, zaplatíme aj v podobe ústupkov a nekritického pohľadu na nedemokratický režim v budúcnosti, oni si zarobia na ďalšie titulky v propagandistických domácich médiách. Sofistikovaný ruský kalkul spočíva aj v tom, že v situácii kedy bol v slovenskej vláde známy veľký rozkol v otázke ruskej vakcíny medzi vládnymi stranami, je tajný príchod vakcín bez širšieho diskurzu vítaným ďalším problémom a spúšťačom vládnej krízy, ktorý ďalej posúva hlasy proruským stranám ako je Smer, SNS, neonacistickej ĽSNS a pod. A videli ste okrem ruských vakcín a čínskych rúšok vítať aj dodávky materiálu od iných štátov?
     Žijeme v bezprecedentnej kríze, kde máme možno najhoršiu situáciu v EÚ. Určite je každá snaha o jej zmiernenie vítaná. No riešenie v takomto prevedení je nešťastné pre všetky strany a stavia ľudí-pacientov, lekárov, vedcov, politikov do kúta a núti si ich vybrať medzi zlým a horším postojom. A všetkých tento čin zastihol nepripravených s hromadou otázok, na ktoré nemáme teraz odpovede. To povedie v konečnom dôsledku k ďalšiemu chaosu.
     Čo odpovie na otázku pacienta, či známeho ohľadom ruskej vakcíny radový lekár, ktorý nechce brzdiť vakcinačné úsilie? S istotou choďte do toho? Ako má argumentovať v diskusii fanúšikom konšpiračných teórii?
     UPDATE 2.3.2021 9:30: Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár. Zdroj: minister zdravotníctva.

Teraz najčítanejšie

Robert Roland

Autor je kardiológ na Kardiologickej klinike FN Motol v Prahe. Aktuálne pracuje na oddelení oxygenoterapie pre pacientov s ochorením COVID-19. V minulosti pôsobil na kardiologickej klinike v Bavorsku a je čerstvým PhD. študentom v obore Kardiovaskulárne vedy na 2. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Srdcom východniar, rodák z Prešova, mysľou v celom zvyšku sveta. Vo voľnom čase sa venuje tréningu na maratón, kayaku, finančným trhom a španielčine.