Denník N

Škrabot

Snažím sa pár rokov sledovať slovenských autorov, ktorí píšu aj žánrovú literatúru. V súčasnosti už je pár takých, ktorí dokážu napísať výbornú detektívku, kriminálku, obstojnú sci-fi, no čo sa týka hororových thrillerov, tam sú podľa mňa ešte stále veľké medzery.

V mnohých prípadoch je to skôr voľné inšpirovanie sa inými svetovými knižnými a filmovými dielami, pričom autorský prínos je najmä v tom, že dej je zasadený do slovenského prostredia. Zrod slovenského Stephena Kinga podľa mňa nedosiahol ani Jozef Karika, a odkladá sa aj v prípade knihy Škrabot od románového debutanta Petra Derňára.

Škrabot napriek tomu nie je nudná kniha, ale nerád vyjadrujem pochvalu štýlom, že je niečo dobré na slovenské pomery. V tomto prípade je zaujímavý aj námet a aj psychológia hlavných postáv. Svojím spôsobom sú literárne „exotické“ aj slovenské reálie, nakoľko hlavná časť dejovej línie sa odohráva v Palárikove, v časti Ľudovítov.

Hlavnými postavami sú tak trocha vyhorení muži v strednom veku. Novinár Peter a režisér Tomáš. Obidvaja niečo vo svojich životoch hľadajú, jeden samého seba, druhý televíznu slávu. Ich životy sa v jednom momentne pretnú, pričom medzi ich dejové línie autor vklinil ešte čierne stránky s príbehom z minulosti.

Autorský text by si podľa mňa zaslúžil trocha viac redakčných zásahov, ktoré by okresali najmä rozsah. V niektorých pasážach je prosto textu príliš, a to zbytočne oberá prózu o gradáciu a napínavosť. Niektoré scény sú prekvapivé, niektoré čitateľsky prvoplánové, ale nedá sa povedať, že by to napriek tomu nefungovalo.

Ostrieľaný kozák hororu a mysterióznej žánrovky si obhryzie tak dva nechty z piatich, strachopudi možno o jeden-dva viac.

Peter Derňár: Škrabot (Čo všetko sme schopní spraviť pre nový začiatok?), Lindeni, 2021

Teraz najčítanejšie