BLOG
Inštitút pre aktívne občianstvo
Inštitút pre aktívne občianstvo
2 462

Čo sa stane, keď francúzsky biológ strávi 30 rokov v Himalájach

Keby vám niekto tvrdil, že vynašiel recept na nájdenie osobného šťastia, ktorý je zároveň odpoveďou na ekonomické krízy či globálne otepľovanie, verili by ste mu? Ja veľmi nie.

A práve preto ma zaujal chlapík menom Matthieu Ricard, ktorý pomerne presvedčivo tvrdí, že vie, ako na to. Ricard je uznávaný vedec, budhista a medzinárodne známy autor a speaker, ktorému načúva smotánka svetového businessu, napríklad aj na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Ako mladý muž z parížskych intelektuálnych kruhov ukončil pred štyridsiatimi rokmi univerzitu a mal našliapnuté na sľubnú vedeckú kariéru v oblasti molekulárnej biológie. Vtedy sa však rozhodol odísť do Himalájí, kde následne strávil desiatky rokov štúdiom budhizmu a meditáciou.

Koncom deväťdesiatych rokov sa Ricard vrátil z ústrania himalájskych hôr späť na západ a začal skúmať dopady meditácie na mozgovú činnosť a celkový pocit šťastia človeka. Záverom jeho výskumu je, že altruizmus, teda nesebeckosť a nezištnosť vo vzťahu k druhým, je ultimátnym zdrojom šťastia, a zároveň aj liekom na neduhy spoločnosti – či už sociálne, ekonomické alebo ekologické.  

Ricard tvrdí, že altruizmus vedúci k osobnému šťastiu sa dá pestovať, čo sa mu ako budhistovi s desaťročnými skúsenosťami s trénovaním vlastnej mysle ľahko hovorí. Jeho tvrdenie je podložené vedeckými dôkazmivplyve meditácie na zmenu štruktúry a funkcie mozgu, čiže možné by to skutočne malo byť.

Výskum bol robený na vzorke Tibetských mníchov, ktorí venovali tisíce hodín meditácii zameranej na altruistickú lásku a súcit. Tento výskum potvrdil, že v mozgu mníchov nastali pod vplyvom meditácie zmeny v čelnom laloku, zväčšila sa im šedá kôra a posilnilo sa prepojenie medzi jednotlivými časťami mozgu. V praxi to znamená to, že títo mnísi si meditáciou vylepšili schopnosť sústrediť sa a ľahšie a rýchlejšie sa učiť nové veci. Kontrola nad vlastnými myšlienkami im takisto umožňuje usmerniť ich želaným smerom, a tým je pre nich pestovanie osobného pocitu šťastia oveľa ľahšie ako u nemeditujúcej populácie.

A aký je súvis medzi altruizmom a záchranou spoločnosti pred úpadkom? Ricard vo svojej knihe Altruism: The Power of Compassion to Change Yourself and the World prezentuje matematické modely, kde sa uvádza, že ak by sa 20 % svetovej populácie správalo viac nesebecky a s väčším ohľadom na svoje širšie okolie, či už formou zodpovednejšieho konzumerizmu alebo ekologickejšieho správania sa, vývoj sveta smerom k lepšiemu by nabral nezvratný pozitívny trend. To, že tento ambiciózny scenár je uskutočniteľný, podkladá výskumami o “vrodenosti” altruizmu, uvádza príklady altruistického správania v živočíšnej ríši ako aj v dejinách ľudstva. Ricard spomína príbeh obyvateľov francúzskeho mestečka Le Chambon-sur-Lignon (5000 obyvateľov), ktorí od decembra 1940 do septembra 1944 poskytli útočisko pre 5000 Židov utekajúcich pred Nacistami.  

I keď nie je v kompetenciách autorky tohto článku zhodnotiť objektivitu všetkých predložených dôkazov, Ricardov svieži a vedecký prístup k “duchárskej” téme akou je súcit a empatia stojí za pozornosť – či už pre iný pohľad na riešenie rôznych aktuálnych otázok inšpirovaný východným učením, alebo pre zaujímavé idealisticko-pozitívne čítanie, ktoré neirituje. No a pre väčších cynikov by to mohlo byť príjemné ezoterické čítanie :)     

 

Autorka: Zuzana Šottová

Autorka je spolupracovníčka Inštitútu pre aktívne občianstvo.

 

Zdroje:

  1. Joseph Hooper, “Why Best-Selling Author Matthieu Ricard May Be the Hardest Working Man in Buddhism”, 17.6.2015  http://observer.com/2015/06/why-best-selling-author-matthieu-ricard-may-be-the-hardest-working-man-in-buddhism/
  2. The Diane Rehm Show, “Matthieu Ricard: Altruism”, 15.6.2015 http://thedianerehmshow.org/shows/2015-06-15/matthieu-ricard-altruism  
  3. Matthieu Ricard, “How to let altruism be your guide”, Ted Talks, 20.1.2015 https://www.youtube.com/watch?v=_p_GKCr8rq8
  4. Martin M. Šimečka, “Mistr světa ve štěstí”, Respekt 29, Ročník XXVI, 13.-19.júl 2015. http://www.respekt.cz/z-noveho-cisla/mistr-sveta-ve-stesti

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Mimovládna nezisková organizácia, ktorá sa venuje téme aktívneho občianstva, vytváraniu nástrojov na uplatňovanie aktívneho prístupu, občiansku participáciu, angažovanosť a dobrovoľníctvo online aj offline, výchove a vzdelávaniu k aktívnemu občianstvu a podpore diskusie o dôležitosti konštruktívneho zapájania sa do vecí verejných občanmi na Slovensku.

Blogy

|