Denník N

Najväčším hriechom Matoviča je, že za vinníka všetkého zla podsúva vládu

(Ilustračné foto: autor)
(Ilustračné foto: autor)

V neochvejnom presvedčení o nájdení zločinca rastie spolu s počtom infikovaných ľudí na Slovensku aj počet ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že tým naničhodníkom, ktorý spôsobil pandémiu a predčasnú smrť tisícov ľudí v dôsledku ochorenia covid-19, je vláda.

Po skončení pandémie, alebo činnosti súčasnej vlády, alebo ministra zdravotníctva, sa na tento kolosálny blud rýchlo zabudne, pretože za predčasné úmrtia môže vláda asi tak ako za to, že nezakázala predávať cigarety, alkohol alebo zákusky.

Všetci tí, ktorí považujú predčasne zomretých za vinu vlády, tvrdia zároveň, že vláda pácha aj tieto zločiny:

Čo naozaj spôsobuje vláda

Vláda bezpochyby zodpovedá za opatrenia, ktorými môže znížiť počet infikovaných a počet predčasných úmrtí. Ak im však nezabráni, tak ich úmrtia nespôsobila, ale im nepomohla zabrániť.

To je dosť zásadný rozdiel.

Vlastne ani nie tak rozdiel, ako niečo úplne iné.

Vládu bezpochyby treba kritizovať za to, čo mala robiť inak, aby pomohla znížiť počet predčasných úmrtí v dôsledku covid-19. Kritizovať je naozaj čo: často neodôvodnené, protichodné a nie nevyhnutné zákazy a príkazy, rozšafné výdavky na celkom neefektívne opatrenia, nezískavanie dát, neskoršie nasadenie opatrení, chyby v nastaveniach a priebehu testovania aj vakcinácie.

No všetci tí, ktorí ste prijali naratív, ktorým sa snažíte vysvetliť, že ľudia umierajú preto, lebo to zavinil niekto z vlády, ste na ceste do peknej šlamastiky.

To je naratív, ktorý zaviedol premiér Matovič a spolu s ním to už verklíkuje celá populistická časť opozície.

Rozoštval ním spoločnosť, ktorá má dosť naložených starostí už tým, že znáša dôsledky pandémie a vládneho lockdownu.

Naviedol tým ľudí na nebezpečné presvedčenie, že pandémiu vytvorila vláda, a že je vylúčené, aby sa niektoré javy diali bez možnosti vlády zasiahnuť. A tiež, že osobná zodpovednosť je nanič, či dokonca niečo zlé.

Stačilo pár týždňov a dnes si tento Matovičov naratív už prevzali mnohí: viacerí novinári, politici naprieč celým spektrom a žiaľ, aj mnohí moji koaliční kolegovia z parlamentu, ktorých prácu si veľmi vážim.

Žijeme v blbej, naštvanej dobe.

Do tohto vlaku obyčajného šialenstva však odmietam nastúpiť.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS, člen OKS.

Teraz najčítanejšie

Radovan Kazda

Poslanec NR SR za SaS. Venujem sa hospodárstvu a environmentálnym reguláciám. Som členom Občianskej konzervatívnej strany.