Denník N

Marketingová vakcína Sputnik V, bude konečne marxisticky materiálna

Záber zverejnený ruským ministerstvom obrany 15. júla 2020, skupina dobrovoľníkov zúčastňujúcich sa na skúške s vakcínami proti koronavírusom, keď opúšťajú hlavnú vojenskú nemocnicu Budenko mimo ruskej Moskvy.
Záber zverejnený ruským ministerstvom obrany 15. júla 2020, skupina dobrovoľníkov zúčastňujúcich sa na skúške s vakcínami proti koronavírusom, keď opúšťajú hlavnú vojenskú nemocnicu Budenko mimo ruskej Moskvy.

Ruský farmaceutický podnik R-Pharm, miliardára Alexej Repika, ktorý kúpil malý výrobný závod v malom bavorskom meste Illertisse za 20 miliónov eur,  oficiálne ku dňu 04.03.2020, požiadal EMA o “rolling review” Sputnik V.

Je to dobrá správa, kapitalizmus funguje. Chápu to aj Rusi.

Nenadarmo sa Rusi od roku 2013 pripravujú na rolu globálneho hráča pri biotechnologickej revolúcii. Nemecko-ruský podnik si môže dnešným dňom pripísať body a začať pripravovať rozšírenie kapacity výroby na 500 miliónov dávok ročne pre 35 krajín, vrátane 12. štátov SNŠ.

Je viac ako isté, Rusko na radosť politikov typu Matoviča,  napokon dokonalo rozsiahle testovanie a už má aj spracovanú “výrobnú” dokumentáciu.

Pri celkovom príbehu s vakcínou Sputnik, sa musíme vžiť do ruskej reality. Ruská zahraničná politika sa neustále mieša s ruskou vedou, až sú niekedy v absolútnom rozpore. Na ukážku, si pripomeňme začiatky testovania vakcíny Sputnik V.

Keď začiatkom júla 2020,  Alexander Gintsburg, riaditeľ Gamaleya Institute, zverejnil informáciu, ako si jeho výskumníci testujú vakcínu na sebe , toto vyhlásenie vyvolalo rozruch a pobúrenie zo strany Ruskej asociácie klinického výskumu (RACRA).

RACRA tento krok testovania jednoznačne odsúdila a uviedla, že ide o „hrubé porušenie základov klinického výskumu, ruského práva a všeobecne uznávaných medzinárodných predpisov“.

Dnes už môžme konštatovať:

  • počnúc prvými vedcami Gamaleyi inštitútu,
  • cez neznáme testovania na vojenskom personále ,
  • až po testovaní na „VIP“ pacientoch na Filipínach,
  • nákupom neregistrovanej vakcíny Matovičom,

netransparentné zákulisie ruských klinických skúšok ICH a dodržiavanie GcP štandardov, budú vždy predstavovať riziká pre celú západnú spoločnosť.

“Kultúra” ruskej vedy, inak vysoko hodnotenej,  bude vždy podstatne odlišná od kultúry vedy na západe. Iná história, iné dedičstvo a iný zmysel prepojenia štátu a vedy. Preto aj akýkoľvek ruský spôsob testovania, ľubovoľného biotechnologického výrobku,  bude pod drobnohľadom západnej spoločnosti.  Logicky, takýto prístup Ruska ako sme videli pri vakcíne SPutnik V,  prináša aj výhodu nižšej výrobnej ceny, oproti konkurenčným výrobkom Západu.  Kvalita biovýrobku, ak sa jedná o zdravie spoločnosti, musí byť na prvom mieste. A aj preto máme v EÚ, agentúru EMA, na ktorú sa môžme spoľahnúť.

Sputnik, moment ktorý vydesil a priniesol aj nadšenie

Bolo tomu tak aj pri prvom vypustení Sputnika na obežnú dráhu v roku 1957. To prinieslo pre západnú spoločnosť strach, ale aj obdiv k ruskej vede.

Sputnik, moment ktorý vydesil a priniesol aj nadšenie, keď opustil ruský domov:

 

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú morálni ľudia, ktorí úprimne pomáhajú realizovať víziu lepšieho života na Slovenska. Pritom je dôležité si pamätať: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a progresívny EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú do spoločnosti zvrátené myšlienky, a ...” ak zlyháme, potom už naozaj celý svet ... sa ponorí do priepasti nového temného ľavicového veku".