Denník N

Milión sem, milión tam…

Nad tými miliónmi sa tu nikto už ani len nevzrušuje…

Milión sem, milión tam, koho to už len zaujíma…

Čože je to pár smiešnych miliónov pre bohatú Slovenskú republiku. Nás už nejaké milióny vôbec nevzrušujú. My už sme úplne inde. Jedine, žeby nie…

Nechcem sklamať tých, čo sa už tešili, že plošné testovania, tak ako ich poznáme dnes, tak skoro skončia, ale treba akosi oznámiť, že v tieni kľúčových tém týchto dní sa akosi tak trošku stratilo, že Ministerstvo zdravotníctva SR tak trošku potichúčky a poza bučky objednalo z rámcovej zmluvy Európskej komisie 35 miliónov antigénových testov za takmer 140 mil. EUR.

Čítate správne. 140 „mega“, len tak zasvišťalo…

Ako správne poznamenal Martin Smatana, dodnes sme pritom od konca októbra minuli, resp. použili „len“ slabučkých 14,2 milióna AG testov (vrátane plošných testov či masových skríningov, ktoré tu máme od novembra 2020).

Dnes je marec 2021. Len tak, medzi rečou…

Plánovaný (a už objednaný) objem je teda takmer 2,5 násobok našej štvormesačnej spotreby. Ak by sme to prepočítali, tak nám 35 mil. testov vydrží pri súčasnej spotrebe takmer 10 mesiacov ďalšieho testovania.

Obec sa, samozrejme, o svojich občanov vždy vzorne postará (náš Hviezdoslavov nevynímajúc), bez ohľadu na to, kto bude / nebude vo vláde. Baví nás to najviac na svete a robíme to pre Vás s radosťou. Či už sú to testovania, rozvoz respirátorov alebo rozvoz vitamínov, ale aj bezplatná terapeutická pomoc, pomoc s nákupom pre seniorov, alebo hotlinka nášho miestneho Slovenského Červeného kríža.

Disclaimer 1: nechcem predčasné voľby, návrat Smeru, Hlasu, Márie Terézie, ani Samovej ríše.

Disclaimer 2: takto sa to, do psej matere, nerobí…

Lajkovať moju robotu môžete tu, budem len rád.

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Donedávna progresívny starosta jednej z najrýchlejšie rastúcich samospráv SR - Hviezdoslavova - ktorú viedol 5 rokov, od r. 2018. M. Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska (PS) a pred starostovaním bol aj jeho trnavským predsedom. V septembri 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za r. 2019, udelenou Združením občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bola Obec na ocenenie nominovaná opäť. V r. 2021 pridal svoje ocenenie aj nezávislý portál PlatStarostu.sk. V decembri 2021 bol M. Lackovič zaradený medzi 30 tvárí lepšieho Slovenska v knižnej edícii "Humans", ktorú priniesol Forbes. V r. 2022 bol súčasťou slovenskej delegácie Transparency International v Kosove, v r. 2023 úspechy Hviezdoslavova prezentoval aj predstaviteľom hl. mesta Islandu - Reykjavíku. Do slovenskej delegácie v Nemecku ho za reprezentanta samospráv prizvalo aj Ministerstvo vnútra SR. V októbri 2022 obhájil svoj mandát starostu obce s výsledkom 83,2%. Od októbra 2023 je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za PS, zároveň je členom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. V rámci novej politickej kultúry - sedieť len na jednej stoličke - sa v decembri 2023 vzdal mandátu starostu.