Denník N

Ako nám COVID-19 môže pomôcť upriamiť zrak na závažnosť infodémie

Minulý víkend som volala s mamou. Ako obyčajne, hlavnou témou hovoru bola súčasná situácia. Tento krát sme však okrem tradičného lamentovania nad zhoršujúcim sa vývojom pandémie na Slovensku a kritikou nekompetentného rozhodovania politických predstaviteľov, venovali aj téme dezinformácií a konšpiračných teórií. Hoci sme túto tému rozoberali už viac krát – keďže sa jej už niekoľko rokov venujem, tento raz to bolo iné.

Náš hovor sme začali diskusiou o videu s vystúpením manželky vojaka, ktorý zomrel v karanténnom zariadení na Lešti. Išlo o výsek z nahrávky relácie Infovojna z 22.2.2021. Moderátori relácie volali po vyvodení politickej zodpovednosti.

Mama bola prirodzene rozhorčená a má pravdu. Ak sa ten príbeh skutočne stal tak, ako ho manželka zosnulého opisuje, je to obrovská tragédia a niekto by mal niesť zodpovedať. Je pravda, že súčasná vláda svojou nekompetentnosťou, otrasnou komunikáciou a neschopnosťou sebareflexie nesie podiel viny na veľkom počte zbytočných úmrtí. Zhodli sme sa ale aj na tom, že vláda nie je jediná. Svoj podiel viny nesú aj “projekty” podobné spomínanej relácii, ktoré zneužívajú súčasnú situáciu, vedome šíria dezinformácie a manipulujú verejnou mienkou až do takej miery, že ľudia už nevedia, čomu majú veriť. A tak radšej neveria ničomu.

Čo sa zmenilo

Ako asi každý užívateľ sociálnych médií, aj moja mama vnímala čo sa tam deje. Avšak, ako veľmi nebezpečné je to, keď ľudia zdieľajú nepodložené hlúposti a ako sa tento problém týka aj jej osobne, začala vnímať len nedávno.

Dnes moja mama vidí preplnené nemocnice, rastúce počty pozitívnych, úmrtia stoviek ľudí, ktoré tu nemuseli byť. Bojí sa o svojich rodičov, ktorí už sú vo veľmi pokročilom veku a ktorých ohrozujú nezodpovední “bojovníci za slobodu” bez rúšok. Hovorí mi o svojej kamarátke, sestričke v nemocnici, ktorej ľudia nadávajú, keď sa odváži podeliť so svojimi osobnými skúsenosťami v komentároch na sociálnych sieťach.

Už to pre ňu nie je vzdialený problém.

Odpovedám: “Mama, ja viem. Už roky predsa hovorím o tom, že tieto bludy sú vážny problém a že na to doplatíme”. Roky si tu podnikatelia s pravdou stavajú svoj biznis model na zavádzaní verejnosti, podkopávajú dôveru vo verejné inštitúcie, dôveru v čokoľvek. Teraz len žnú ovocie svojich doterajších aktivít. Preto sú teraz zástupy ľudí tvárou v tvár kolabujúcemu zdravotníctvu bez škrupúľ schopné tvrdiť, že žiadna korona vlastne neexistuje alebo stačí dobrá životospráva a nemáme čo riešiť.

“Veď prečo s tým nikto nič nerobí?!”

Hovorím jej o niekoľkých iniciatívach a ľuďoch, ktorí sa snažia aspoň svojou trochou prispieť k riešeniu tejto infodémie. Hovorím jej aj o tom, aké urážky a vyhrážky tí ľudia musia znášať. Hovorím jej o článku, ktorý vyšiel aj o mojej práci na jednom dezinformačnom médiu. O tom, ako klamem, zavádzam, prekrúcam fakty, som nekorektná, zaujatá… a veď to poznáte.

Mama nešťastne krúti hlavou.

Ako ďalej 

Aj keď to bol ťažký rozhovor, som za neho rada. Myslím, že posledné mesiace (a neskromne dúfam, že aj naše spoločné rozhovory o tejto téme), pomohli mojej mame pochopiť vážnosť a ničivú silu dezinformácií v našom mediálnom priestore. A aj to, prečo treba na tento problém sústavne a hlasno upozorňovať. Vysvetľovať. Nemlčať.

A to je dobrý začiatok a asi jediné východisko z tohto celého. Presvedčiť mlčiacu väčšinu, aby im to nebolo jedno. Vysvetliť, prečo by im to byť jedno nemalo. Lebo iba vtedy, keď sa za pravdu a fakty postaví kritická väčšina, keď títo ľudia pochopia a odsúdia súčasné nejasné fungovanie všemocných algoritmov a zasadia sa o zmenu, len vtedy máme šancu online priestor vyčistiť. Len vtedy máme šancu zvládnuť výzvy, ktoré nás v 21. storočí ešte len čakajú.

A tak vyzývam aj vás. Využime tragédiu dnešných dní aj na niečo dobré. Hovorme o tejto téme so svojimi rodičmi, súrodencami, tetami, známymi. Vysvetľujme ako fungujú sociálne média, čo sú to dezinformácie a konšpirácie, odkiaľ sa tu berú a ako negatívne prispievajú k vývoju pandémie. Neignorujme fakt, že okrem pandémie koronavírusu, nám tu vyčíňa i pandémia iná.

Verím, že ak dokážeme oslabiť silu tejto infodémie, tak si zo súčasnej situácie odnesieme do budúcnosti aspoň niečo dobré. A možno sa nám aj tú krivku podarí zlomiť rýchlejšie.

Teraz najčítanejšie

Veronika Golianová

Spoluzakladala som inovačnú platformu Impact Games, v ktorej hľadáme spôsoby ako využiť technológie a inovácie pre pozitívny spoločenský dopad, najmä v oblasti vzdelávania. Ako nezávislá výskumníčka sa venujem témam dezinformácií, konšpiračných teórií a hybridným hrozbám.