Denník N

Ako by vyzerala druhá svetová vojna, keby počas nej existovali sociálne siete

Druhá svetová v plnom prúde, britský premiér Winston Churchill práve absolvuje svoj ranný rituál: po prebdenej noci sa zobudil o jedenástej ráno a teraz sa máča vo vani, kým mu chrbtom otočený spravodajský dôstojník číta informácie z bojísk. Niekedy ani nevie, či ho premiér počuje, pretože ten občas ponára hlavu pod vodu. Na kraji vane postavený prvý ranný pohár whisky. Do kúpeľne sa omylom dostane Lord – strážca tajnej pečate a keď vidí takúto scénu, ťukne do smartfónu.

Foto: Yousuf Karsh, public domain

Churchill sedí na WC a personál signalizuje, že Lord – strážca tajnej pečate je už nedočkavý. Churchill cez dvere zakričí, že nech lord počká, pretože on je „zapečatený“ na tajnom mieste a dokáže sa zaoberať len jedným hovnom súčasne. Lord strážca pečate uploaduje zábery kúpajúceho sa Churchilla na Facebook.
Tisíc zdieľaní za prvú minútu, BBC o pol hodiny spúšťa internetovú anketu „Považujete za správne, aby o živote vašich synov na bojisku rozhodoval nahý muž v podnapilom stave?“ Spravodajské televízie kauzu okamžite zaraďujú do breaking news.
Churchill kráča do parlamentu. Koaličná poslankyňa Bessie Braddock ho interpeluje: „Winston, vy ste opitý!  Churchill okamžite kontruje: „Moja drahá, a vy ste hnusná. Lenže ja budem zajtra triezvy, a vy budete stále hnusná!“
Potýčku si natočili na video asi desiati poslanci. Sledovanosť na Youtube okamžite preráža strop. Silný názor na to majú úplne všetci: abstinenti, alkoholici, feministky. Voliči dvoch koaličných strán spustili webovú petíciu za odchod z koalície, vedenej vulgárnym sexistickým alkoholikom. Vláda sa rozpadá, znechutení občania nestačia vkladať do komentárov facepalmy a grcajúce smajlíky, unfriendujú Churchilla a začínajú followovať Oswalda Mosleyho, vodcu britskej fašistickej únie.
S Churchillom sa zatiaľ chce stretnúť cez Zoom vodca francúzskeho odboja generál Charles de Gaulle. Churchill v rokovacej miestnosti práve končí zasadnutie bonmotom: prepáčte páni, musíme skončiť, mám stretnutie s tým Francúzom, aj keď si od toho veľa nesľubujem…. Veď vyzerá ako samica lamy, pristihnutá počas kúpeľa. Traja účastníci hlášku o lame okamžite naťukávajú cez notebooky na Twitter, aby si ju o desať sekúnd prečítal aj de Gaulle, ktorý si z nudy čekuje tvíty, ktoré mu ponúka algoritmus, nastavený na maximálny engagement. Urazený de Gaulle sa k Zoomu nepripojí a radšej sa cez WhatsApp skontaktuje s írskym politikom Éamonom de Valerom. Vzájomne sa presvedčia, že než sa naťahovať s tým britským hulvátom, to už je lepšia neutralita. Frustrovaný Charles vybíja svoju agresivitu súbojmi na Fortnite a namiesto vodcu hnutia Résistance sa stane influencerom na Twitchi.
Zatiaľ Churchill sedí na rokovaní so sovietskym ministrom zahraničných vecí Viačeslavom Molotovom. Dohodnutá téma bola výmena špionážnych informácií a koordinovanie vojsk, ale s Molotovom nie je žiadna reč. Stále rieši Churchillov komentár, v ktorom prirovnal Molotovovu hlavu k delovej guli. Iba za tento týždeň mal na ruskej stránke „Pagibni“ na túto tému štrnásť memečiek! A čo je najhoršie, dve z nich zdieľal aj Josif Vissarionovič.
Nikam to nevedie, Molotov odchádza a tak chce Churchill aspoň utlmiť atmosféru v krajine nejakým pekným videom na dobrú noc. Píše si poznámky do notesu, ale kameraman je nervózny, lebo sa s kamošmi dohodli, že dnes večer začnú binge-watchovať Game of Thrones. Winston ho chce upokojiť a tak povie: „Vydržte, potrebujem si do svojho prejavu nachystať ešte niekoľko nepatričných poznámok.“ Týpek to však streamoval. Desať miliónov videní iba za jednu noc, Veľká Británia sa rozštiepila na skupinu „je to vtipné“ a skupinu „je to drzé a trápne“.
Medzitým na krajinu ticho kleslo desaťtisíc nemeckých parašutistov, ale nikto to príliš neriešil, pretože vyšla nová séria The Crown.

(Churchillove výroky sú autentické aj keď nie doslovné, a vyslovil ich v rôznych obdobiach svojej politickej kariéry.)

Teraz najčítanejšie

Juraj Smatana

Stredoškolský učiteľ, občiansky aktivista, mestský a krajský poslanec v Považskej Bystrici za hnutie ZMENA ZDOLA. Vo voľbách 2020 kandidoval za hnutie Oľano-Nova-KÚ-Zmena zdola. V súčastnosti štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR.