Denník N

Týždeň, keď Krajčí s Matovičom plakali, akoby ich jedna mater mala

a Slovensko by sa malo z toho tešiť, ibaže nemôže, lebo vzniklo podozrenie, že riaditeľ SIS je rovnaký grázel, ako všetci ostatní pred ním.

Pondelok
Zuzana Čaputová skonštatovala, že táto situácia je nedôstojná. Urobila tak vtedy, keď sa jej nepodarilo prihlásiť mamičku na očkovanie. Chce sa nám veriť, že predtým sa neozvala len preto, lebo nemala o tom žiadne relevantné informácie. Ak by sa však o to zaujímala, vedela by, že takáto nedôstojná situácia tu nie je len pri očkovaní, ale aj pri objednávaní sa na testy, aj pri… Vlastne, jednoduchšie a rýchlejšie by bolo vymenovať dôstojné situácie s ktorými sa stretáme. Tých je oveľa menej, ak vôbec existujú.

Keďže bolo MDŽ, Igor Matovič svojej mamine podal medzi dverami kyticu tulipánov z LIDLA za 3,99 a na fb napísal, že ten pocit a tie jej slzy sú na nezaplatenie (možno len plakala, keď zbadala tú bukrietu, alebo priamo jeho???). A ešte poprosil na fb Boha, aby sa toto utrpenie už konečne skončilo. Nevedno, či Boh funguje aj na facebooku, ale hneď na to sa ohlásil pápež, že tento rok sa chystá na Slovensko. Či tieto dve udalosti majú nejaký súvis, zatiaľ nevedno.

Utorok
Tajní agenti mávali kufrík s dvojitým dnom, koľko dien má Matovič, to sa asi nedozvieme nikdy. Preráža ich takou urputnou vytrvalosťou a rýchlosťou, že keby malo búracie kladivo nejaké vedomie, samo by sa od samej závisti zbalilo a šlo by sa predať do kovošrotu. Ten šialenec, ktorý je nejakým nedopatrením ešte stále predseda vlády SR, vyzval šéfku Európskej liekovej agentúry Christu Wirthumerovú-Hocheovú, aby si v EMA zmenili pracovnú dobu, hlušili od rána do večera 24 a niekedy aj 36 hodín denne len preto, aby urýchlene schválili Sputnik ako oficiálnu vakcínu. Urobil tak na facebooku, po slovensky, a dokonca ani netrafil správnu osobu.

Už dobrého pol roka sa vie, že sa bude očkovať, a presne to je ten čas, odkedy mal on aj všetci jeho ministri a poslanci kmitať 24 hodín denne, 7 dní v týždni, aby sme mali zabezpečené vakcíny, funkčný systém na prihlasovanie, funkčnú e-karanténu, funkčné nemocnice, funkčný štát, funkčné všetko. Nemáme z toho nič, iba frustráciu z takej neschopnosti, úbohosti až stupidity, ktoré sa z Igorových slov a statusov denne valia preoblečené za odvahu, úprimnosť a boj za život.

Riaditeľka štátneho ústavu na kontrolu liečiv sa následne pani Hocheovej ospravedlnila. Už si asi nikto z nás nepamätá deň, kedy by sa niekto nemusel ospravedlňovať za Matovičove vyjadrenia.

Národné centrum zdravotníckych informácií vyhlásilo, že na stránku, na ktorej sa prihlasuje na očkovanie zaútočili hackeri, nakoniec sa ukázalo, že to neboli hackeri, ale zúfalí dôchodcovia, ktorí sa chceli zaregistrovať a zaočkovať. #zazdraveslovensko #starcekoviasunasapriorita

Fašisti odídení od Kotlebu si založili novú stranu, volajú sa Republika a tvária sa ako nová nepoškvrnená strana, ktorá nemá s Kotlebom nič spoločné, ale každý vie, že tie nové tváre sú presne tie isté, ktoré boli najviditeľnejšie v ĽSNS. Čiže stále sú to fašisti, akurát že nie v zelenom, ale v bielo-modro-červenom.

Streda
Rokovalo OĽaNO, zhodli sa, že stoja za Matovičom a Krajčím. Rokovali aj v SME Rodina, zhodli sa, že takto to už nejde. Stretko mala aj SaS a za Ľudí a zhodli sa, že takto to už nejde. Čiže všetci tvrdia, že takto to už nejde, ale v podstate to ide. Furt rovnako, furt nahovno. Namiesto toho, aby riešili pandémiu, riešia samých seba. Nedozvedeli sme sa teda v podstate nič, niekoľkí členovia SaS sa však vyjadrili, že Igora síce znesú, ale chcú Marekovu hlavu. Za to neponúkajú nič a za Sulíkom si stoja.

Štvrtok
Šéfa SIS Pčolinského zadržala NAKA, tešia sa tomu všetci politici. Opoziční preto, lebo tvrdia, že je to škandál, že Pčolinský ja dávno závadová osoba, že za všetko môže Matovič. Koaliční preto, lebo tvrdia, že polícia a prokuratúra konečne nemajú zviazané ruky a neexistujú tu naši ľudia. Nám ostatným je to srdečne jedno, lebo máme ešte v čerstvej pamäti nedávne zadržania, ktoré sa všetky v zásade pomaly končia postupným prepúšťaním z väzby. A tak nejako tušíme, že takto sa to skončí aj s Pčolinským.

Štyri koaličné strany sa dohodli, že keď odíde Marek Krajčí, tak koalícia môže pokračovať ďalej. Následne malo vzniknúť Memorandum dobrého vládnutia. Igor však Marekov odchod oznámil na tlačovke takým uplakano, uboleno, ukrivdeno stupídnym spôsobom (Marekovi nikto nepomohol, všetci mu hádzali polená pod nohy), že Richarda to napálilo tak zásadne, že sa povráva o jeho ultimáte a skutočnom konci v koalícii, ak Krajčí do pondelka neodíde, lebo Matovič jeho odchod podmienil očkovaním Sputnikom V. To znamená, že niekedy v ďalekej budúcnosti, ak vôbec, a to znamená, že Igor stále nič nepochopil.

Kollár na to všetko hlbokomyselne povedal, že každý niečo získal a každý niečo stratil. Ten, kto získal, je však zatiaľ neznámy. Rozhodne však stratili všetci občania. Nádej na zlepšenie a upokojenie situácie a politici stratili dôstojnosť.

Jedna osobná poznámka
Autorovi tohto textu je naozaj ľúto, ako to s Krajčím dopadlo. Zdedil rozmlátený, totálne podvyživený, podfinancovaný rezort, ktorý by ani v dobrých časom nebolo ľahké riadiť. Nedostal príležitosť na to, aby sa rozhliadol a ihneď musel riešiť pandémiu. To sa mu príliš nedarilo. Možno sa snažil, ale bol prevalcovaný Matovičovým egom. Marek nemusí byť nutne zlý človek ani odborník, ale nemá guráž na to, aby sa naraz postavil trom zásadným problémom. Rozpadnutému rezortu, pandémii a egomaniakovi. Myslím si, že teraz mu bude lepšie a ľahšie sa mu bude zaspávať. Nech sa mu darí v novej práci.

Piatoček
Krajčí nakoniec skutočne podal demisiu. Vraj nie je prilepený na svoju stoličku. To síce hovoria všetci, ale vždy to vyzerá tak, že sa mýlia. A vo štvrtok to tak vyzeralo aj u Mareka. Človek, ktorý nie je na stoličku prilepený, neplače, nebedáka a nesmoklí ako Trump, keď mu zmažú tweet, ale sa z tej stoličky zdvihne a s aspoň akou-takou hrdosťou a noblesou odkráča. Marek nie. A odchádza vraj preto, lebo nechce byť zámienkou na koaličnú krízu. On ale nie je obyčajnou zámienkou, on je priamy a neodškriepiteľný dôvod na krízu. V tomto prípade zasa stále nič nepochopil Marek.

Bohužiaľ, kým tu budeme mať takýchto logicky indisponovaných a poslabších jedincov v politike, nikdy tu nemôže byť dobre.

Veta dňa
„Chcem pripomenúť, že práve vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a vaše hnutie očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta.“ (Zuzana Čapútová smerom k OĽaNO a Matovičovi)

…a kríza pokračuje

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/