Denník N

Rekonštrukcia vlády „všetko“ vyrieši

Šanca Matoviča slušne odísť, o ktorú už Krajči prišiel

A. Petícia za vypísanie referenda za skrátenie volebného obdobia vlády Igora M.

Rekonštrukciou súčasnej vlády Igora M. by celá petícia aj s jej politickými organizátormi zo Súmračnej stratila význam. Stala by sa bezpredmetnou. Politicky by amortizovala aj jej investorov zo SMER-SD na čele s donom Ficom. Už len z jedného dôvodu. Znenie otázky by bolo absolútne bezpredmetné. V prípade, ak na čele zrekonštruovanej vlády nebude stáť súčasný „facebookový“ kráľ. Medzi prvých adeptov na výmenu ďalších členov vlády hneď s jej premiérom, by veľká časť slovenského národa bez akéhokoľvek váhania zaradila Sulíka i jeho kolegu. Ministra zdravotníctva. Toho čo za seba nevidí náhradu. Krajčiho. Je len šokujúce, ako rýchlo dosiahol hodnotenie na úrovni predchádzajúceho najlepšieho ministra vnútra Slovenskej republiky. Rovnako nenahraditeľného Kaliňáka. A to ešte nestihol ako On ani „nevidieť“ únos vietnamského občana vládnym špeciálom… Na demisiu by normálnemu trošku sebakritickému našincovi úplne stačil spôsob vypĺňania počítačovej požiadavky na očkovanie COVID-19, ktorý bol stvorený národným centrom zdravotníckych informácii. Totálne manažérsky aj morálne je zbabrané i nekonečne kreovanie a dopĺňanie (lobbing) tzv. kritickej infraštruktúry. Na Slovensku od r. 1993 vari nemáme jednoznačne zadefinovanú kritickú infraštruktúru?? Ak nie, tak asi nie je až taká kritická. A teraz si tam len každý strká toho svojho, tých svojich.

Rekonštrukcia vlády by po dlhom, veľmi dlhom čase predstavovala prvý, tvrdý politický úder súčasného premiéra, starého dobrého Igora Matoviča voči jeho skutočným politickým i triednym nepriateľom. Po jeho bezpočetných, sústavných samovražedných útokoch výhradne voči koaličným partnerom. Konečne by mohol dať jeden úder priamo politickej opozícii. Politicky presluhujúcemu Ficovi i jeho plagiátorovi s falošnými, hollywoodskymi jamkami na líčkach. Excelentný a nečakaný atak skutočného politického stratéga. Voči nimi vymyslenej, nimi platenej účelovej a zbytočnej petícii. Petícii, ktorá vznikla aj tak len preto, aby tí čo majú držať hubu boli ticho vo falošnej nádeji, že sa stará „Ficova“ vláda aj s jej štýlom riadenia justície a lá Slovakia v nejakej podobe čoskoro vráti.

A Matovič, ak mu však nezachutila moc a honor predsedu vlády, by mohol z pozície emeritného premiéra v pozadí zbilancovať skutočný stav politických ziskov a strát. Len či má gule na to, aby vymenil honor, kanceláriu premiéra za slobodu rebela. Za pokoj národa. Za čas na reformy.

B. Obnovenia jednoty vlády, vlády, vlády a potom (možno) aj ľudu s „jeho“ vládou.

Výmena najexponovanejších ( Sulík, Matovič, Krajči) a tým aj najviac navzájom i voči sebe (Krajči) neustále vystupujúcich členov vlády, by mohla okamžite priniesť jednotné , súdržné vystupovanie celej vlády na čele s novo vymenovaným premiérom. Na ukľudňujúce a zrazu nie  protichodné, antagonistické vystupovanie nového premiéra voči ministrom by sme si síce museli zo začiatku trošku zvykať. Ale radi. Veď čo by národ pospolitý nezrobil pre nového predsedu vlády. Pre predsedu, ktorý nechá Zakarpatskú Ukrajinu Ukrajine. Rovnako veľkou a vítanou zmenou bude, ak nový minister hospodárstva z SaS nepobeží okamžite po každom rokovaní nového vládneho kabinetu na tlačovku, aby ako prvý národu oznamoval, že On má iný, samozrejme lepší názor ako celá vláda SR. Ale smola. Zas ho ostatní prehlasovali. Ale on má aj tak pravdu. Národu aj jemu samotnému je síce taká pravda na jeden veľký „prd“. On bol však spokojný s tým čo ním zneisťovaným obyvateľom stihol zdeliť. A že národ bol čoraz viac znechutený to nedošlo ani jednému aktérovi z hlavnej dvojice protagonistov vládnej skazy. Nikto im to žiaľ nedokázal vysvetliť tak, aby to obaja naraz pochopili. Škoda. Len keď hubu držať je tak ťažko. Najmä pre tých, ktorí firmy len vlastnili. Nikdy ich však nemanažovali, nikdy ich neriadili ako vrcholoví manažéri  z pozície zamestnanca. Prišli tak o životom poctivo vydretú vysokú školu empatie, o skúsenosti pri motivácii a manažérskom riadení pracovných kolektívov. O polemiku, pri ktorej je každý dobrý názor v teame vítaný. Bez ohľadu na to, kto ho v kolektíve predniesol ako prvý. Slovensko sa presvedčilo, že tieto skúsenosti sa žiaľ nedajú „pajcnúť“ ako nejaká diplomovka na „výške“.

Jedno malé poučenie, za ktoré vďačí bez akýchkoľvek pochybností Igor Matovič sám sebe. Na to, aby bol našinec dobrým premiérom nestačí nekradnúť ako niektorí jeho predchodcovia na stoličke predsedu vlády. Nestačí ani neprivatizovať, či nemať osobné kontakty na taliansku mafiu priamo na úrade vlády SR. Možno by ani celkom nestačilo úplne vypnúť súkromný Facebook. No isto všetci obyvatelia Slovenska tušia, že by to veľmi, ale veľmi mohlo pomôcť k tomu, aby výkon predsedu vlády bol zastávaný viac štátnicky, s väčším nadhľadom a s tak chýbajúcim pokojom. Ale teraz je už pre niektorých jednotlivcov aj na toto neskoro. Pre súčasnú vládnu koalíciu zatiaľ – nie.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...