Denník N

Josef Hegglin MSC

† 8.3.2021

 

Začiatkom marca pred rokom sme si hľadeli do očí… To bolo pre zmienku, že si u neho roky robí duchovné cvičenia Daniel Pastirčák. Mal veľmi rád jeho knihu Evanjelium podľa Jóba. Až tak, že sklonil hlavu nad tanier, pretože jej nevedel dať prívlastok.

Bol to človek, ktorý sa snažil maximálne. Tento činorodý askéta fungoval aj po 70tke akoby na lusknutie v našom rodnom jazyku. Pôsobil tu vyše 20 rokov…

Bol známym pojmom, keď prišla reč na vypnutie, oddych, prechádzky tela, ducha a duše. Môj prvý pobyt na Lukovom dvore som si súkromne nazvala Tábor. Naozaj som načerpala, pretože som sa tam vrátila až po takmer troch rokoch.

Niečo v tom parku veľmi funguje tak, ako to je. Aj keď po kamenistých chodníkoch stále nanovo rozmýšľate, ktoré zastavenie na krížovej ceste pripomína Vaša situácia. Potrebujeme si klásť hegglinovskú otázku častejšie, aby sme zostali v obraze, kde sa tam nájdeme, či vôbec žijeme, milujeme a odpúšťame.

Ďakujem za všetky lekcie,

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Život nie je poézia, ale bez nej by to nebol život. Kvalita stúpa z hĺbky. Ponúka možnosti, ako mať uvoľnené ruky, keď musíme držať nejaké tie prirodzené opraty. Ukazuje na formy a je na nás, aký čas si doprajeme hľadaním pokoja za nimi. Odporúčam pravdu aj v tejto vete svätého Ambróza: "Boh vyslovil len jedno Slovo, ale my sme počuli veľa."