Denník N

Vzdá sa veľký manipulátor?

Manipulátor
Manipulátor

V demokracii musia mať premiéri proste trpezlivosť a hrubú kožu. Musia byť schopní robiť kompromisy. A čo je rozhodujúce, musia byť schopní vedieť prehrať.

Koaličná kríza sa po jednom týždni dostala do stavu, kedy len zajtrajšok ukáže, či nám reálne hrozí podkopanie našej krehkej demokracie. Jednou z mojich najväčších obáv je tichý postoj Matoviča, či krízu využije s cieľom ospravedlniť svoje zlyhania alebo jednoznačne upevniť svoju moc.

Pripomeňme si fakty

Koronakríza vytvorila pre Matoviča tri kľúčové body. Po prvé, na jar získal verejnú podporu. Občania tolerovali a dokonca aj podporovali jeho autoritársky prejav moci, keď sa obávali o svoju bezpečnosť. Po druhé, na čas umlčal aj jeho SmeroHlasných a koaličných oponentov, pretože kritika bola vnímaná ako nelojálna. A nakoniec, kríza mu priniesla uspokojenie, keďže presadil ústavné obmedzenia.

V súčasnosti, kedy umierajú tisíce ľudí, všetky tri body hrajú proti Matovičovi a predstavujú živnú pôdu pre jeho pád. Pandemickú situáciu zneužil na sústredenie moci a rozpitval do štipku kostí celý koaličný potenciál.

A keďže Matovič nemôže získať potrebné hlasy na podporu svojej autokratickej politiky v SaS a Za ľudí, na programe zajtrajšieho dňa ponúkne minimalistický variant, minimálne na poste ministra zdravotníctva a ministra hospodárstva.

Aj v sobotnajších dialógoch použil slovo „kríza“  viackrát počas úvodných minút vysielania. Matovič odmietol akceptovať neúspech svojho projektu antigénového testovania a utajený dovoz neregistrovanej vakcíny. Jeho reakcia na prípadné odstúpenie ministra zdravotníctva, bolo odmietnutie tohto kompromisu, teda aj odmietnutie jeho prehry. Takto vždy reagujú autokrati voči odporu, ktorému musia čeliť.

Premiér ako v zvieracej kazajke

Politika je koniec koncov tvrdá práca. Rodinný podnik v Trnave môže byť autokratívne ovládaný konateľom, ale koalícia si vyžaduje efektívne rokovania a ústupky, a najmä demokratického premiéra. Prekážky, ktoré v rámci  vládnutia štyroch strán vznikajú, sú nevyhnutné. Sú tu víťazstvá, ktoré v rámci štvorkoalície pre tú ktorú stranu, budú vždy čiastkové.

Aj všetci ex-premiéri tejto krajiny, v minulosti museli strpieť rôzne porážky. Pripomeňme si len Radičovú. Matovičovi chýba sebakontrola Radičovej. Zdá sa, že nie je schopný, zodpovedne vykonávať výkonnú moc.

V demokracii musia mať premiéri proste trpezlivosť a hrubú kožu. Musia byť schopní robiť kompromisy. A čo je rozhodujúce, musia byť schopní vedieť prehrať.

Nášmu autokratickému premiérovi sa naopak zdá, že demokratická politika je neúnosne frustrujúca. Chýba mu zručnosť, robiť každodennú politiku, niečo dať,  ale aj niečo zobrať. Aj po roku ostal alergický na akúkoľvek kritiku a kompromis, pričom prejavuje len málo trpezlivosti s partnermi nielen vo vláde, ale aj so samotnou prezidentkou.

Ako príklad premiérovho autoritárstva, spomeňme si na epizódu, ako viackrát nevedel uniesť myšlienku, informovať ako prvú prezidentku ohľadom nákupu antigénových testov alebo svojich koaličných partnerov, pri dovoze necertifikovanej vakcíny. Všetko utajil.

Pre  takéhoto autoritárskeho politika, je proste akákoľvek kontrola a nastavovanie rovnováhy, ktoré sú súčasťou demokracie, nepríjemné a vníma ju len ako priekopu, ktorú treba preskočiť.

Aj preto sa premiér v koalícii cíti ako v zvieracej kazajke. Mediálna kritika, ktorá sa vzniesla na neho za nepriaznivý stav boja s koronavírusom, mu zanechala pocit neprávosti a obkľúčenia. Politika mu pripadá ako hnus.

Obyčajní poslanci

Stanoviská poslancov strany Oľano alebo Sme rodina ku koaličnej kríze, mi už týždeň spôsobujú “koprívku” a paralýzu. Nie sú si istí, ako interpretovať vyhlásenia Matoviča, posúdiť jeho zámery, predvídať jeho ďalší krok, alebo si byť aspoň istí, že dohoda, ktorá dnes bude uzavretá,  bude mať zajtra upokojujúci význam aj pre verejnosť.

Áno, aj týmto obyčajným poslancom sa dnes zdá, že politika je bezvýchodisková. Chýbajú im základné zručnosti, na robenie vnútrostraníckej politiky. Majú málo politickej skúsenosti. Nevedia ponúknuť riešenie koaličnej krízy t.j. dohodnúť sa na výmene najhlavnejších kohútov a ministra zdravotníctva. Lebo sú len obyčajní a ich strana nemá zdravé stranícke štruktúry.

Skončí politický pat, čo môžme zajtra očakávať?

Predpokladám ako Sibyla, že zajtra bude vláda apelovať na:

  1. aktuálnu kritickú situáciu (africký vírus), kedy pád premiéra a vlády by spôsobil oveľa väčšie škody,
  2. predstavia nové opatrenia, aby pracovníci ktorí sú alebo môžu byť chorí, zostali doma s plným finančným odškodnením a tak sploštili krivku šírenia vírusu nadol a zavreli ústa kritizujúcim,
  3. ekonomiku, ktorá je vo voľnom páde a preto bude potrebné riešiť tie podniky, ktoré vytvárajú Petriho misku pre množenie koronavírusu,
  4. radikálny plán, ako násobne zvýšiť podporu zamestnancov, ktorí v rámci pandemických opatrení, prišli o prácu. Mnohým stratám pracovných miest, ktoré počas nasledujúcich mesiacov zaevidujeme, bude nielen nevyhnutné, ale aj skutočne potrebné, zvýšiť prítok peňazí,
  5. keďže dôjde aj k ďalším prepadom spotrebiteľských a obchodných výdavkov, mali by logicky predstaviť aj celkové vládne stimuly.

Očakávam preto, Matovič nám predstaví “novú bezpečnostnú hrozbu”,  ktorá sa na nás bude hrnúť počas nadchádzajúcich 6 týždňoch na Slovensko, aby tak zastavil diskusiu ohľadom svojho odchodu.

A práve tu sa bude písať história “Matovičovej” pandémie.

Všetky tie premárnené týždne, keď sme poriadne neurobili nič, pretože Matovič nechcel počuť hlasy odborníkov, nič, čo by ho mohlo politicky zraniť. Ukazuje to, že aj keď sú naše životy ohrozené, politika tejto vlády je predovšetkým o Matovičovi, o tom, čo si myslí, že vďaka nemu bude krajina vyzerať dobre, bez ohľadu na záujem občanov Slovenska.

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”