Denník N

Súčasný ukrajinský pojem: ochrana národných záujmov

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny sa začal v apríli 2014 a trvá dodnes. Asi 14 tisíc mŕtvych, viac ako milión ľudí bolo nútených opustiť svoje mestá a dediny a asi 4 milióny ľudí potrebujú humanitárnu podporu. Čo sa týka vojakov, niekto vo vojne zomrie a niekto sa z nej vráti. Veteráni sú, ako sa hovorí v ukrajinskej vláde, obrancami vlasti, ktorí bránia národné záujmy Ukrajiny v ozbrojenom konflikte na východe krajiny. Čo sa stane s tými, ktorým sa podarilo vrátiť?

V súčasnosti žije na Ukrajine viac ako 400 tisíc bojovníkov. Po ukončení služby a návrate domov začnú veteráni žiť pokojný život, čo si vyžaduje každodenné preukázanie ich profesionálneho vzdelania v tvrdej konkurencii pracovných miest. Ukazuje sa, že hodnoty, ktoré existujú v ukrajinskej spoločnosti, sa výrazne líšia od bratstva, vzájomnej pomoci a cti prijatých vo vojne. Veteráni sú v takýchto chvíľach zmätení: nepriateľ sa nezdá byť viditeľný a situácia v spoločnosti je napätá, rovnako ako na fronte.

V prvom rade za to môže samotná ukrajinská spoločnosť, najmä médiá, ktoré pri hľadaní škandálov vytvárajú medzi ukrajinskými občanmi atmosféru nervozity a neistoty. Toto napätie sa prenáša na veteránov, ktorí po návrate z vojny chápu nenormálnosť situácie. Aktívna životná pozícia veteránov láka veľa politických strán, ktoré ich začali využívať na účasť na protestoch a iných udalostiach na dosiahnutie svojich straníckych cieľov.

To znamená, že osobitná citlivosť veteránov na nespravodlivosť sa začala využívať na narušenie situácie v Ukrajine. Niektoré politické sily sa pomocou účastníkov vojny snažia pomstiť svojim protivníkom a na pozadí verejnej nespokojnosti vrátiť moc do svojich rúk.

Zároveň nehovorím o nedostatku psychologickej rehabilitácie a socializácie ukrajinských veteránov, čo je kľúčom k úspešnému návratu do každodenného pokojného života. Zanedbanie tejto skutočnosti má samozrejme trpké následky pre armádu aj pre spoločnosť ako celok. Zločiny a samovraždy spáchané veteránmi kvôli neschopnosti nájsť si svoje miesto v spoločnosti sú všetko vážnymi následkami vojny. Nečinnosť vedie však iba k marginalizácii veteránov a diskreditácii ozbrojených síl.

Ukrajina sa chce riadiť vojenskými normami prijatými v USA, kde existuje rozsiahla sieť 1 700 zdravotníckych zariadení pod vedením ministerstva pre záležitosti veteránov a do systému vojenskej rehabilitácie je zapojených viac ako 410 000 ľudí. Netreba dodávať, že Ukrajina nie je schopná minúť toľko peňazí ako Spojené štáty na rehabilitáciu armády, pretože hovoríme o sumách, ktoré sú krát väčšie ako celý ukrajinský rozpočet. Dôležité je, že ukrajinská vláda nerobí nič pre to, aby nejako zachránila svojich veteránov.

Na Ukrajine obrancovia vlasti bránia „národné záujmy“ na východe krajiny. Až teraz moderná ukrajinská koncepcia „ochrany národných záujmov“ implikuje ochranu tých, ktorí sú pri moci, úradníkov a oligarchov. Štát sa jednoducho pľuje na životy bežných občanov a veteránov, ktorí boli použití ako guľka a po streľbe vyhodení ako nábojnica.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.