Denník N

Ako byť aj nebyť v prvej očkovacej fáze (pokračovanie trampot najlepšieho ministra)

Slovenské národné očkovacie preteky v gescii najlepšieho ministra Mareka Krajčího pokračujú aj dnes a nepochybne budú ešte nejakých pár dní pokračovať, tak ak ste si ich neužili doteraz, nič sa nebojte, ešte budete mať šancu. Aby ste sa ale necítili úplne zúfalo a ponížene, možno Vás uteší aspoň to, že sa prihlásiť nepodarilo ani samotnej prezidentke, ktorá sa o to snažila pre svoju mamu v našich podmienkach nepochopiteľne nepapalášsky. Dnes sa ale pozrieme na skupinku ľudí, ktorí si v týchto dňoch môžu na vlastnej koži prežiť, ako je to byť a zároveň nebyť v prvej očkovacej fáze (pracovne ich nazvem schrödingeráči). A aby sme stále neponižovali len seniorov, tak dnes to budú pre zmenu tí, ktorých v boji s pandémiou vôbec nepotrebujeme – napr. zdravotníci.

Tam, kde som skončila v predchádzajúcom blogu, tam dnes začnem. Niekedy medzi 1:00 a 1:29 ráno dňa 8.3.2021 bola v elektronickej zbierke zákonov publikovaná dlho očakávaná nová vyhláška č. 96/2021 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19, podľa ktorej sa však začalo prihlasovať už skôr, za čias jej neexistencie na základe fejsbúkového statusu najlepšieho ministra, čo rozhodne nie je v poriadku, ale to už vieme (kto nevie, odporúčam práve spomínaný predchádzajúci blog).

Podľa prílohy tejto vyhlášky, bodu D., sme aktuálne v štvrtej fáze, v ktorej sa očkujú ľudia nad 60 rokov. Do tejto štvrtej fázy však patria okrem ľudí nad 60 rokov aj všetci tí, ktorí spĺňajú kritéria pre zaočkovanie v prvej, druhej alebo tretej fáze.

Tomu zodpovedá aj nám všetkým dobre známy, tisíckami ľudí za posledné dni tisíckrát refreshnutý a prekliaty očkovací formulár, ktorý v súčasnosti umožňuje (aspoň teoreticky, nie že by boli nejaké voľné miesta k dispozícii) prihlásenie sa na očkovanie práve osobám vo veku od 60 rokov (hoci samotný formulár v súčasnosti neuvádza, že sa očkuje práve v štvrtej fáze, aj keď v minulosti jednotlivé fázy normálne pomenovával).

Späť k vyhláške a ďalším osobám, ktoré sa nachádzajú v štvrtej fáze preto, pretože spĺňajú kritéria pre zaočkovanie v prvej, druhej alebo tretej fáze. Okrem toho, že sa v týchto fázach nachádzajú aj staršie osoby, mýtická často len akože kritická infraštruktúra a iné organizované väčšie skupiny a rôzni náhradníci, sa v prvej fáze nachádzajú aj zdravotnícki pracovníci, zamestnanci DSSiek, terénni sociálni pracovníci, zamestnanci MOMiek, policajti, či vojaci. Aby mohli byť zaočkovaní, musia však  splniť podmienku, že sa registrujú cez nám všetkým už dobre známy, tisíckami ľudí za posledné dni tisíckrát refreshnutý a prekliaty očkovací formulár. Konkrétne tá podmienka a uvedené skupiny osôb podľa vyhlášky vyzerajú takto:

Drobný problém je v tom, že sa v súčasnosti cez tento nám všetkým dobre známy, tisíckami ľudí za posledné dni tisíckrát refreshnutý a prekliaty očkovací  formulár (umiestnený na serveri, na ktorý údajne smerujú brutálne hackerské útoky, a preto nie je funkčný, nie pre neschopnosť tých, ktorí ho spravujú a kde dnes už konečne padla aj prvá hlava riaditeľa NCZI), tieto osoby registrovať jednoducho nemôžu. A preto sú schrödingeráčmi – sú v prvej fáze, ale súčasne aj nie sú, záleží od formulára.

Prečo je to tak? Dobrá otázka a majú ju mnohí. Skúste si obvolať všakovaké korona linky či NCZI a ak budete mať fakt šťastie a podarí sa Vám dovolať, tak sa dozviete, že proste preto, lebo sa zase stala chyba a ešte Vám ako bonus poniektorí aspoň úprimne potvrdia aj to, že je to v rozpore s vyhláškou. Alebo si môžete začať s NCZI napríklad dopisovať, ale môže to dopadnúť aj takto, takže Vám to na nič moc nebude:

Otázku, prečo je to tak, mal dnes aj Braňo Závodský na štátnu tajomníčku najlepšieho ministra – Janu Ježíkovú. A tá odpovedala (od 10:30), že tento týždeň je zrovna jediný týždeň, kedy sa tieto osoby v prvej fáze prihlásiť proste nemôžu, lebo tento týždeň chcú ísť výslovne len podľa veku. To je veru pekné, ale čo keby sa pravidlá nastavovali nie prostredníctvom štátnej tajomníčky u Braňa Závodského, ale keby ich ministerstvo zdravotníctva napísalo do VLASTNEJ vyhlášky vydanej len včera? Čo keby sa konečne prestalo parodovať právny štát, ale naozaj ho aj nastoľovať?

Najlepšieho ministra opatrne chválim aspoň za odvolanie riaditeľa NCZI, za ospravedlnenie sa ľuďom a určitú sebarefelxiu a snahu o nápravu. Počíta sa však výsledok, nie snaha, ani dobrý úmysel, a ten je takýto, pričom toto je len špičkou ľadovca.

Očkovaniu zdar!

EDIT: po ďalšom dopisovaní s NCZI nám odpísali, že svoj formulár dočasne upravili na základe vyhlásenia MZ SR na jeho webe. Nie vyhlášky MZ SR, ale vyhlásenia MZ SR na webe. Web a fejsbúk je nad právnymi predpismi. Niet viac čo dodať.

Teraz najčítanejšie