Denník N

Každý vtip má však zrnko pravdy

Nedávno náš predseda vlády Igor Matovič vtipne povedal, že Rusku sľúbil Zakarpatskú Ukrajinu za vakcínu proti koronavírusu Sputnik V. Tú časť Ukrajiny, ktorá bola súčasťou Československa pred druhou svetovou vojnou. Ukrajinská vláda bola na takýto žart veľmi nahnevaná a ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie ako poľutovaniahodné. V tejto súvislosti požadovalo ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny oficiálne ospravedlnenie Slovenska. Okrem toho Matúš Korba, chargé d’affaires Slovenska na Ukrajine, bol pozvaný na ukrajinské ministerstvo zahraničia. Neskôr sa však minister zahraničných vecí Ivan Korčok za ten vtip ospravedlnil.

Igor Matovič na svojej facebookovej stránke zároveň po chvíli napísal: „Nikdy by som neveril, koľko nenávisti dokáže spustiť jeden odvážny nákup len preto, lebo vraj bol z nesprávnej strany azimutu. Neľutujem“.

Vynára sa logická otázka: „Prečo si slovenský premiér dovolí vtipy, ktoré vedú k medzinárodnému škandálu?“

Odpoveď je dosť jednoduchá. Slovensko kúpilo Sputnik V 1. marca bez sankcií EÚ, preto vedenie krajiny si umožňuje robiť vyhlásenia bez ohliadnutia sa za kýmkoľvek. Na Ukrajine je zatiaľ problematickým miestom medzinárodných vzťahov to, že veľa európskych krajín nechce vstúpiť do konfrontácie s Ruskom. Ukrajina je spokojná iba s jednou pozíciou – Európa by mala s Moskvou zaobchádzať ako s nepriateľom. Ukrajinci preto vnímajú akékoľvek vtipy a narážky na zlepšenie reputácie Ruska v Európe ako nepriateľské voči Ukrajine.

Ďalším dôvodom takýchto prípadov je skutočnosť, že Ukrajinci v očiach európskych krajín nevyzerajú ako nezávislí hráči. V ekonomike je to diktát MMF a v politike diktát Spojených štátov. Z tohto dôvodu veľa európskych krajín nepovažuje Ukrajinu za subjekt na medzinárodnej scéne. Robia jej preto také žarty. V Ukrajine bolo možné odpovedať na Matovičov vtip rovnako vtipne alebo ho nechať bez komentára. Ale Ukrajinci zatiaľ vedia, ako sa majú uraziť, pretože existuje zámer preukázať, že Ukrajina je silný a nezávislý štát. Možno sa to niekedy stane, ale určite nie za súčasnej ukrajinskej vlády. A mimochodom, toto je náš pravdepodobný partner v NATO. S takýmto prístupom možno ťažko hovoriť o akomkoľvek partnerstve v oblasti vojenskej bezpečnosti.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.