Denník N

Kauza Sputnik V a pohľad do českého zrkadla: Matovič a OĽaNO majú postoj ako Zeman a komunisti

Keď si porovnáme postoj a argumenty našej vládnej garnitúry k mimoriadnemu použitiu ruskej vakcíny s našimi susedmi, tak uvidíme zaujímavý paradox: naši konzervatívci a proeurópski politici majú oveľa bližšie k českým komunistom a prezidentovi Zemanovi, ako k svojim ideologicky blízkym partnerom, ako aj premiérovi Babišovi.

Ak si myslíš, že kritika na tvoju adresu je neoprávnená a zaujatá, alebo ak nie si si úplne istý, či posudzuješ a riešiš problém naozaj v súlade s tvojimi dlhodobými zásadami či podľa nejakých všeobecne platných kritérií, jednou z metód, ako tieto pochybnosti podrobiť testu  je porovnať sa s niekým, kto ti je blízky a je v podobnej situácii ako ty. V diskusii o prípustnosti mimoriadneho povolenia na použitie riadne neoverenej ruskej vakcíny Sputnik V je pre Slovensko takýmto porovnávacím „zrkadlom“ určite Česko. Z viacerých všeobecne známych historicko-spoločenských dôvodov, ale aj kvôli tomu, že obe naše krajiny sú aktuálne v najhoršej situácii, čo sa týka pandémie koronavírusu covid-19 v Európe a možno aj vo svete.

Poďme teda nahliadnuť do tohto „českého zrkadla“.

Zeman a komunisti sú za ruskú a čínsku vakcínu. Ostatní prevažne proti

Zhodou okolností práve tento týždeň sa aj v Prahe vyostrila diskusia o tom, či vôbec a ak, tak za akých podmienok nakúpiť a povoliť používanie ruskej vakcíny Sputnik V a prípadne aj vakcíny z Číny. Hlavným zástancom a „pretláčačom“ oboch možností je prezident Miloš Zeman. Ten aktuálne celú situáciu zradikazoval svojou nekompromisnou požiadavkou na okamžité odvolanie trojice kľúčových osôb, ktoré sa naopak stavajú proti okamžitému dovozu a použitiu vakcín z Ruska a Číny: ministra zdravotníctva, ministra zahraničných vecí a šéfky českého Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠUKL).

Kľúčovým argumentom prezidenta Zemana je to, že nezáleží, odkiaľ vakcína pochádza, ale musíme nakúpiť a doviesť každú dostupnú na trhu, lebo za aktuálnej katastrofálnej situácie ide o záchranu životov ľudí. Ruská aj čínska vakcína, podľa neho, boli vlastne už aj tak dostatočne overené v praxi v mnohých krajinách sveta a susední Maďari a Slováci ich už doviezli a používajú, alebo sa ich chystajú použiť. A odporcovia týchto vakcín sú len ideologicky zaslepení mudrlanti. Postoj prezidenta z českých parlamentných strán naposledy v parlamentnej debate jednoznačne podporili len komunisti.

„Trvám na tom, že vakcíny použité v Česku musí být bezpečné a vyhodnocené Evropskou lékovou agenturou (EMA) bez ohledu na to, odkud jsou. Nemám problém se Sputnikem V, protože je z Ruska. Jen chci, aby byl hodnocen stejně jako ostatní vakcíny,“ zdôrazňuje minister zdravotníctva Jan Blatný. Blatný tiež upozorňuje, že okrem Maďarov a Slovákov žiaden iný štát EÚ seriózny záujem o nákup ruského Sputniku V doteraz neprejavil.

Postoj vládneho ministra podporuje celá proeurópska demokratická opozícia, či najnovšie aj hejtmani (župani), ktorí trvajú na tom, že na českých občanoch sa nesmie použiť žiadna vakcína, ktorá neprešla schvaľovacou procedúrou EMA. Premiér Andrej Babiš ako tradične sa vyhýba priamemu konfliktu s prezidentom, ale aj on a jeho vládne hnutie ANO sa vyjadrujú v tom zmysle, že sa majú používať len vakcíny schválené EMA. K nasadeniu ruskej a prípadne aj čínskej vakcíny sú veľmi zdržanliví  aj predstavitelia českých lekárskych odborných organizácií.

Matovič a Krajčí ako Zeman a OĽaNO ako komunisti

Keď si teda porovnáme postoje a argumentáciu politických, ale aj odborných reprezentácií Česka a Slovenska, dostávame veľmi zvláštny a paradoxný obrázok. Premiér Igor Matovič, jeho minister zdravotníctva Marek Krajčí a strana OĽaNO, nemalá časť odbornej lekárskej obce na čele s hlavným infektológom a členom pandemickej komisie Pavlom Jarčuškom, spolu s Borisom Kollárom a jeho Sme rodina či opozičným Smerom a Kotlebovcami majú presne rovnaký postoj a argumenty, ako český prezident a komunisti. Naopak, úplne totožný názor s českou vládou a demokratickou opozíciou, ale aj odbornou lekárskou obcou, má len Veronika Remišová a jej strana Za ľudí, kým Richard Sulík a SaS sú niekde nejasne medzi, keďže pripúšťajú použitie Sputniku V aj na základe povolenia ŠUKL. Nuž a šéfka slovenského ŠUKL Zuzana Baťová má presne rovnakú pozíciu ako jej česká kolegyňa Irena Storová: ich ústavy nie sú dostatočne oprávnené a kompetentné, aby posudzovali vakcíny a vydávali povolenia, to patrí výlučne do právomoci EMA.

Pred sebou tak máme naozaj bizarný obrázok. Podstatná časť slovenského politického spektra, ktorá sa sama stavia skôr do konzervatívnej polohy a za ochrancu tradičných konzervatívnych hodnôt (hlavne OĽaNO, ale aj iné mimoparlamenté konzervatívno-kresťanské sily) presadzujú nasadenie ruského Sputnika V aj bez schválenia EMA. Naopak, českí kresťanskí konzervatívci z KDU-ČSL a občianska pravica (ODS, TOP O9) sú tvrdo proti Zemanovi a porušovaniu platných pravidiel pri nasadzovaní vakcín. Pre úplnosť dodajme, že k ich postoju sa pridávajú aj ľavicoví liberálni Piráti a značná časť sociálnych demokratov. Kým slovenskí konzervatívci, podobne ako Zeman a českí komunisti, obhajujú nasadenie ruskej vakcíny tým, že tak chcú v tejto pandemickej mizérii zachrániť životy ľudí, českí konzervatívci, pravičiari a aj liberáli zase podčiarkujú, že nechcú ani za tejto kritickej situácie ohroziť životy občanov ešte viac tým, žeby im bola poskytnutá neoverená vakcína. Tento zásadný rozdielny prístup môžeme zreteľne vidieť aj u ministrov zdravotníctva oboch krajín a v neposlednom rade aj premiérov ale aj prezidenta Zemana a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Napriek tvrdeniam Zemana a ministrov OĽaNO ruský Sputnik V stále nikto nechce

Ďalší zaujímavý moment je v tom, že zatiaľ čo Zeman tvrdí, že o ruskú vakcínu prejavujú veľký záujem aj iné krajiny EÚ, a preto je potrebné využiť vhodný okamžik, predbehnúť ich a rýchlo ju nakúpiť, minister Blatný tvrdí presný opak. Ak sa pozrieme na slovenské reálie, tak tvrdenia Zemana opakujú hlavne ministri za OĽaNO a premiér. Lenže faktom je, že ani po oznámení EMA o začatí predbežného schvaľovacieho procesu na Sputnik V žiadna iná krajina EÚ ju doteraz rýchlo nenakúpila, ako to avizoval minister obrany Jaroslav Naď. Naopak, po tomto oznámení EMA prebehla búrlivá diskusia v bulharskom parlamente, kde na pravicovú proeurópsku vládu tlačili opoziční socialisti (bývalí komunisti), aby sa ruská vakcína okamžite doviezla, avšak vláda to razantne odmietla s tým, že kým Sputnik V nebude definitívne riadne schválený EMA, tak ho Bulharsko nakupovať a používať nebude.

Na sklonku druhého marcového týždňa tak máme obrázok, že spolu s Orbánovým Maďarskom je Matovičovo Slovensko jediné, ktoré nečakalo na EMA, neschválenú ruskú vakcínu nakúpilo a vážne sa chystá ju použiť na svojich občanoch. Vidíme tak zaujímavý politologicko-spoločenský obrázok: vládnuca časť maďarských a slovenských konzervatívcov, inak tvrdo brániaci overené hodnoty, postupy a pravidlá, v prípade masívneho nasadenia neoverenej vakcíny na svojich občanoch zdravotné a tobôž nejaké politické riziká nevidia a postupujú naopak v súlade s postojom a argumentáciou okolitých komunistov či socialistov a českého ľavicovo-populistického prezidenta Zemana.

To sú paradoxy, povedal by klasik.

 

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu.
  • Bol ministrom hospodárstva po odstúpení SaS z koaličnej vlády Eduarda Hegera a neskôr kandidoval za stranu Demokrati v predčasných parlamentných voľbách v roku 2023.