Denník N

Premiér, ktorý nechcel byť premiérom, no stal sa ním, aby ním znova nebol, ale tak trochu aj bol

Koaličnú krízu malo zažehnať memorandum o dobrom vládnutí. Nestihlo byť ani spísané, pretože premiér vystúpil na tlačovej konferencii a všetky dohody porušil ešte pred ich spísaním. Teraz však prichádza sám s geniálnym nápadom. Chce byť premiérom, ale len tak trochu.

Hovorilo sa o výmene premiéra, potom stačila demisia ministra zdravotníctva. Malo byť po koaličnej kríze, no pri jeho demisii vystúpil na tlačovej konferencii žiaľbohu aj Igor Matovič. Ten okamžite využil pozornosť, začal už tradične útočiť na svojich koaličných partnerov, dokonca mu v hlave zrejme priamo pred kamerami napadlo, že by mal Krajčí odísť, až keď bude očkovanie Sputnikom rozbehnuté. Na to našťastie už bývalý minister nepristúpil. Malo vzniknúť nejaké memorandum, ktoré by predchádzalo takýmto sporom, no nikto ho nestihol spísať. Premiér totiž stihol porušiť všetky dohody, ktoré večer predtým nasľuboval.

Média však prišli s novinkou, ktorá má vyriešiť koaličnú krízu. Geniálny nápad samozrejme vymyslel Igor Matovič. Čo mu napadlo? Že by na istý čas nebol tak úplne premiérom. Znie to pomerne komicky. Matovič nikdy nechcel byť premiérom, no stal sa ním. Teraz ním je, ale demisiu podať nechce. Opäť ním nechce byť, ale vlastne len na chvíľu a tak trochu ním aj tak chce byť. Motá sa vám z toho hlava? Ktovie, čo premiér znova vymyslel, no minimálne to znie ako hádanka, alebo blbý vtip.

Koaliční partneri tento záhadný nápad ešte údajne nezavrhujú. Ak na to prikývnu, budú opäť len handrou pre (ne)premiéra. Čo konkrétne tým myslel sa ešte len dozvieme, no tušíme, že to bude opäť niečo chaotické, niečo čo dokonale vystihuje Matoviča. Opäť to vyzerá len na hlúpu hru, ktorou chce zavádzať svojich partnerov. Ako dlho takýto nápad môže vydržať? Asi tak dlho, ako memorandum o dobrom vládnutí, čiže dovtedy, kým sa opäť premiér nepostaví na tlačovú konferenciu. Keď na to Za ľudí s SaS pristúpia, tak budú len súčasťou ďalšej frašky.

Správanie Igora Matoviča už, ale poznáme. Vyzerá to tak, že chce prísť s nápadom, ktorý má všetko vyriešiť. V praxi to bude, ale hlúposť, s ktorou nebudú súhlasiť jeho kolegovia z vlády. V premiérových očiach sa teda bude opäť hľadať ľahko vinník.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, amatérsky bloger a zakladateľ združenia Belianska kaviareň, ktoré organizuje rôzne kultúrne podujatia v malebnom meste pod Tatrami.