Denník N

Chceme Ivermektin v lekárni, ale nedáme sa očkovať

V poslednej dobe si všímam veľké množstvo ľudí, ktorí dosť agresívne a občas fanaticky obhajujú Ivermektin. Radia si v skupinách na Facebooku, kde si navzájom ordinujú lieky. Tí istí ľudia sa netaja odporom k očkovaniu. Ich hlavným argumentom je rýchly vývoj vakcín a neznáme vedľajšie účinky.

(Hneď na úvod: Netvrdím, že Iverm. je neúčinný, zlý ani škodlivý. Tvrdím, že dávať si Iverm. pre kone a odmietať očkovanie je šibnuté.)

Stále častejšie sa zamýšľam nad uvažovaním týchto jedincov či skupín. Na jednej strane si objednávajú liek pre operencov z čínskych e-shopov, rady si žiadajú od rôznych „odborníkov“ na Facebooku a životy seba a svojich rodín sa neboja zveriť do rúk odporcov rúšok a vakcín. Neboja sa vedľajších účinkov, o ktorých sa v súvislosti s Ivermektinom vie. Neboja sa ani toho, že o pár rokov sa môžu objaviť ďalšie následky laického užívania tohto liečiva. Stačia im facebookové skupiny plné náruživých odborníkov, ktorí majú jedinečné protokoly a patent na vedu.

Na druhej strane náruživo bojujú proti vakcínam, ktoré prešli viacnásobnými štúdiami a ich schválenie je podmienené dôkladným skúmaním bezpečnosti. Tieto vakcíny sú podľa nich narýchlo vyvinuté a ich používanie je experimentom na ľuďoch.

Áno, čítate správne. Vakcíny sú experimentom na ľuďoch, Ivermektin je jediný bezpečný a bez akéhokoľvek rizika si ho môžete dávkovať sami doma. Samozrejme po tom, ako vám ho prostredníctvom Facebooku naordinuje lekár, ktorý nenosí rúško (lebo je vraj škodlivé), alebo iný odborník.

Netvrdím, že Ivermektin nemôže pomáhať v liečbe. Nemám dostatok dát, aby som vedela s istotou povedať, aká je jeho účinnosť. Tvrdím však, že vakcíny prešli dostatočným skúmaním. Je preto absurdné odmietať očkovanie a zároveň vytvárať skupiny Chceme (veterinárny) Ivermektin! Urážať lekárov v komentároch pod príspevkom o Ivermektine je rovnako primitívne ako objednávať si veterinárny prípravok a odmietať očkovanie.

Domnievam sa, že hlavným motívom týchto ľudí je nevzdelanosť a odpor voči všetkému, čo nie je „proti prúdu“. Ak by sa vakcíny dali zohnať iba s ťažkosťami, ak by boli také nedostatkové ako Ivermektin, ak by ich propagovali odporcovia rúšok… Verte, že by stáli prví v rade na očkovanie. Vôbec by nepotrebovali rozsiahlejšie výskumy ani dlhší vývoj. Stačilo by, že ich odporúčajú pseudo odborníci z ich fb skupín.

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.