Denník N

Deň D, na kompromis, je dnes.

Robili by ste kompromis s blízkym človekom? Samozrejme. So svojím kolegom a spolupracovníkom? Bezpochyby tiež. A v prípade politikov typu Matovič-Sulík? Povieme si po dnešnej 11 hodine, že kompromis je špinavé slovo?

Matovič je ako supervírus, ktorý je rezistentný voči antibiotikám. Je úplne imúnny voči akejkoľvek forme kritiky. Môžme ale hádať, či na základe posledných skúseností, ako aj  po diskusiách s najvernejšími zo svojej strany,  pochopil význam slova kompromis.

Áno, kompromis je dohoda, ktorá vzniká na základe obojstranných ústupkov.  Kompromis nie je vždy prijateľný v otázkach morálky a etiky, ale v každodennom živote a politike musia politické strany v koalícii pracovať na tom, aby nakoniec vždy našli spoločnú reč.

Je samozrejmé, že bez ohľadu na to, k čomu dnešný kompromis medzi SaS a OĽANO dospeje, ani jedna zo strán nebude s výsledkom, skutočne spokojná. O strane Za Ľudí nemusíme vôbec pochybovať. A samozrejme, ani my občania, nebudeme z ich kompromisu nadšení.

Ale keďže krajinu už rok sužuje sólo partizánska covidová politika Matoviča, je nevyhnutné, aby sa takto ťažko vybojovaný kompromis dôsledne, opakujem dôsledne zapracoval do základov zmluvy koaličného štvorlístka. V opačnom prípade sa pripravme na skoré predčasné voľby, horúcu slovenskú jar.

Vládni politici si musia uvedomiť, že my občania nie sme ľahostajní a slepí k rozdeleniu spoločnosti, ktoré Matovič spôsobil. Ale rešpektujeme aj myšlienku rozumného kompromisu. Stále v podvedomí prahneme po očiste štátu, ktorý bol unesený dlhoročnou ľavicovou vládou Róberta Fica.

Aj preto je dôležité vedieť, či dôjde 15. marca 2020 k odstaveniu vlády z dôvodu, že ste ako koaliční politici odmietli urobiť prijateľné kompromisy. Kompromisy, ktoré budú tak trochu výhrou, ale aj malou prehrou tej ktorej koaličnej strany. Ale to asi nebude pre dnešný deň, úplne zlá správa pre Slovensko.

Otázkou už len ostane, či kompromis ktorý nám SaS predstaví, bude znamenať vyriešenie zložitého problému z pohľadu Slovenska, alebo len z pohľadu strán v konflikte zapojených?

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”