Denník N

Milan Krajniak odstupuje, pretože ho k tomu nikto nevyzval

Strana SaS a Za ľudí dnes vystúpili s jasnými požiadavkami. Chcú výmenu premiéra. Dlho na seba nenechala čakať ani strana Sme rodina. Po prejave Borisa Kollára, ktorý hovoril o cirkuse sa postavil pred kamery aj Posledný križiak, ktorý podáva demisiu.

Richard Sulík sa s Veronikou Remišovou konečne vzopreli a majú jedinú požiadavku. Odchod Igora Matoviča. Predsedníčka strany Za ľudí to okomentovala so slovami: „už včera bolo neskoro“. Je teda zaujímavé, že prichádza s takouto požiadavkou až dnes. Dospelo to však do bodu, kedy už odmietajú obe koaličné strany pokračovať vo vládnutí s Igorom Matovičom. Ministerka Kolíková na tlačovej konferencii jasne povedala, že ak neodíde súčasný premiér, tak nebude pokračovať v tejto vláde.

Okrem Oľano sa čakalo ešte na vyjadrenie strany Sme rodina. Už aj prišlo. Boris Kollár hovoril nahnevane a sklamane. Pripomínal, že sa strany dohodli v stredu, no vo štvrtok už nič neplatilo. Igora Matoviča a jeho tlačovú konferenciu však nespomenul. Prirovnal vládnu krízu k cirkusu a zdôrazňoval, že nemá spolu s celou stranou žiadne personálne požiadavky. Trvá len na tom, že chce pomáhať ľuďom a pripomenul svoje ultimátum, v ktorom žiada peniaze na pomoc ľuďom v tiesni.

Na záver prenechal slovo Milanovi Krajniakovi. Minister práce sociálnych vecí a rodiny veľkolepo ohlásil, že podáva demisiu. Prečo? To nik nevie. Nikto nežiadal stranu Sme rodina o personálne zmeny, aj keď by sme si ich vedeli predstaviť. Vraj je to gesto. Sme rodina chce dokázať, že vie priniesť obetu.

O čo ale ide Borisovi Kollárovi? Je to prekvapujúci krok, ktorý sa dá vysvetliť rôzne. Demisiu Krajniaka skutočne nikto nežiadal. Vyzerá to ale ako tragikomédia. Predseda parlamentu začne tlačovku s tým, že koaličnú krízu prirovnáva k cirkusu, no sám sa do neho zapája s demisiou svojho ministra. Zrejme sa stretáva s Igorom Matovičom najčastejšie a vie, ako to celé dopadne. Preto vytĺka politické body, robí populistické ťahy a hrá o voliča. Musí, zrejme nás onedlho čakajú predčasné voľby.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, amatérsky bloger a zakladateľ združenia Belianska kaviareň, ktoré organizuje rôzne kultúrne podujatia v malebnom meste pod Tatrami.