Denník N

Sulíkov gambit.

Zjednodušene, gambit je šachové otvorenie pri ktorom hráč obetuje kvalitu, aby získal pozičnú výhodu. Sulík v tomto prípade obetuje svoju pozíciu vo vláde, aby posilnil Korčoka na atlantickom krídle. Nešachovo to podmieňuje malou rošádou, ktorá by uvoľnila tvárnejšieho Hegera do Matovičovej pozície. Je možné, že Matovič bude hrať nakoniec simultánku aj s referendom o predčasných voľbách sľubujúcim šuster mat v štyroch ťahoch. Fascinuje pohyb parlamentných pešiakov, ktorí by radi ovplyvňovali priebeh partičky (aj mimo šachovnice) nad rámec pravidiel šachovej hry.

Dovolím si odskočiť na dva odstavce do Nemecka. Ak sa v nedeľu ráno ešte zdalo, že najväčším problémom CDU/CSU je výber kandidáta na spolkového kancelára, po nedeli to už neplatí. 33% pre zelených v Baden-Württemberg (Stuttgart) a 35% pre SPD v Rheinland-Pfalz (Mainz) znamená druhé miesto pre CDU v krajinských voľbách s odstupom 8-9% na prvého a reálnu (?) možnosť, že CDU zostane už aj v Stuttgarte v opozícii.

Ak si niekto myslel, že CDU na čele s Laschetom bude rovnako silná ako s Merkelovou … Ak vyšiel Laschet víťazne z interného súboja o predsedníctvo, dnes ťahá externe (aj Spahnovou zásluhou) za kratší koniec v boji s pandémiou. V nedeľu sa pohli krajinské tektonické dosky, zemetrasenie na spolkovej úrovni môže nasledovať. Dnes má prednosť osobnosť pred stranou, vízia pred lojalitou, empatia, charakter a dôkaz politickej šikovnosti pred zásluhami, vekom, pohlavím a vierou. Hľadá sa dôveryhodná osobnosť s uveriteľnou víziou, potenciálom nadchnúť a presvedčiť.

Ak predstavoval Pellegrini v očiach voličov akési smerácke “weiter so“, dnes to už nemusí stačiť. Zelení v okolí Stuttgartu vyhrali vo všetkých vekových kategóriách, nielen u tých starších a s rastúcim stupňom vzdelania bol tento odstup ešte výraznejší. Ak je zelený Stuttgart domicilom pre Mercedes a Porsche … a hľadáme vôbec nejaké vzory (hodné nasledovania)?

Ak liečba Kiskom vstupuje do tretej fázy ako Korčokov variant a posledný diel sulíkovskej trilógie – Ako sa stať premiérom s výtlakom 12%, vhodným formátom bude zrejme druhý program verejnoprávnej televízie. Na ten prvý sa už tlačí referendová otázka s výtlakom pol milióna podpisov …

Údržbári všetkých strán traste sa!

Teraz najčítanejšie