Denník N

Vládna kríza: zhoda okolností alebo vplyvová operácia?

Marek Krajčí na letisku s premiérom Matovičom a Pavlom Jarčuškom pri prvej dodávke ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Foto – TASR
Marek Krajčí na letisku s premiérom Matovičom a Pavlom Jarčuškom pri prvej dodávke ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Foto – TASR

Súčasná vládna kríza, ktorej spúšťačom bol nákup ruskej vakcíny Sputnik V, teší najmä politikov, ako sú R.Fico, P.Pellegríny, M.Kotleba a v neposlednom rade má úsmev na tvári aj A.Danko, ktorý sa k nej viditeľne snažil prispieť tiež. Je tam ale jedna osoba, ktorý v celej kauze výrazne vyčnieva: Marek Krajčí.

Slovensko aktuálne trápi nielen zložitá  pandemická situácia, ale navyše sa zmieta aj v kríze politickej. Spôsobilo ju hlavne veľmi zvláštne vládnutie premiéra Igora Matoviča, ale aj zlyhania niektorých ďalších členov vlády a ich vzájomné osobné animozity. Udalosť, ktorá sa stala symbolickým spúšťačom tejto krízy, bol veľmi kontroverzný nákup a dovoz ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá zatiaľ nie je registrovaná pre použitie v Európskej únii jej registračnou autoritou EMA.

Na túto tému sa popísalo už veľa článkov a uviedlo veľa argumentov pre a proti tomuto kroku. Nie je tu mojim cieľom hodnotiť kvalitu vakcíny Sputnik V. Natískajú sa tu ale niektoré zásadné otázky:

  • Prečo výrobca ruskej vakcíny požiadal o proces predbežného hodnotenia EMA až 4.3.2021, keď mali vraj vakcínu pripravenú už koncom leta 2020?
  • Prečo Rusko vakcínu vo veľkých množstvách vyváža do sveta, keď zaočkovanosť ruských občanov je veľmi nízka?
  • Prečo sme kupovali vakcínu, ktorá v tom čase ešte nebola v schvaľovacom procese EMA, a nie radšej vakcíny, ktoré už boli minimálne v procese rolling review?
  • Prečo bol celý proces nákupu a dovozu taký tajomný?
  • A čo mal znamenať ten vítací „cirkus“ na košickom letisku v podobe veľkolepej tlačovej konferencie, ktorý nemal obdobu pri dovoze akejkoľvek inej vakcíny?

Odpovede na tieto otázky sa nám môžu začať črtať, keď si uvedomíme niekoľko súvislostí, v strede ktorých je osoba vtedajšieho ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího. Niektorí si možno spomenú na aféru, ktorá prebehla našimi médiami v minulom roku. Zistilo sa totiž, že Marek Krajčí ako vtedajší poslanec NRSR sa v roku 2018 zúčastnil ako volebný pozorovateľ na prezidentských voľbách v Rusku. Problém bol ale v tom, že on tam nebol ako volebný pozorovateľ oficiálne vyslaný(napr. cez OBSE), ale išiel tam na pozvanie ruskej Štátnej Dumy a platil mu to Ruský mierový fond. Vraj ako súkromná osoba. O tom, ako fungujú takéto „alternatívne“ volebné pozorovacie misie pod patronátom Ruska, si môžete prečítať TU. Keď si pozriete stránku fakeobservers.com , ktorí patrí pod European Platform for Demokratic Elections (Európska platforma pre demokratické voľby, EBDE), zistíte, že sa Marek Krajčí ocitol v skupine spolu s Jánom Čarnogurským a Petrom Marčekom, čo sú notoricky známi pro-ruskí aktéri. O tom, aké boli Krajčího pohnútky pre tieto aktivity, môžeme len špekulovať.

Zoznam slovenských „fejkových volebných pozorovateľov“ na stránke fakeobservers.org

K tomuto faktu si treba uvedomiť, že Putinovo Rusko má už dlhodobo cieľ destabilizovať a oslabiť Európsku úniu a využíva na to nielen rôznych politických aktérov z ultrapravicového  a ultraľavicového spektra, ale aj rôznych štandardných európskych politikov. Využívajú na to rôzne metódy a jednou z nich sa javí aj ruská vakcína, ktorá sa stala jedným z nástrojov hybridnej vojny, ktorú Rusko vedie voči EÚ. Do toho si pridajme zložité pandemické obdobie s tisíckami mŕtvych, pomalší prísun schválených vakcín, ktoré zabezpečovala EÚ, morálna únava a netrpezlivosť obyvateľstva, spochybňovanie a dezinformácie o registrovaných západných vakcínach zo strany ruských autorít, nestabilné a nevyspytateľné politické vedenie krajiny v osobe premiéra Matoviča, koaličná strana Sme rodina napojená na európsku ultrapravicu podporovanú Kremľom, atď.. A máme pôdu pripravenú pre politickú destabilizáciu Slovenska, kde vláda aj parlament deklaruje pro-západné smerovanie aktualizáciou svojej bezpečnostnej stratégie. Nasleduje kaskáda udalostí, ktoré sa následne odohrali: (seba)diskreditácia riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského (momentálne vo väzbe), ktorý v pomerne otvorených rozhovoroch opisuje nepriateľské pôsobenie Ruska a Číny v našom regióne a následná podivná demisia ministra Milana Krajniaka (Sme rodina).

Cui bono? Všetko toto vyvoláva veľa otázok a ešte viac vysvetlení. Stačilo aktivovať „trójskeho koňa“ Mareka, ktorý je Rusku možno ešte niečo dlžný za volebný výlet z roku 2018? Keby – čisto teoreticky – kremeľskí stratégovia plánovali destabilizovať Slovensko, urobili by to možno nejako takto. V týchto dňoch mohli otvárať nielen Russkoje Igristoje, ale aj Dom Pérignon. Snáď budú piť len to najlepšie, nakradli si celkom dosť…

Alebo je to všetko zhoda náhod?

Ukáže sa to v najbližších týždňoch. Vládne strany majú v rukách osud Slovenska na ďalšie dlhé roky. V jednom som si ale istý: takýto stav spoločnosti si ľudia protestujúci na námestiach v roku 2018 neželali. Chceli slušné Slovensko, a nie vládu nevyspytateľného ega! Takže vážení koaliční lídri, spamätajte sa!

Kresba : Shooty / Denník N

Teraz najčítanejšie

Jozef Sedilek

Občiansky aktivista, ktorý cíti zodpovednosť za budúcnosť sveta, kde žijeme .