Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Bez mimovládneho sektora by sme pandémiu zvládali ešte horšie

Negatívnych správ je vo verejnom priestore tieto dni viac než dosť. Preto sme sa rozhodli, že vám prinesieme zopár dobrých príkladov organizácií, ktoré svoj boj s pandémiou a jej následkami stále nevzdali.

Pandémia koronavírusu trápi Slovensko už rok, a pri jej zvládaní sa veru nemáme čím chváliť. V spoločnosti s počtom nakazených rastie aj frustrácia, únava a hľadanie vinníkov tejto bezútešnej situácie. Opozícia viní vládu, vláda viní vedcov, vedci vinia britskú mutáciu, a tá by určite vinila tú juhoafrickú. My sme sa na to rozhodli ísť inak. Prinášame vám preto niekoľko pozitívnych príbehov z práce mimovládnych organizácií.

Základné potreby a duševné zdravie

Opatrenia počas prvej vlny pandémie by sa dali zosumarizovať do dvoch slov: „Zostaňte doma“. Mimovládky však rýchlo poukázali na to, že „ľudia bez domova takú možnosť nemajú. Sú odkázaní na ulicu alebo na hromadné ubytovanie, kde sa nemôžu chrániť tak, ako bežní občania.“ A tak zamestnankyne košickej Nadácie DEDO nezostali doma, ale riskovali svoje zdravie v teréne pre pomoc tejto zraniteľnej skupine. Pre rodiny v bytovej núdzi vytvorili karanténne priestory, distribuovali im jedlo a ochranné pomôcky.

Mať domov však k hladkému zvládnutiu pandémie nestačí. Pre mnohých z nás súčasný stav znamenal zhoršené mentálne zdravie. Nevidíme svoju rodinu, kamarátov, na účte máme menej peňazí, doma viac kriku, bojíme sa o svoje zdravie, a možno nám Covid zobral niekoho blízkeho. Mimovládky varovali, že pandémia s veľkou pravdepodobnosťou povedie k nárastu domáceho násilia a väčšiemu počtu samovrážd. A predpovede na seba nenechali dlho čakať.

Linky dôvery, ktoré prevádzkujú organizácie ako Liga za duševné zdravie, Linka detskej istotyIPčko zaznamenali rekordný nárast volaní a ich pracovníci pomohli tisícom ľudí zvládnuť ťažké životné situácie. Len v IPčku za prvý polrok roka 2020 dostali cez 1400 telefonátov od ľudí, ktorí sa pohrávali s rozhodnutím vziať si život. O koľko viac obetí by sme na Slovensku mali, ak by sa nemali komu dovolať?

Od detí po seniorov

Hoci deti neboli výrazne ohrozené nebezpečným vírusom, pandémia mnohé z nich úplne obrala o prístup k vzdelaniu. Na online vyučovanie totiž potrebujete minimálne dve veci: zariadenie s prístupom na internet a funkčné pripojenie.

Na Slovensku však žije pod hranicou chudoby až 187-tisíc detí, ktoré často nemajú nielen internet, ale ani elektrinu. Na jar sa do online výučby nezapojilo až 52-tisíc žiakov a žiačok základných škôl.

Práve na nich však myslel projekt Na každom dieťati záleží, v ktorom sa spojili mimovládky Teach for Slovakia a Komenského inštitút. Zabezpečili, aby aspoň časť týchto detí úplne nevypadla zo vzdelávania a zabezpečili im mobilné telefóny s internetom aj učebnými materiálmi.

Deťom v takýchto podmienkach dlhodobo pomáha aj organizácia Človek v ohrození. My v Nadácii otvorenej spoločnosti sme reagovali na akútny nedostatok ochranných pomôcok, ktoré sme distribuovali viacerým školám spolu s pracovnými listami pre deti a notebookmi pre učiteľov.

Nie každý si vie v tejto situácii pomôcť sám. Mnoho seniorov zostalo počas uplynulého roka odkázaných na pomoc iných. Organizácia Post Bellum promptne reagovala na pandemickú situáciu a spustila projekt pre pomoc pamätníkom a veteránom z 2. svetovej vojny, keďže práve ich veková skupina bola voči koronavírusu najzraniteľnejšia.

Pre seniorov ušili rúška a koordinovali dobrovoľníkov, ktorí im pomáhali s nákupmi potravín a liekov či s podporou na telefóne. Ich aktivity pomohli dokopy až 700 ľuďom. Seniorom pomáhala od jari 2020 aj Bratislavská arcidiecézna charita, ktorá zabezpečuje nákup potravín či liekov pre dôchodcov a zdravotne znevýhodnených v projekte Pošli tašku.

Pandémia so sebou priniesla aj nové výzvy a riziká. Organizácia Ženské kruhy upozornila na to, že počas mimoriadnej situácie sú porušované práva žien pri pôrode. Zdokumentovali prípady žien, ktoré kvôli protiepidemiologickým opatreniam v niektorých nemocniciach boli necitlivo oddelené od svojich novonarodených detí alebo bola im odopretá adekvátna zdravotná starostlivosť.

Organizácie ako Transparency International SlovenskoNadácia zastavme korupciu dbali na to, aby nákupy zdravotných pomôcok a narábanie s financiami určenými na riešenie krízy boli efektívne a v súlade so zákonom. Ak vláda hospodárila zle, tak len s vedomím rizika, že mimovládky to rýchlo odhalia a informujú verejnosť. A dalo by sa pokračovať.

Mimovládky v kríze

Predstavte si Slovensko, kde je táto práca mimovládnych organizácií mimo rovnice. Ako by sme zvládli krízu bez nich? My sme si istí, že horšie. Omnoho horšie. Stovky tisíc ľudí by prišli o pomoc, mnohých by to možno stálo život.

Koronakríza zasiahla životy a prácu nás všetkých, a mimovládky nie sú výnimkou. Je viac než pravdepodobné, že niektoré organizácie túto krízu vôbec neprežijú. Prieskum českej OSF u našich susedov tento trend potvrdzuje.

Mnohé z vyššie spomenutých aktivít by neboli možné, nebyť štedrých sponzorov a práce dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Preto ak môžete, pomôžte svojim obľúbeným mimovládkam a podporte ich aktivity.

Spôsobov je veľa. Môžete podporiť verejnoprospešné projekty na startlab.sk, stať sa pravidelným darcom či dobrovoľníkom organizácie, ktorá vám je blízka alebo ju podporiť vašimi 2% z dane. Svojimi 2% môžete podporiť aj aktivity Nadácie otvorenej spoločnosti.

Vaša podpora nepomôže len samotným organizáciám, ale aj všetkým tým, ktorým mimovládky pomáhajú.

Ondrej Škvarenina

 

 

 

Teraz najčítanejšie