Denník N

Čas po šialenstve…

a keď sa toto všetko skončí, uvedomíme si, že nič z toho, čo máme, nemusí byť samozrejmosť.

Začiatkom minulého roka si Maroško povedal, že každý víkend sa niekam vyberie. Niekam, kde ešte nikdy nebol, hoci by to malo byť iba kúsok nad domom. A potom prišiel covid…

Jasné, tak či onak to bol nesplniteľný cieľ. Nie je milionár, nemá peniaze na to, aby  si platil záhradníka alebo údržbára. Niekedy má prácu nielen v sobotu, niekedy má prácu aj v nedeľu. A nie je ani Krokodíl Dundee. V prírode dlhodobo neprežije. Uloviť si toho veľa neuloví, skôr než zožerie niečo on, zožerie to niečo jeho. Vie si niečo nazberať, ale musí sa to podobať na jahodu alebo malinu. Ostatné plody, rastliny a traviny mu nič nehovoria, a skôr než by sa nasýtil, asi by sa otrávil. Minule sa napásol na čučoriedkach. Síce si nebol úplne istý, že sú to čučoriedky, pásli sa však na tom aj iní, tak to riskol. Opuchol mu síce celý vnútorný priestor úst, lekárnička mu povedala, že čo iné čakal, keď to cháloval neumyté a ošťaté od divých svíň a oslintané od medveďov, ale prežil .

Maroško nemá problém prespať pod stanom ani širákom, nejako extra sa nebojí. Jednu noc vydrží, možno aj dve, vie si založiť oheň, a keď má so sebou slaninku a klobásku, dokáže si večer užiť. Nie je ten typ, aby sedel zasnívane na pni, civel neprítomne do ohňa, pobrukoval si Nedvědovcov a spomínal na časy dávno minulé. Nebaví ho ležať v tráve, hľadieť na hviezdy a rozmýšľať nad tým, prečo nie je namiesto nákupcu vo firme vyrábajúcej pracovnú obuv „hlídačem krav“. Nie je extra romantik, samotu v lone prírody (ani v nijakom inom lone) cielene nevyhľadáva, a tak viac ako dlhodobý pobyt v prírode ho odrádza dlhodobý pobyt prírode, ktorý by tam musel stráviť samostatne. Jeho výjazdy sa preto obmedzujú na jednodňovky, a keď ide sám (zväčša jazdí na bajku), tak si pokecá sám so sebou a niekedy sa vie aj do krvi sám so sebou pohádať. Prípadne sa ešte porozpráva s bicyklom, možnosti sú rôzne. Pomerne často si však pri tých jeho samorozhovoroch pochvaľuje, že konečne našiel niekoho inteligentného, vzdelaného, sčítaného, a napriek tomu skromného na debatu.

A potom prišiel covid a Maroško zrazu musel pozmeniť plány a často jazdiť tie isté trasy. Zrušili mu cesty mimo okresu, a tak sa nemohol dostať nielen ďalej do prírody, ale nemohol navštíviť ani brata, ani mamču, ani nikoho iného z rodiny. A ani kamarátov.

Tento rok si Maroško opäť povedal, že každý víkend sa vyberie niekam, kde ešte nebol, a už teraz vie, že tento rok mu to zasa nevyjde. Napriek tomu sa už teraz teší na uvoľnenie opatrení a na čas, keď bude môcť ísť von do prírody a dovnútra k rodine. A už teraz vie, že to bude brať úplne inak ako doteraz. Vie, že prírodu a rodinu nebude brať ako samozrejmosť, ale niečo výnimočné. Začne si tie chvíle viac vážiť, lebo všetko sa môže opäť zvrhnúť. Aj s ohľadom na vek.

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/