Denník N

Matovičovi nezáleží na Slovensku, chce sa pomstiť

Matovič je ochotný odstúpiť z postu premiéra. Má však podmienky. Odísť musí každý, kto sa mu postavil.

Igor Matovič sa postavil pred novinárov a prehovoril. Po roku vládnutia je ochotný odísť. Na začiatku vyhlásenia však spomenul dovoz Sputniku. Podľa neho práve vďaka dovozu vakcíny vznikla koaličná kríza. Tá ale trvá mesiace, za čo môže kontroverzná komunikácia ešte súčasného premiéra.

Nebude to však len tak. Igor Matovič síce zdôraznil, že odstupuje pre dobro Slovenska, no v ďalších vetách už opäť všetko znegoval. Začal bodovo hovoriť o svojej pomste. Žiada odchod Richarda Sulíka, čo sa dalo čakať. SaS však má prísť o jedno ministerstvo a odstúpiť má zo svojho postu v parlamente aj Jana Cigániková.

Neskončil však len pri SaS. Ministerka spravodlivosti dlho mlčala, no už aj ona zhodnotila, že s Igorom Matovičom to ďalej nejde. Ten to pochopil po svojom. Myslí si, že ponúkla svoju funkciu a preto žiada jej odchod. Zároveň vyzval, aby na jej miesto strana Za ľudí nominovala nezávislého kandidáta, ktorý nie je prepletený s minulými vládami. Bol to jasný odkaz na pôsobenie Kolíkovej v minulej vláde. To, že pripravuje reformu, ktorú chváli široká laická aj odborná verejnosť už nespomenul. Neskončilo to len ňou. Juraj Šeliga má opustiť miesto podpredsedu parlamentu. Nie je známe prečo.

Boris Kollár a jeho strana však môže ostať vo vláde v pôvodnom zložení. Nie je to však preto, že by mala najshopnejších ministrov, to ani zďaleka. Podržali ale premiéra vždy, keď to bolo treba.

Igor Matovič zistil, že musí odísť. Rozhodol sa však, že so sebou stiahne všetkých, ktorí sa mu postavili. Síce tvrdí, že mu záleží na osude Slovenska, no svojimi požiadavkami dokázal, že jeho jedinou motiváciou je nenávisť a pomsta. Toto je nová politická kultúra, ktorú nám obyčajný človek pred voľbami sľuboval.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, amatérsky bloger a zakladateľ združenia Belianska kaviareň, ktoré organizuje rôzne kultúrne podujatia v malebnom meste pod Tatrami.