Denník N

Kritika politikov ide Milanovi Kňažkovi lepšie ako ich obrana

Milana Kňažka si vážim a preto ma zaujímajú jeho názory.

Minule som tu napísal, že by ma zaujímalo, aký je postoj Milana Kňažka, ako bývalého ministra zahraničných vecí, k diplomatickej príhode s krycím názvom „kujme pykle“, keď náš premiér dal pod kepienkom noci v spolupráci s maďarským ministrom zahraničia priviesť Európskou úniou neschválenú vakcínu Sputnik V.

Dočkal som sa odpovede. Vo svojom komentári k tejto afére Milan Kňažko uviedol, že „zahraničná politika štátu je len jedna, nikto nemá právo (najmä najvyšší ústavní činitelia) konať v rozpore s ňou.“

Ďakujem za túto odpoveď. Som veľmi rád, že sa s Milanom Kňažkom, ktorého som mimochodom volil za prezidenta, konečne zasa v niečom zhodnem. Odľahlo mi.

Ale nie nadlho.

Hneď vo svojom ďalšom komentári sa autora ako keby zmocnili výčitky svedomia a premiéra sa opäť zastal, čím však celkom poprel to, čo napísal predtým.

Na obhajobu predmetnej vakcíny doslova píše, že „Nemecko zahájilo rokovania s Ruskom o spoločnej výrobe vakcín Sputnik V. Má ísť o výrobu desiatok miliónov kusov a Nemci už o tom informovali EU.“

Takže tým pádom je to OK a zahraničné politiky sú už dve?

K tomu treba doložiť, že rokovania začali aj Taliani a Francúzi, robia to však transparentne, a že vyrábať sa začne, iba ak Sputnik bude riadne zaregistrovaný Európskou liekovou agentúrou.

Takže teraz zasa neviem, či to nočné dobrodružstvo je pre bývalého ministra zahraničia v poriadku alebo nie. Som tam, kde som bol.

A Milan Kňažko k tomu pridal ešte jeden bod obhajoby. Ten sa týkal antigénových testov. Napísal, že česká vláda plošne testuje zamestnancov firiem pre firmy nad 10 zamestnancov, že používa také isté antigénové testy ako my, že ide o viac ako tri milióny ľudí, že sa testuje každý týždeň a že testovanie je celoplošné a povinné.

K tomu treba dodať, že nejde o testovanie celoplošné, ale firemné, že sa v ňom budú využívať takzvané samotesty, ktoré vôbec nezaťažia zdravotníkov, lebo si ich zamestnanci budú robiť sami, a že tí, ktorí z testu vyjdú ako pozitívni, sa budú pretestovávať spoľahlivejšími PCR testami. Presne tak, ako to navrhovali odborníci aj u nás, čo však náš premiér ignoroval.

Tieto dva body obhajoby teda Milanovi Kňažkovi celkom nevyšli.

Myslím si, že kritika nepodarených politikov mu svedčí oveľa viac ako ich neprirodzená obrana. Tak to napokon bolo aj v minulosti.

Teším sa na tú kritiku.

 

22.03.2021

Teraz najčítanejšie