Denník N

Vicepremiér pre boj proti…

Aktuálny Matovičov koncept vyvodzovania politickej zodpovednosti je vcelku zaujímavý – aj keď si zlyhal ako premiér, máš predsa naďalej morálny nárok ostať členom vlády, pre istotu na poste na ktorom nemáš veľmi čo pokaziť a ktorý svojím názvom zodpovedá tvojmu naturelu.

Ostáva iba zvoliť správny marketingový názov: Úrad podpredsedu vlády pre boj s Ficom je síce trefné, ale predsa len sa to ako oficiálny názov inštitúcie nehodí. Aj Vicepremiér pre boj proti zlodejom znie príliš detinsky, hoci taktiež charakterizuje Matovičovu dvanásťročnú politickú dráhu. Ak bol v opozičných laviciach v niečom skutočne uveriteľný a autentický, bola to póza bojovníka proti zlodejom všetkého druhu – od korupčníkov cez tunelárov až po plagiátorov. Preto medializovaný názov Podpredseda vlády pre boj s korupciou vyzerá byť dobrým kompromisom: jednak explicitne nespomína tých plagiátorov, jednak – ak by sa jedného dňa ukázalo že Matovičov vzťah ku korupcii až príliš nápadne pripomína jeho vzťah k plagiátorstvu – obsahuje slovnú „únikovku“ že veď išlo iba o skrátený názov Podpredsedu vlády pre boj s korupciou proti slušným občanom. Hoci, ak by som mal právo voľby ja, zvolil by som jednoduchý názov Vicepremiér pre boj proti. Ten totiž charakterizuje Matoviča úplne univerzálne, bez ohľadu na okolnosti.

Absurdnosť požiadavky OĽaNO na upratanie Matoviča na iný vládny post, ušitý jemu na mieru, najlepšie vynikne, ak ju použijeme ako vzor pre požiadavky ostatných koaličných partnerov – v takom prípade nám nové ministerstvá pribudnú ako huby po daždi: popri Úrade podpredsedu vlády pre boj s korupciou budeme mať ministra pre vánkovú komunikáciu ako zástupcu vlády povereného konzultáciami s Duchom svätým, Ministerstvo veteránov križiackych výprav vedeného, ako inak, Posledným križiakom, ministra pre excel a kulinárske trendy a najnovšie možno aj Ministerstvo naturálnej ženskej krásy zamerané najmä na boj proti nadmernému používaniu mejkapu, kaderníckych služieb a talianskej módy.

A teraz vážne: v Smere mali vo zvyku nominantov, ktorí zlyhali, upratať na menej viditeľný, ale stále lukratívny post. Či už rovno do Bruselu, na Ústavný súd alebo aspoň na nejaké veľvyslanectvo. OĽaNO sa práve snaží vyvodzovanie politickej zodpovednosti apgrejdovať na nový level – neschopného nominanta upratať v rámci tej istej inštitúcie na nový, fiktívny post. Aj dámy a páni v OĽaNO musia predsa chápať, že takto sa to robiť naozaj nemá.


Výber z predošlých blogov autora:

Referendum a kvórum
Ako voliť sudcov Ústavného súdu?

Zoznam ostatných blogov autora tu.

 

Teraz najčítanejšie

Juraj Chovan

Som úplne normálny chalan ktorý chce žiť v úplne normálnej krajine. (A naivne verím že raz v takej žiť aj budem.)