Denník N

Týždeň, keď odstúpili všetci, ktorí nemali, a ten, čo mal, neodstúpil

Týždeň, ktorý ukázal v plnej nahote, že Matovičovi nezáleží na Slovensku, na ľuďoch a nikdy nedodrží slovo.

Pondelok
Ono sa to vlastne stalo už v nedeľu, ale všetko to pokračovalo v prvý pracovný deň. Matovič sľúbil, že odstúpi, ak sa splnia jeho podmienky a tak, ako sa všeobecne predpokladalo, nebude to bezbolestné. Problém je, že to nebude bolieť jeho, ale všetkých Slovákov. Jeho nadmerne vyvinuté ego si vypýtalo hlavu Sulíka, Kolíkovej, Šeligu a Cigánikovej, pričom tvrdil, že všetci sa vlastne samostatne ponúkli, že odstúpia. Nebola to síce pravda, ale kto by už len od Matoviča čakal nejakú pravdu? Pravda? Napriek tomu sa tí štyria dohodli, že mu vyjdú v ústrety.

Utorok
Doobeda podal demisiu Sulík, poobede Kolíková. Prezidentka od samého zúfalstva vyhlásila, že táto vláda je v rozklade, a vyzvala Matoviča na urýchlený odchod. To isté spravila Remišová, ale tá ho vyzvala na odchod toľkokrát, že si to už nikto ani nevšíma. Dokonca mu dala ultimátum do ďalšieho pondelka, inak vraj odíde z vlády, a teda aj z koalície (ďalší premárnený týždeň). Prekvapením je však Kollár. Doteraz úplne pokojný a v zásade neviditeľný pohrozil predčasnými voľbami. A čo na to OĽaNO? Tabaková verí, že do pondelka sa všetko utrasie, Šípoš si myslí, že Igor je fasa a mal by zostať premiérom a Matovič na fb ako vždy úplne k veci napísal, že dúfa, že sa tej hnusoby čoskoro zbavíme. A všetkým to znelo, ako keby hovoril o sebe.

Ono je to naozaj nepochopiteľné. Jeho vyzývajú na odchod úplne všetci. Koaliční partneri, prezidentka, občania tohto štátu. Pravdepodobne ho má v zuboch už aj samotný koronavírus, lebo ani ten si nemôže byť na čistom, čo zasa vylezie z jeho chorej hlavy. Všetci vidia, že by nemal odísť len z kresla premiéra, ale rovno zo Slovenska, len jemu to nedopína. Ak bude chcieť niekto niekedy vyvinúť nejaké superlepidlo, mal by ísť preskúmať Matovičovu premiérsku stoličku.

Streda
Skončil Grohling, skončil Korček, a kým ešte včera mohol aspoň najväčší optimista dúfať, že je aká-taká nádej a SaS si to rozmyslí, tak dnes tá nádej nieže zomrela, ona rovno skapala. SaS je prakticky mimo, napriek tomu sa všetci v OĽaNO unisono tvária, že sa zatiaľ nič nedeje. Dokonca ešte väčší šašo, než je Matovič (a to doslova), Jožo Pročko, na fb napísal, že dnes je každý druhý Slovák politológ a zároveň sa ľudí spýtal, ako by riešili situáciu. Nešpecifikoval však, akú situáciu ani to, prečo by mali niečo riešiť ľudia. Sami si to dosrali, sami nech si riešia. Paradoxom je, že on ľuďom nadáva do politológov bez toho, aby sa aspoň zľahka zamyslel nad tým, že on ako skrachovaný (a mimoriadne trápny) zabávač sa zrazu ocitol v poslaneckej lavici. Ak môže byť šašo poslancom, bežný človek môže byť politológom bez väčších problémov. A hlavne v situácii, aká je tu teraz.

Len tak mimochodom, Slovensko sa čoskoro stane najhorším štátom, pokiaľ ide o rýchlosť očkovania. Európske vakcíny neobjednali, Sputnik neschválili, očkovanie sprevádza chaos, ale #nebojtesadobrebude a #rychloodvaznepreludi. #mamelukjeto

Ak by existovala súťaž o najsmutnejšiu politickú postavičku, s prehľadom by to vyhrala Mária Šofranko, obyčajná žena z východu, ktorá mala byť líderkou OĽaNO v posledných voľbách. Matovič ju ukázal a potom upratal. A odvtedy ju nebolo počuť ani vidieť. Z hlbín politickej deštrukcie sa vynorila až v stredu, keď vyhlásila, že plne stojí za Matovičom, a ešte sa posťažovala, že aj tak nič nezmôže, lebo i tak ju nikam nevolajú. Na žiadne rokovania, na žiadne výbory, na žiadne stretnutia. Iba ju ukážu a potom zasa stiahnu. Takýto je ona líder. Pani Šofranko prepáči, ale ak mal Kočner za opičku Jankovskú, tak Matovič má opičku Šofranko. Až človek nevie, či by ju mal poľutovať, alebo povedať, že si za to môže vlastne sama.

Štvrtok
V nejakej televíznej víkendovej debate sa Kollár vyjadril, že by bol najradšej, keby zostalo všetko po starom a fungovali by do štvorky. Vie si to predstaviť aj do trojky, ale že v dvojke si to predstaviť nevie vôbec. Nuž, po štvrtku si bude buď musieť zvyknúť na trojkoalíciu, keďže SaS to nadobro vzdala, alebo by mal trošku popracovať na svojej fantázii a napriek svojmu prvotnému presvedčeniu si začať predstavovať menšinovú dvojkoaličnú vládu, alebo si rovno chystať peniaze na bilbordy na kampaň k predčasným voľbám, keďže sa zdá, že nadobro to vzdávajú aj Zaľudia.

Piatok
Poslanci z OĽaNO sa vyhrážajú, že keď Matovič podá demisiu, nastane bezvládie. Všetci ostatní príčetní ľudia však vedia, že bezvládie je tu už niekoľko mesiacov a po odchode Matoviča to už s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou až s istotou byť horšie nemôže.

Ďalší poslanci, opäť z OĽaNO, sa vyhrážajú, že keď skončí Matovič, oni opustia poslanecký klub. Možno to bude znieť ako konšpirácia, ale fakt to vyzerá ako nejaká Matovičova finta, ako si zachrániť krk. Kto z vás pozná nejakého poslanca OĽaNO? OK, je tu pani Tabak, ktorá sa preslávila tým, že sa bicyklovala okolo Matovičovho mítingu a akosi sa jej zrazu prihodilo, že sa stala poslankyňou. Je tam Krošlák, vraj bývalý špičkový tenista, a je tam Pročko, ktorý sa preslávil tým, že vie nahlas pískať pomedzi zuby a spraviť si z ľudí prču, ale keď si z neho vystrelia, zrazu stratí zmysel pre humor a je jedovatý ako muchotrávka.

Predstavte si teraz, že niekto z týchto podivínov bude ochotní vzdať sa poslaneckého platu len kvôli tomu, že Igor podá demisiu. A teraz si predstavte fašistu Mazureka, ako sa prechádza ruka v ruke so svojou rómskou priateľkou po Luniku IX a kočíkuje ich spoločné dieťa? Čo si dokážete ľahšie predstaviť? Mazureka, pravda?

Bude pekný víkend, bežte do prírody, oddychujte. Cez víkend nechajte pracovať poslancov. Čas sa im kráti. No vlastne nieže kráti, čas im už dávno vypršal. V pondelok by sme sa mali dozvedieť, čo nás čaká. Či sa už konečne niekam pohneme, alebo sa prepadneme ešte niekam hlbšie. A dá sa vôbec ešte niekam padnúť?

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/