Denník N

Za Zelenského: ďalšie stratené roky Ukrajiny

Málokedy ukrajinský prezident stratil podporu svojich voličov tak rýchlo a dramaticky ako Volodymyr Zelenský. Od jeho triumfálneho víťazstva nad bývalým prezidentom Petrom Porošenkom uplynuli takmer dva roky. A teraz prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za Zelenského by v prvom kole hlasovala iba pätina Ukrajincov. Z ukrajinských médií vyplýva, že polovica respondentov uviedla, že si želá, aby Zelenský okamžite podal demisiu a uskutočnil predčasné voľby. Malo by to tiež dať Západu podnet na zamyslenie.

Charakteristickým znakom ukrajinskej politiky je nepochybne rýchle rozčarovanie z vlastných politikov. V roku 2019 veľa Ukrajincov uverilo sľubom vtedajšieho komika Zelenského, že môže rýchlo ukončiť vojnu s Ruskom na východe Ukrajiny a vrátiť Krym. Podľa očakávaní nastalo rozčarovanie, pretože ruský prezident Vladimir Putin nemá záujem o posilnenie Ukrajiny, ktorá sa usiluje stať sa členom NATO, riešením konfliktu.

Hlavným dôvodom poklesu ratingu Zelenského je však jeho neochota uskutočniť skutočné reformy. Prezident pokračuje v postsovietskom vládnom systéme a akceptuje korupciu a bezprávie výmenou za to, že on a jeho vláda zostávajú pri moci. Okrem svojich krokov proti kremeľskému politikovi a mediálnemu magnátovi Medvedčukovi Zelenský neurobil nič pre to, aby zlomil kontrolu nad oligarchami vo veľkej miere v politike, ekonomike a médiách.

Fungujúci štát potrebuje nezávislé inštitúcie, ktoré nevznikli ani za Zelenského. Naopak, v roku 2020 pokoril dovtedy samostatnú centrálnu banku a generálnu prokuratúru. Boli prepustení takmer všetci, ktorí mohli uskutočniť kompetentné reformy. Ale tajná služba BSU (Bezpečnostná služba Ukrajiny), skorumpované súdy – to všetko zostalo nedotknuté.

Teraz chce Zelenský podriadiť čiastočne nezávislú protikorupčnú kanceláriu NABU, ktorá začala vyšetrovanie niekoľkých zamestnancov z tímu prezidenta. Keby neboli ukradnuté miliardy z Ukrajiny, krajina by nepotrebovala pôžičky od Západu. Medzinárodný menový fond už odmietol poskytnúť Ukrajine ďalšie peniaze, kým Zelenský nezačne so skutočnými reformami.

Ukrajinský prezident reaguje na jeho pokles v predvolebných prieskumoch vytvorením pracovných skupín. Musia rýchlo pripraviť zákony, aby dokázali, že Zelenský má jasnú vôľu reformovať. To isté urobil v roku 2019 pred voľbami, nič z toho sa však nerealizovalo.

Skromné ​​výsledky roboty Zelenského nie sú tajomstvom ani pre krajiny Európy. Nedávno vydal Európsky parlament rezolúciu so skľučujúcimi výsledkami práce súčasnej ukrajinskej vlády. Predtým najväčší vplyv na Ukrajinu mali predovšetkým USA. A Joe Biden je skutočným expertom na Ukrajinu v Bielom dome. Samotné sľuby Zelenského na neho pravdepodobne nezapôsobia. Bude však mať nejaký prospech, ak nový americký prezident vyvinie tvrdý tlak na Kyjev? Pokiaľ ide o výhody pre krajiny Európy a USA, bude ten, pretože sa Ukrajina používa na ničivý vplyv na Rusko a v súvislosti s najnovšími udalosťami aj na Bielorusko. Pokiaľ ide o výhody pre samotnú Ukrajinu, nebudú žiadne, pretože Kyjev naďalej vykonáva iba tie pokyny, ktoré mu diktujú Západ a USA, a na vnútorné problémy nezostáva čas. Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že roky Zelenského budú pre Ukrajinu rovnako stratené ako roky jeho predchodcu Porošenka.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.