Denník N

Keď je nádych politický

Dýchajte zhlboka. Dýchajte za svojich rodičov či susedov a priateľov, ktorí vám v pandémii umreli. Dýchanie je riešením duchovnej chudoby a politického covidového násilia. Tento najjednoduchší čin, môže všetko zmeniť. Možno aj zastaviť zradu zaľudí a obmedziť pôsobenie Matoviča v druhej vláde.

Nemôžeme sa jednoducho ponoriť do levitujúceho stavu, musíme jasne čeliť bolestivej realite, ktorú nesystémová strana verejne prezentuje vo vete: “Prinesme pani prezidentke na stôl takto mená a povedzme, pani prezidentka, tu sú mená, prosím vás, s touto demisiou vymenujte tieto mená.”

Trošku s úškrnom na Matovičove slová by sme mohli povedať, že sme uprostred najväčšieho koaličného otrasu od roku 1989. A to v čase, keď ľudia umierajú v dôsledku pandémie, zásadných chýb vlády, ale aj v dôsledku zanedbanej zdravotnej starostlivosti a chudoby, ktorá vládne na Slovensku.

Pritom sú tu ľudia, ktorí hovoria, že táto nezvládnutá pandémia a rošáda vlády by sa nemala spolitizovať. Náboženský prívrženec Kuffa kričí, je to hnev Boha, populista Taraba splieta teóriu o liberálnom sprisahaní a vágny rečník Heger v priamom prenose straší a “uštrikuje” vetu : “Jedna sekunda, ten nádych, kedy to pani prezidentka vysloví. Takže toto je ten kľúč.“

Aký zmysel majú abstraktné slová Hegera, týkajúce sa takejto udržateľnosti vlády, v ktorej chce opäť sedieť Matovič ? Prečo chce tento chlap opäť rozhodovať o živote a smrti v Covidovej dobe?
Veď predsa on, len on, by mal vydať posledný dych a nie detinsky si utvrdzovať svoj megalomanský pohľad na seba ako na vyvoleného, úplne dobrého a ohavne prenasledovaného.

Matovičov nádych je politický, pričom Heger ho ešte aj pateticky politizuje.

A preto. Kto môže dýchať, nemal by mlčať, ale mal by sa odvážiť otvoriť ústa. Vyzývam kohokoľvek, kto ešte dýcha, aby sa odvážil a otvoril ústa a vyslovil sa hlasno proti účasti nezrelého Matoviča v zrekonštruovanej druhej vláde.

Bolo by dobré, ak by ľudia zaujali zásadné stanovisko. Nechceme návrat repasovaného Smeru či nekooperujúceho člena vo vláde.

Inak mestá v ktorých žijeme, explodujú protestujúcimi, aby po niekoľkých mesiacoch obmedzovania práv, dobehli to zameškané. Občania v celej krajine vyjadria nespokojnosť v súvislosti s Matovičom, týkajúce sa jeho boja s hnusobou a počtami úmrtí. Zdá sa, že Matovičove opatrenia a surrealistické prázdne ulice, v inak rušných mestách postrádajúcich mestský život, nedokázali vyhladovať a AG testami zabiť ten malý hnusný mikrovírus.

Bolo by fajn, zostavenie novej vlády bez Matoviča, si vychutnať na čistom jarnom vzduchu, v tichosti neprítomnej premávky, pri zvuku spievajúcich vtákov. Je to predsa v záujme našich detí a budúcich generácií. Táto voľba im umožní voľne dýchať, prežiť pandémiu a ekonomicky prosperovať.

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”