Denník N

Netransparentnosť v očkovaní pokračuje

Týždenné zhrnutie vývoja očkovania na Slovensku.

K 27.3. máme zaočkovaných 616 006 ľudí (Pfizer: 396 768, Moderna: 33 650, Astra Zeneca: 185 588)
K 20.3. máme zaočkovaných 503 904 ľudí (Pfizer: 336 824, Moderna: 24 169, Astra Zeneca: 142 911)
K 13.3. sme mali zaočkovaných 401 575 ľudí (Pfizer: 276 017, Moderna: 23 142, Astra Zeneca: 102 416)

2. dávkou máme zaočkovaných 255 717 ľudí (Pfizer: 235 917, Moderna: 19 733, Astra Zeneca: 67)
K 20.3 to bolo 235 832 ľudí (Pfizer: 223 035, Moderna: 12 732, Astra Zeneca: 65)

Za posledný týždeň za jeden deň pribudlo v priemere 16 015 ľudí.
Za predchádzajúci týždeň za jeden deň pribudlo v priemere 14 618 ľudí.
Medzitýždenne sme zvýšili tempo asi o 9,6 %. Udržujeme teda zvyšujúce sa tempo.
K pôvodne deklarovanému cieľu 3 300 000 zaočkovaných ľudí (prvou dávkou) pri 60 % zaočkovanosti by to tempom podľa minulého týždňa trvalo ďalších 168 dní (minulý týždeň to bolo 191 dní). K adaptovanému cieľu zaočkovaných 4 400 000 pri 80 %* zaočkovanosti by to tempom podľa minulého týždňa trvalo ďalších 236 dní (minulý týždeň to bolo 267 dní).

K zaočkovanosti 2. dávkou si treba pripočítať ďalších 70 dní, t.j.
▪️ spolu 238 dní pri 60 % zaočkovanosti (20. november 2021)
▪️ spolu 272 dní pri 70 % zaočkovanosti (25. december 2021)
▪️ spolu 306 dní pri 80 % zaočkovanosti (28. január 2022)

Tieto dátumy by sa mali postupne približovať viac smerom k súčasnosti v závislosti od narastajúceho počtu vakcín a našej schopnosti očkovať zvýšeným tempom. Prepočty zároveň platia za predpokladu, že k očkovaniu sa nám naozaj podarí dostať potrebné množstvo ľudí. Bez zmeny v komunikácii a dostupnosti očkovania mi však príde dosť nereálne, aby sa to podarilo v počte väčšom ako 60 %. Aj 60 % mi príde ako veľká výzva.
—–
* ako ukazovateľ cieľovej zaočkovanosti je potrebné sledovať aj cieľ 80 %, keďže britský variant korony sa šíri výrazne rýchlejšie (má vyššie R0)

Ako sme (ne)nakúpili vakcíny

V posledných dvoch týždňoch sa objavili alarmujúce informácie, že Marek Krajčí sa vzdal nákupu veľkej časti vakcín, ktoré sme mali k dispozícii. Slovensko síce časť z chýbajúcich nákupov „dobehlo“ pri ďalších kolách objednávok, avšak jednak to dokopy stále nie je toľko, ako keby sme využili všetky nákupy. A hlavne doteraz nie je zrejmé, aký to bude mať vplyv na dátumy dodávok. Väčšina krajín využila možnosti objednávok na maximum a tak sa môže stať, že budeme dostávať v porovnaní s ostatnými krajinami nižšie dodávky vakcín. V takom prípade by sme sa v miere zaočkovanosti do leta ocitli na chvoste Európskej únie. Štát doposiaľ samotné objednávky, ani podklady, na základe ktorých sa rozhodoval, nezverejnil.

Ak by chcel niekto argumentovať šetrením, tak pripomeniem, že milión vakcín Pfizer stojí 12 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva pred pár týždňami nakúpilo testy za takmer 140 miliónov eur (Siemens – 57 750 000 eur, SD Biosensor – 81 400 000 eur), údajne na samotestovanie (na ktoré nie sú určené). A zatiaľ ich používa v MOMkách kde vykazujú obrovskú chybovosť. Za sumu týchto testov sme mohli pokojne nakúpiť všetky Pfizer vakcíny, ktoré sme mali k dispozícii a ešte by nám zostalo aj kopec miliónov eur navyše. Počet týchto testov je tak obrovský, že pri doterajšom tempe testovania by vystačili na ďalších 10 mesiacov. Natíska sa mi otázka či by skutočne nebolo lepšie radšej obyvateľstvo zaočkovať ako ho do nemoty testovať?

Odpadol Sputnik od chuti?

18. februára vetoval strana Za ľudí nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V. 1. marca bez vedomosti koaličných partnerov v rámci tajnej operácie doviezol a pompézne privítal 200 tisíc dávok vakcíny Sputnik V Igor Matovič. Zároveň tvrdil, že v marci by malo prísť ďalších 400 tisíc dávok. V pravidelnej prezentácii MZ sa neskôr v harmonograme dodávok na marec začal objavovať údaj 200 tisíc dávok. Až z poslednej prezentácie tento údaj úplne zmizol. Igor Matovič pritom dookola opakoval ako zabezpečil 2 milióny vakcín Sputnik V. Pripomínam, že doposiaľ sme nevideli ani zmluvu, ani harmonogram dodávok, ani nevieme, koľko Slovensko zatiaľ za túto bombastickú akciu premiéra zaplatilo. Odmietajú mi to sprístupniť aj na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Ako a koho očkujeme?

Spustenie novej registrácie na očkovanie malo priniesť do očkovania poriadok a upokojenie situácie. Má však viacero nedostatkov.

  •  Systém tisíce ľudí nechal omylom čakať na termín, hoci termíny boli dostupné.
  • Na mnohých očkovacích miestach zostávalo množstvo voľných termínov, ktoré bolo potrebné zapĺňať náhradníkmi. A tak sa opäť očkoval halabala hocikto. Náhradníctvo je pritom primárne určené na očkovanie ľudí, ktorí patria do rizikových skupín, ale neboli zaradení do prednostného poradia (najmä ľudia so zdravotnými indikáciami).
  • Najväčšou chybou čakárne je to, že si neviete označiť preferované miesto podľa regiónu (napr. Trnavský kraj), ale musíte vyklikať konkrétne očkovacie centrum. A tak sa stane, že keď napríklad do systému pridajú nové očkovacie centrum vo vašom okolí, tak vám z neho termín nepriradia. Vy teda budete ďalej čakať, kým ľudia čo sa zaregistrujú po vás už budú dávno zaočkovaní.
  • Pretrváva tiež problém nedostupnosti základných dát. Nevieme koľko ľudí je zaregistrovaných v čakárni na konkrétne očkovacie centrum, ani koľko termínov je voľných pre konkrétnu skupinu ľudí, ani koľko ľudí dané očkovacie centrum očkuje za jeden deň. Tieto informácie by ľuďom pomohli vidieť ako dlho budú musieť v konkrétnom očkovacom centre čakať. Ako príklad sa pozrime do ČR, kde vidíte prepočty koľko dní sa na ktorom mieste čaká: https://ockovani.opendatalab.cz/mista

O vekovej štruktúre zaočkovaných opäť nevieme nič. Aj tieto ukazovatele akosi vypadli z pravidelnej prezentácie MZ. Je to pritom kľúčový údaj, podľa ktorého vieme vyhodnotiť, či napĺňame očkovaciu stratégiu. Pripomínam, že iné krajiny tieto údaje transparentne zverejňujú. Napr. v Rakúsku sa v dashboarde dočítate, že už majú zaočkovaných 58.7% žien vo veku nad 85 rokov a 63,54 % mužov vo veku nad 85 rokov. To znamená, že v tejto vekovej kategórii už sa blížia k potrebnej zaočkovanosti. Posledný údaj, ktorý nám MZ ukázalo bol pre túto vekovú kategóriu niekde na úrovni 30 %.

Sledovať ma môžete na Facebooku alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.