Denník N

Posledná nádej pre ctiteľa slovenského kompozičného šachu

Mat podľa - Anderssen vs Kieseritzky (1851)‎
Mat podľa – Anderssen vs Kieseritzky (1851)‎

Ako ctiteľ slovenského kompozičného šachu si všímam, že so slovenským kompozičným šachom to ide dole vodou. Nielen že nepremýšľame pár ťahov dopredu, my nad ťahmi nepremýšľame vôbec a dokonca zabúdame, ako sme doteraz ťahali a kde nám stoja aké figúrky.

Ako keby sme hrali sami proti sebe.

Keď slovenský premiér ohlásil celoplošné testovanie, ktoré vďaka dobrovoľníkom, vojakom a samosprávam naozaj prebehlo, komentátori to interpretovali ako premiérov veľký úspech a že si zaslúži pochvalu. Výsledkom tohto úspechu však bolo množstvo nášľapných mín v čase korony.

Keď slovenský premiér ohlásil svoju demisiu, komentátori to interpretovali ako jeho prehru a pád. Stačí si však pozrieť postavenie figúrok a nie je ťažké usúdiť, že výsledkom tejto porážky budú tekuté piesky v čase po korone.

Poslednou nádejou pre ctiteľa slovenského kompozičného šachu je slovenská prezidentka. Mohla by k rekonštrukcii vlády pristúpiť pod heslom – Zákaz vstupu odhaleným plagiátorom! Bolo by to zaiste originálne, legálne, korektné, estetické a hlavne ekonomické riešenie súčasnej skladby na šachovnici.

Teraz najčítanejšie