Denník N

Game changers – do hry nastupujú rozdieloví hráči. Päť rýchlych správ o koronavíruse.

Vakcína? Malina! Autor: Fedor Pichanič https://www.youtube.com/watch?v=dyW1J4xWMag
Vakcína? Malina! Autor: Fedor Pichanič https://www.youtube.com/watch?v=dyW1J4xWMag

Každým dňom pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby COVID-19. Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review, čo znamená, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé. V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, čo vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch. Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

  1. Prebieha tretia tretina nášho zápasu s koronou. Prvú sme vyhrali, ani sme nevedeli ako, druhú sme úplne pokazili. Ale ešte stále máme šancu vyjsť z tohto ľúteho boja so vztýčenou hlavou. S nesmelým jarným otepľovaním, ktoré nám nepochybne takisto nahráva, vstupujú do hry čerství rozdieloví hráči, po anglicky – „game changers“ –, ktorí majú na to, aby neblahý tím korony porazili. Dnešných päť rýchlych správ bude venovaných práve im. V prvom rade sú to samozrejme naši noví fenomenálni útočníci – vakcíny. Výsledky očkovacích programov, ktoré sa objavujú každodenne, jasne dokazujú, že schválené vakcíny už stihli ochrániť milióny ľudí a zachrániť tisícky životov. Objavujú sa však ďalšie a ďalšie, rovnako skvelé. Bonusom navyše je, že sú medzi nimi aj také, ktoré na porazenie súpera nebudú potrebovať nepríjemné injekčné striekačky. Naso-orálne vakcíny, teda také, ktoré sa budú podávať na lyžičke, azda aj na kocke cukru, ako tá, čo sme kedysi dostávali proti obrne, alebo sprejom do nosa, javia v klinických testoch mimoriadne dobré výsledky. A navyše, bude stačiť jedna dávka. Možnože ste zachytili správy od vedcov-skeptikov, že vakcíny by nám napokon aj tak nemuseli pomôcť zbaviť sa pandémie kvôli mutáciám a podobne. Nenechajte sa ochromiť. Vakcíny sú v poriadku a účinkujú aj na nové varianty vírusu. V skutočnosti jediné, čo by mohlo pokaziť ich dobre mierený útok, sme my samy, ak sa nedáme v dostatočnom množstve a rýchlo zaočkovať. Iba to by mohlo dať šancu súperovi na víťazstvo. Naopak, ak to stihneme, nové rezistentné varianty sa už nebudú môcť objaviť. Technológie na výrobu dostatočného množstva očkovacích látok máme v našich rukách, tak nedovoľme, aby vyšli nazmar.
  2. Našou ďalšou avizovanou výraznou posilou budú nové liečivá. Pri liečbe ťažkého covidu-19 sme dnes odkázaní iba na rôzne kombinácie dvoch hlavných prístupov – nie celkom účinné antivirotiká, napríklad remdesivir, a nie celkom spoľahlivé imunomodulátory, najmä kortikoidy, teda látky, ktoré utlmujú odbrzdené imunitné reakcie pacientov. Podľa najnovších vedeckých článkov k nim pribudnú nové liečivá, ktoré vyzerajú byť účinnejšie aj spoľahlivejšie. Čínski vedci vydraftovali do boja proti covidu-19 veľmi nádejné liečivo s názvom klofazimín, ktoré je už schválené americkou liekovou agentúrou FDA a je uvedené v zozname liekov Svetovej zdravotníckej organizácie. Napísali o tom v novom čísle časopisu Nature. Klofazimín, ktorý sa v minulosti používal proti malomocenstvu – lepre –, nielen že vykazuje silné účinky proti SARS-CoV-2, ale zabraňuje aj prehnanej zápalovej reakcii spojenej s ťažkým covidom-19. A bude sa užívať doma v tabletkách. Inú cestu k nájdeniu lieku si zvolili kanadskí a britskí vedci. Popísali ju v článku uverejnenom v časopise Nature Medicine. Analyzovali stovky rozpustných proteínov v krvi pacientov a skúmali, či niektorý z nich nie je spojený s ľahším priebehom ochorenia, teda či neposkytuje ochranu. Zistili zvýšenú hladinu proteínu OAS1, ktorá súvisí so znížením úmrtia a hospitalizácie. Ide o taký typ proteínu, ktorý je dedičstvom neandertálskej vetvy európskeho človeka. Autori štúdie navrhujú pri liečbe aplikovať také látky, ktoré by aktivovali produkciu OAS1. A do tretice, firma MERCK v tlačovej správe ohlásila úspešné ukončenie druhej fázy klinického testovania antivirotického lieku Molnupiravir. Užíva sa takisto v tabletkách a vedie k potlačeniu vírusu v priebehu niekoľkých dní – pacienti, ktorí dostali stanovenú dávku tohto lieku, už päť dní po jej podaní neboli pozitívni v PCR testoch.
  3. Práve do testovania sa zapoja ďalší noví hráči, ktorí by mohli rozhodnúť o výsledku. Vedci z univerzity Rutgers v New Jersey vyvinuli rýchly test, ktorý si nepatentovali a ktorý dokáže detegovať všetky varianty koronavírusu za jednu hodinu. Napriek tomu, že ho operatívne vyvinuli veľmi rýchlo, v pilotných štúdiách s klinickými vzorkami dopadol mimoriadne dobre. Nový test sa ľahko nastavuje a je možné ho prispôsobiť pre laboratóriá, ktoré používajú rôzne typy zariadení a metód. Autori uvádzajú, že používatelia môžu test používať, ako to popísali v článku, alebo ho podľa potreby upravovať, aj keď dôrazne odporúčajú vykonať dodatočné overenie akýchkoľvek úprav testu. Ešte výraznejší obrat v náš prospech môže priniesť test vyvinutý britskými vedcami, ktorí dokázali, že na detekciu koronavírusu stačia aj výtery z pokožky. Ochorenie covid-19 poškodzuje mnoho orgánov a mení celkový metabolizmus organizmu, čo sa prejavuje aj na zložení kožného mazu. Od 67 hospitalizovaných pacientov zhromaždili vzorky výterov z pokožky bohatej na maz, napríklad z tváre či krku, a analyzovali ich pomocou hmotnostnej spektrometrie. Pacienti s pozitívnym testom na covid-19 mali nižšie hladiny lipidov v maze ako pacienti s negatívnym testom.
  4. Ďalší nástroj proti korone máme v rukách sami – nepotrebujeme na to ani vedcov, ani lekárov. Nejde totiž o lieky, o vakcíny, či o testy. Ide o vetranie. Dnes je už jasné, že nový koronavírus sa najviac šíri vzdušnou cestou a cesta nákazy prostredníctvom kontaminovaných povrchov je zanedbateľná. Preto treba omnoho viac ako na dezinfekciu predmetov dbať na pravidelné vetrania vnútorných priestorov. Článok, ktorý vyšiel tento týždeň v časopise Nature, sumarizuje naše vedomosti o koronavírusovej nákaze vzduchom a ako jej zabrániť. Sú to informácie dôležité najmä pre školy, ktoré by sa po veľkonočnom období mali konečne otvoriť. Šikovnou príručkou ako pristupovať k vetraniu by pre školy mohol byť obšírny článok v americkom periodiku The New York Times, v ktorom je popísaný podrobný návod vetrania spolu s počítačovými simuláciami, ktoré presne ukazujú, ako už len jedno otvorené okno v triede významne zníži prenos vírusu vzduchom.
  5. V piatej, poslednej rýchlej správe sa ešte vrátime k vakcínam. Pre tých, čo ešte váhajú, či sa majú zaočkovať, by mohla byť zaujímavá štúdia autorov z Wienerschnitzel Universität. Pod vedením profesorky Cathy Jonász ukázali, že ľudia zaočkovaní proti covidu-19 začali preukazovať signifikantne kvalitnejšiu sexuálnu kondíciu. Týkalo sa to oboch pohlaví a všetkých vekových kategórií. Svoju štúdiu uverejnili v aprílovom čísle časopisu The Journal of sexual fitness‘ hypotheses. Profesorka Cathy Jonász si však nemyslí, že ide o efekt kauzality, ktorý by bol výsledkom nejakých fyziologických a hormonálnych zmien, ale skôr o koreláciu. Inými slovami, že z ľudí po očkovaní opadne stres a viac sa tešia. „Naše výsledky by mohli mať vplyv na kvalitnejší rodinný život aj na vyššiu produktivitu práce v celej spoločnosti. Jednoducho, treba byť pozitívne naladený,“ uzatvára Cathy Jonász.

 

  1. 4. 2021

Teraz najčítanejšie