Denník N

Infantilného magora vystriedal tajtrlík

Začnem hádankou:

Igor Matovič a Róbert Fico vyskočia z dvadsiateho poschodia, kto z nich dopadne na zem prvý?

Robert Fico, lebo Igor Matovič sa opýta, ktorým smerom má padať. A ešte bude niečo rozprávať o štátnickom geste. Aj Fico bude pri tom tárať nejaké hlúposti, ale čo sa týka smeru má v tom jasno.

Ani jeden nepochopil, že keď politik urobí hlúposť, musí skôr či neskôr padnúť.

Takže padol ďalší nenahraditeľný vodca a nahradil ho človek, ktorý sa javí ako tajtrlík alebo nesvojprávna bábka. Vzhľadom na Burianovho radcu Atakdále mi je výraz tajtrlík sympatickejší.

Prečo si to myslím?

Viac ako osemdesiat percent voličov si uvedomuje, že Igor Matovič je neschopný byť premiérom a chceli jeho odchod. A to tí voliči nie sú žiadne konzílium odborníkov a aj tak pochopili jeho neschopnosť. Napriek tomu sa nový premiér stále zalieča predsedovi rečami o „štátnickom geste“ a „odchode nevynútenom dvojnásobnou vraždou“.

Druhá hádanka: Aký je rozdiel medzi zodpovednosťou bývalého premiéra R.F. za dvojnásobnú vraždu a zodpovednosťou iného bývalého premiéra I.M. za tisíce zbytočne mŕtvych na COVID-19?

Odpoveď si dajte samy.

Zaujímavý je aj jeho nástup. Vraj to má byť vláda Eduarda Hegera. Tak by sa dalo očakávať, že bude mať Eduard Heger nejaké slovo k jej programovému vyhláseniu a personálnemu obsadeniu.

Ako sa už nový predseda vlády vyjadril, nové programové vyhlásenie bude identické s tým Matovičovým. Napriek tomu, že sme po roku v úplne inom stave.

Z dôvodu uľahčenia odchodu „mesiáša“ z postu premiéra sa uvažovalo, že žiaden predseda koaličnej strany nebude členom vlády. Určite by to novému premiérovi uľahčilo pôsobenie na poste premiéra. A bola by to aj šanca na troch lepších ministrov. Ale to by nemohol byť Eduard Heger tajtrlík a stanoviť si aj nejaké podmienky.

Ďalšou ukážkou „svojprávnosti“ premiéra Hegera je nominácia na ministra zdravotníctva. Minister obrany Jaroslav Naď mu odporučil generála Lengvarského. Mimochodom pri mene Jaroslav Naď blednú závisťou aj takí politici ako Ľuboš Blaha a Erik Tomáš. Taký hlboký ponor do hlbín zadnej časti svojho bossa, ako sa darí Naďovi oni nikdy nedali napriek enormnej snahe.

Ale vráťme sa k ministerstvu zdravotníctva. V súvislosti s touto nomináciou som si spomenul na dve veci.

Vo filme Smrtiaca epidémia tiež riešil jeden generál epidémiu. Atómovou bombou. Našťastie mu v tom zabránil Dustin Hoffman. My bohužiaľ Hoffmana nemáme, teda aspoň Dustina. Našťastie nemáme ani skutočnú atómovú bombu. Tá s Ag označením sa ukázala ako nefunkčná.

Tou druhou bola spomienka na základnú vojenskú službu. Vtedy sa hovorievalo: „Tam kde končí zdravý rozum sa začína vojenská logika.“ Asi je to už dávno, čo normálni ľudia chodili na vojnu. Vymenovať vojaka z povolania ministrom zdravotníctva. Ako by povedal bývalý gazda: „ Chalani Vám musí je…“

A k tomu si do kresla ministra financií sadne daňový podvodník a stranícky šéf premiéra.

Okrem troch nových členov vlády, ostatní sú rovnakí ako boli v Matovičovej vláde. Mali rok na to, aby ukázali svoju schopnosť resp. neschopnosť. Napriek tomu nový premiér Heger nikoho nevymenil. Ak by sa chcel pokúsiť o sľubovanú najlepšiu vládu, mal by vymeniť takmer všetkých s výnimkou dvoch-troch. Dobre pri ďalších dvoch-troch, by možno postačoval pohovor a možno by sa polepšili.

Ale možno to už konečne zoberie do rúk ten Duch svätý s jeho veľkými plánmi so Slovenskom. Má vo výkonnej moci ďalšieho svojho obdivovateľa. Tajtrlíka, ale obdivovateľa.

Teraz najčítanejšie

Juraj Rydzi

projektový manager a projektant v oblasti automatizácie, Mestský liberál a slniečkár.