Denník N

Dumas bez mušketierov, alebo ako slovenský básnik mrhal talentom

Po mušketieroch je pravdepodobne najznámejšou knihou A.Dumasa st. príbeh nespravodlivo odsúdeného E.Dantésa, ktorý po rokoch väzenia takmer zázračne unikne a vďaka rozprávkovému bohatstvu sa vydá na dlhú cestu za pomstou.

Gróf Monte Cristo je ďalším z románov, ktorý je „založený na historickej postave“. Podnik na výrobu románov pána Dumasa v jednom z archívov vykopal skutočnú vzácnosť. Záznam o obuvníkovi, ktorý sa volal Pierre Picaud. Picaud sa mal v roku 1807 oženiť s bohatou nevestou a traja jeho priatelia ho obvinili, že je anglickým špiónom. Vládni agenti ho okamžite zatkli a uväznili v pevnosti Fenestrelle, kde sa o svojom obvinení dozvedel až po vyše roku. Po nejakom čase sa mu podarilo prekopať do vedľajšej cely, kde bol uväznený bohatý kňaz Torri, ktorý mu prezradil, že má v Miláne ukryté peniaze a cennosti. V roku 1814 Picauda prepustili a podarilo sa mu v Miláne získať Torriho peniaze.
Po rokoch sa vracia do Paríža, kde postupne zavraždí, alebo nechá zavraždiť svojich bývalých priateľov.

O tom, či ide o záznam skutočnosti pochybuje väčšina historikov, ale ako inšpirácia to postačilo. Dumas, ktorý pravdepodobne rozviedol dej a pridal niekoľko detailov, nechal dopracovať text svojim zamestnancom, z ktorých maj najväčší podiel na spracovaní Auguste Maquet. Román začal vychádzať na pokračovanie od roku 1844 do roku 1845 a jeho úspech čoskoro prekonal aj Troch Mušketierov. Kniha vyšla o rok neskôr a autorizované aj skrátené verzie zaplavili trh. Prvý český preklad sa objavil v roku 1861 a po roku 1918 vychádzali nové preklady v rôznych vydavateľstvách pravidelne. Na slovenský preklad si čitatelia museli počkať do roku 1930, kedy vyšiel preklad geniálneho básnika a prekladateľa Vladimíra Roya. Kritika nebola k slovenskému vydaniu zhovievavá.

Málokto si však uvedomoval, že Roy v tom čase trpel ťažkou chorobou a preklady boli jediné, čo ako-tak zlepšovali jeho neradostnú ekononickú situáciu.  Napriek tomu zanechal preklad, ktorý bol do druhej polovice minulého storočia považovaný za neprekonateľný.

Digitalizovali sme vydanie z roku 1944 a prvé dve časti je možné stiahnuť na našej stránke.

Igor Čonka

www.zabudnuteknihy.eu

Teraz najčítanejšie