Denník N

Tajná zmluva očami vidieckeho advokáta

Pán tieňový premiér nezostal nič dlžný svojej povesti a krátko po prvoaprílovom žarte pani prezidentky  o menovaní „novej“ vlády, sa postaral o rozruch, v ktorom nechýba nič z doterajších scenárov jeho rozruchov, na ktoré sme už zvyknutí, podobne ako pri scenároch amerických filmov.

Prvého marca vo veľkom velebil svoje spasiteľské schopnosti spočívajúce v tom, že pre slovenských občanov, obstaral vyše dvoch miliónov ruských vakcín, čím sme sa všetci v podstate stali tými šťastnými a vyvolenými.

Vtedy málokto vedel, že sme prepásli možnosť objednať registrované vakcíny v počte troch miliónov kusov, a preto bola verejná mienka náchylnejšia velebiť vtedajšieho premiéra, ktorý po zlyhaní dodávok zo zlej európskej únie zachraňuje situáciu u láskavého a  vždy pripraveného ruského priateľa Slovenska za pomoci vždy pripraveného dobrého maďarského priateľa.

Ako by verejnosť však hodnotila v reálnom čase jeho krok, keby sme mali informáciu, že týmto krokom vlastne zachraňuje to, čo zodpovedný minister a vláda pokazili, nie je ani otázne, vieme si to živo predstaviť.

Šikovným trikom bola odvrátená pozornosť od nešťastného  zlyhania.

Fajn. Po mesiaci sa verejnosť, ktorá doposiaľ zmluvu s ruskou stranou nevidela, dozvedá, že zmluva minimálne podľa našich predstaviteľov, mala byť tajná, a že ju slovenská strana porušila. Zmluvu nikto z nás nevidel, takže nevieme kto a kedy ju podpísal. Nevieme na čo a za aké peniaze sa zaviazal. Nevieme, aké sú jej podmienky.

Z reakcie ruskej strany vzniká podozrenie, či sa kupujúci náhodou nezaviazal, že vakcínu, ktorú zakúpil bude aj v nejakom dohodnutom čase používať, teda ňou bude očkovať.

Už takýto záväzok zo strany vtedajšieho premiéra a ministra zdravotníctva by bol na hranici zákona, s ohľadom na veľmi jednoduchý fakt – a to záväzok vystaviť občanov zdravotnému riziku bez dostatočných garancií a najmä, keď je očkovanie dobrovoľné.

Prijať takýto záväzok v situácii, kedy je očkovanie dobrovoľné, je zaviazaním sa na plnenie, ktoré zmluvná strana garantovať nevie, a môže len za cenu porušenia zákona alebo jeho  zmeny, u ktorej nie je jasné, či by nebola zásahom do ľudských práv občanov SR. Čo keby občania očkovanie ruskou vakcínou, napriek hustým a odvážnym komentárom  na sociálnych sieťach  pred jej dovozom, jednoducho  odmietli?  Obsah zmluvy je tajný, ale predpokladajme, že takýto záväzok na seba naša strana neprevzala.

Mala však prevziať iný záväzok, ktorý by mohol znieť o niečo zmysluplnejšie, že účinnosť vakcín (?) bude preverovať certifikované laboratórium. Opäť obsah zmluvy je tajný takže nevieme, či a na čo sa kupujúci zaviazali vo vzťahu ku  kontrole bezpečnosti a účinnosti vakcíny.

Nezdalo by sa vám divné, keby vám predávajúci zakázal dať si preveriť bezpečnosť jeho výrobku zo strany odborníka ? Asi áno. Požiadavka, aby takéto preverenie urobil ozajstný odborník, a nedošlo k zneváženiu dobrého mena predávajúceho, je spravodlivá a akceptovateľná.

Takže, hoci je zmluva medzi Slovenskom a Ruskom tajná, nemala by byť tajná pre toho, kto ju podpísal a ten by určite mal poznať jej ustanovenia.

Musíme brať ako fakt, že obsah zmluvy poznal bývalý minister zdravotníctva a tiež bývalý premiér.

Ako je potom možné, že vedome porušili zmluvný záväzok, na ktorý sa v mene Slovenskej republiky zaviazali, a poverili „prieskumom“ bezpečnosti a účinnosti vakcíny také laboratóriá, ktoré nemali zmluvou požadované oprávnenia ?

Verejnosť už vie, že minister zdravotníctva má oprávnenie dať súhlas na očkovanie aj neregistrovanou vakcínou, a kto sa očkovať chcel, mohol tak urobiť vedomý si toho, že vakcína nie je registrovaná v EÚ. Bodka.

A takéto oprávnenie podľa medializovaných informácií aj vydal, ale nevydal vakcíny na očkovanie.

Prečo ?

Lebo si predsa len chcel kryť chrbát a hodiť celú zodpovednosť na slovenskú liekovú agentúru, alebo slovenských vedcov, hoci minimálne lieková agentúra vopred upozorňovala, že nemá kapacity na overenie účinnosti vakcíny a podobne. Ale kto by ju počúval, najmä ak sa v zmluve s ruskou stranou písalo, že ju tejto agentúre na posúdenie dávať nemá, respektíve sa do posudzovania nemá púšťať biomedicínske laboratórium SAV !

Hurá systém, máme ho tu už dlho, tak prečo by  „nezafungoval“ aj teraz.

Ruská strana tvrdí, že slovenská strana porušila zmluvu.  Výborne. My nevieme, či hovorí pravdu, zmluva je tajná.

Ale keď bývalý premiér, ktorý zmluvu porušil ešte povie, že sa nečuduje ruskej strane, keď namieta porušenie  zmluvy, asi také dojednanie v zmluve bolo.

Tak prečo ho porušili ? Dáva vám to zmysel ?

V prvom rade svojím vyjadrením uznal, že zmluvný záväzok bol porušený, aj keď by to bolo možné po právnej analýze posúdiť inak. Infantilne to zvaľuje na tých, ktorí obsah zmluvy nepoznali a myslí si, že to pomôže a vyváži jeho nezodpovedné výroky.

Ak súhlasí s ruskou stranou znamená to, že on a minister zdravotníctva nemali poverovať ŠUKL, pracovisko SAV, ale priamo osloviť európske certifikované laboratóriá, nech aj maďarské. Prečo neoslovili maďarskú stranu krátko po dovoze vakcíny ? Nezachytila som v médiách ani to, či maďarské laboratóriá neboli medzi 30 laboratóriami, ktoré oslovil ŠUKL, a ktoré ho odmietli.

Ďalej ak je  pravda, že k porušeniu zmluvy naozaj došlo, to všetko závisí od jej obsahu, ktorý je pre nás tajný, strana, ktorá je poškodená má obvykle  právo na náhradu škody.

Celosvetovo už v médiách rezonuje téma ohrozenia alebo zásadného zhoršenia reputácie ruskej vakcíny vo svete, ktorú vytiahla ruská strana a to priamo v čase návratu nášho tieňového premiéra z „úspešnej misie“ v Rusku. Je neobvyklé, že cestou z rokovania, ktoré označujete ako úspešné zmluvný partner o vás zverejní (celosvetovo), že ste porušili zmluvu. Úspešné rokovanie obvykle znamená, že si nerobíme podrazy.

Alebo sa ruská strana istí tým, aby sa informácia o porušení zmluvy neututlávala ? Alebo si pripravuje pôdu (ak opomenieme politiku) na čo najúspešnejšie vymáhanie náhrady škody.

Viete si predstaviť výšku škody, ktorú by takéto porušenie zmluvy mohlo ruskej strane spôsobiť ? Zodpovedá za ňu ten, kto zmluvu porušil, teda Slovenská republika.

Ak zmluva naozaj obsahuje  takéto dojednanie, pre záver o jej porušení nie je podstatné, aké výsledky zverejnili laboratóriá (dobré alebo zlé), ktorým sa vakcína nemala umožniť skúmať. Podstatné je, že sme ju nechali skúmať takým, na ktoré sme sa v zmluve nezaviazali. A ešte sme aj zverejnili výsledky.

A kto sa v prípade spôsobenia škody ruskej strane bude zodpovedať Slovenskej republike ?

Obdobnú analýzu musí vykonať každý  advokát na posúdenie zodpovednosti za škodu z porušenej zmluvy, ak na ňu jedna zo zmluvných strán poukáže a klient sa na neho obráti o radu.

Divná cestovateľská horúčka, ktorú sme ostatný týždeň mali možnosť sledovať, môže byť zúfalou snahou vyhnúť sa zodpovednosti za závažný a obrovský škodlivý následok, ktorý bol spôsobený.

Zmluva je stále tajná, takže jeho rozsah a dôsledky sú pre túto chvíľu tiež tajné.

Podobne, ako bolo utajené, že sme neobjednali registrované vakcíny, keď sme mohli.

Za to, že ľudia, ktorí podpisujú, ale nečítajú,  a nekonajú podľa toho na čo sa zaviazali, majú stále právo miešať sa do riadenia  tohto štátu, nesú zodpovednosť tiež konkrétni ľudia a toto už dávno tajné nie je.

Ak budeme takéto vyčíňanie ďalej tolerovať, to, čoho sme boli doteraz svedkami môže byť len slabý čajový výluh oproti tomu, čo nás čaká.

Ale poznáte to, kto chce kam…  Naozaj chceme všetci tam ?

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..