Denník N

Jedna cela pre dvoch

Politická zodpovednosť za manažment pandémie?

Ak by sa mala skutočne trestať aj priama politická zodpovednosť za počet mŕtvych na ochorenie Covid-19 na Slovensku, tak si jednu spoločnú väzenskú celu s dvomi štandardnými pričňami zaslúžia prednostne dvaja politickí eskamotéri.

Prvý, politický stroskotanec bol na čele slovenskej vlády nekonečných 10 rokov. Počas tejto doby stvoril takmer dokonale skorumpovaný štátny systém spriaznených oligarchov, predajných sudcov a spolupracujúcich policajných funkcionárov pod záštitou generálneho a špeciálneho prokurátora. Počas jeho vlády boli bohapusto a diabolsky tunelované okrem iného aj nemocnice a ostatné zdravotnícke zariadenia. Zdemoralizované a zdecimované boli početné stavy lekárov, zdravotných sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Na úspešné manažovanie pandémie mala negatívny, katastrofický vplyv i predchádzajúca likvidácia vybudovanej siete infekčných oddelení v priebehu posledných desiatich rokov. Mnohí erudovaní infektológovia s dlhoročnými skúsenosťami boli „prinútení“ štátnou mašinériou pod vedením dona Róberta sa rekvalifikovať na iné oblasti medicíny. Pandémia Covidu 19 zastihla naše zdravotníctvo, slovenské nemocnice zásluhou emeritného premiéra zo Súmračnej v zhumpľovanom stave. Falošný proletár Róbertko by mal tak pri kritike manažovania pandémie, či prekročenia desaťtisícovej hranice úmrtí na Covid, najmä držať hubu a krok.

Druhý. Facebookový kráľ z Trnavy. Igor nezvládol tlak zdrvujúco padajúcich preferencií a chronické ataky šumichrasta z SaS vystupujúceho pod politickým menom Sulík. V decembri nereagoval na dramaticky rastúce stavy hospitalizovaných, ani na kritické počty nemocných na Jiskách.  Nepohli s ním ani rekordy lámajúce počty úmrtí. Nerešpektoval rady odborníkov, erudovaných členov pandemickej komisie a pred druhou vlnou pandémie nezatiahol ručnú brzdu. Nepomohli ani slzy zapáleneho kresťana a vajatajúceho vtedajšieho ministra zdravotníctva „vylúčené“ priamo na zasadaní vlády. Neomylný, chyby nerobiaci fanúšik Sputnika nesprísnil protipandemické opatrenia tesne pred vianočnými sviatkami 2020. Na to nemal  „gule“. Predvianočný lockdown sa na Slovensku nekonal. Ale znevažovať prácu slovenských vedcov, dehonestovať dlhoročne budovanú reputáciu slovenskej diplomacie bravúrne zvláda. Úspešne tak dobieha aj veľkého manipulátora a generálneho nositeľa vírusu štátnej kleptománie. Róberta de Fica s jeho kubánskym liekom na liečbu diabetických rán.

Hypotetická predstava o jednej väzenskej cele s dvomi prominentnými väzňami.

Predstava, ktorá by pri čítaní aktuálnych neustále sa meniacich štatistických údajoch o obetiach i nemocných na Covid-19 čoskoro zaplnila väznice po celom svete čelnými predstaviteľmi súčasného politického života. Bezpočetní predsedovia vlád, početní ministri zdravotníctva by zaslúžene zahrievali trestné lavice. V prípade, ak by si český premiér Mr.Babiš uplatnil svoje právo rodeného Slováka odslúžiť si rovnako zaslúžený trest vo väznici na Slovensku, boli by už v cele rovno traja na „mariáš“.

Predstava, ktorá sa žiaľ v skutočnosti s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nikdy nesplní. Napriek početným súčasným, či budúcim trestným  oznámeniam.

Jedno majú ale obaja títo politickí potrimiskári v blízkej i vzdialenej budúcnosti neskutočne spoločné. Isté je, že ani jeden z nich, už nikdy nebude predsedom slovenskej vlády. Našťastie pre Slovensko i okolité provincie.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...