Denník N

Vážne chceme hrať poker s diktatúrou?

Xin Jinping, zdroj: Craig Stephens/SCMP
Xin Jinping, zdroj: Craig Stephens/SCMP

Nákup Sputnika prekročil určité hranice nášho smerovania. Ale vytýčila sa ďalšia, väčšia hranica, pri prekročení ktorej nie je cesty späť.

„Na lepšiu účinnosť vakcíny je potrebné kombinovať rôzne očkovacie látky“, toto odznelo od úst experta na vakcináciu v Číne, ako to býva zvykom v Číne, svoje tvrdenie neskôr dementoval. V Brazílii otestovali čínsku vakcínu od Sinovacu, výsledok? Účinnosť okolo 50%, čiže pár desatinných čísel nad potrebnou hranicou stanovenou WHO. V Čile, ktoré sa spoľahlo na túto vakcínu z Číny sa situácia s Covidom zhoršuje, ale ako uznalo Čile, vakcína aspoň poskytuje ochranu pred hospitalizáciou. Čo z toho vyplýva? Že čínska vakcína sa nedá porovnávať s inými vakcínami, je slabšia a poskytuje menšiu ochranu.

Len dve krajiny v Európe sa spoliehajú na čínske vakcíny, Maďarsko a Srbsko. Podľa nejasných odkazov Ministra financií Slovenskej republiky môže byť ďalšou krajinou aj Slovenská republika. A toto treba brať vážne.

Maďarsko sa už nemôže považovať za právny štát. Jeho základné demokratické inštitúcie sú narušené, súdna moc je úplne pod nadvládou vládnej strany Fidesz a vôbec sa s tým netají, okrem toho, Maďarsko predstavuje vstupnú bránu do Európskej únie pre iné nebezpečné veľmoci. To sú fakty, ktoré môžu byť čitateľom známe. Ako to je so Srbskom? Srbsko môžeme označiť za skutočne neutrálnu krajinu, alebo skôr krajinu, ktorá ma každému zriadeniu blízko. V roku 2016 Čínska spoločnosť HBIS odkúpila srbské železiarne v Smederevu, znečistenie životného prostredia vzrástlo tak radikálne, že miestni obyvatelia sa museli proti tomu postaviť. A čo spája Maďarsko, Čínu a Srbsko? Vysokorýchlostná železnica, do ktorej Čína chce investovať rozsiahle prostriedky, železnicu budú stavať ruské a čínske spoločnosti. Na tieto účely si Srbsko požičalo skoro miliardu dolárov od Číny. Je to teda scenár, známy viacerým krajinám rozvojového sveta hlavne v Afrike.

Prednedávnom vyšiel článok v českých Hospodárskych novinách, kde informovali o dlhovej pasce, čo je teória, ktorá predpokladá, že Čína sa snaží zvyšovať svoj vplyv cez nevýhodné pôžičky, príkladom sa stali pôžičky pre výstavbu elektrárni v Pakistane, kde Pakistan nezvláda financovať dlhy a preto žiada Čínu o spomalenie výstavby. Okrem toho, viaceré média upozornili na problematické ustanovenia zmlúv s Čínou, ktorá si dáva právo odstúpiť od pôžičky v prípade zmeny politiky dlžníka alebo iné ustanovenia, ktoré skôr pripomínajú politickú zmluvu než obchodný medzinárodný kontrakt (okrem toho, tieto zmluvy vylučujú pravidlá Parížskeho klubu, G20). Je veľmi pravdepodobné, že Čína využíva svoju ekonomickú silu na posilnenie vplyvu vo svete. Okrem ekonomiky zbraňou môžu byť aj vakcíny, čo je stratégia, ktorú využíva aj Putinov režim. Netreba zabúdať, akým režimom je Čína.

„Konanie Čínskej vlády v provincii Xinjiang porušuje prakticky všetky články Dohovoru o zabránení a trestaní genocídy OSN“, to je záver približne 50 uznávaných expertov na medzinárodné právo, reakcia na konanie vládnej moci proti moslimskej ujgurskej menšine na severozápade krajiny. Podľa viacerých správ až 2 milióny Ujgurov môžu byť v detenčných táboroch, ktoré podľa neoficiálnych informácií slúžia na „reedukáciu“ moslimských menšín. Tieto správy nehovoria len o edukačných programoch, ale aj o nútených sterilizáciách a násilí páchanom na týchto neprávom zadržaných menšinách. Je to niečo, čo si v súčasnosti nedovolí ani ruský režim Vladimíra Putina. Naposledy podobné aktivity vykonával Sovietsky zväz voči Krymským Tatárom a kaukazským národom, dnes ich vykonáva režim Xin Jinpinga. Prečo režim Xin Jinpinga? Pretože Čína sa radikálne zmenila po nástupe k moci tohto politika, paradoxne ktorého rodina bola postihnutá politikou Maa Zetunga. Xin Jiping predstavuje novú éru agresívnejšej čínskej politiky, a to vďaka tomu, že od roku 2017 má absolútnu moc nad krajinou. Za prvý prejavom zmeny politiky štátu môžeme označiť zrušenie mládežníckeho krídla komunistickej strany, toto krídlo bolo zdrojom budúcich generácií komunistických politikov, dnes systém funguje tak, že presadiť sa môžu len osoby lojálne režimu Xin Jinpinga. Čína v posledných rokoch výrazne začala ohrozovať teritoriálnu integritu okolitých štátov. Snaží sa získať kontrolu nad Juhočínskym morom, kde majú svoje práva aj Vietnam a Filipíny, len prednedávnom Čína poslala svoje milície na ostrovy v tomto mori, čo Filipíny a Vietnam považovali za akt agresie. dôkazom agresívnejšieho správania v budúcnosti môže byť aj výrazné zvýšenie výdavkov do zbrojenia, ktoré je dokonca štvornásobné oproti Rusku. Čína okrem vplyvu v Afrike a Európe sa snaží získať aj výrazný vplyv na strednom východe. Pre Irán Čína predstavuje nenahraditeľného spojenca, dokonca prednedávnom Čína a Irán podpísali vzájomnú dohodu, ktorá bude v trvaní 25 rokoch. Nie je veľmi známe, čo je obsahom tejto dohody, ale predpokladá sa, že je to obchod lacnej iránskej ropy výmenou za čínske investície do infraštruktúry. Čína sa stala významným hráčom aj v prípade jadrovej dohody Iránu a západných štátov, kde si aj USA uvedomili rastúci vplyv tohto režimu.

Čína je kapitalistická krajina, predsa máme veľa podobného? Sotva. Čína uprednostňuje štátny kapitalizmus, veľké spoločnosti ovládané čínskym štátom a výrazné investície v zahraničných krajinách. Najväčšou chybou západu bola, ako uviedol britský magazín the Economist, viera v demokratizáciu Číny, pričom opak sa stal pravdou. Čínsky režim Xin Jinpinga predstavuje totalitné zriadenie, s absolútnou kontrolou v krajine a expanzívnou politikou, na rozdiel od Ruska, ekonomickou a nie vojenskou.

Slovenská republika začala hrať nebezpečnú hru s režimom Vladimíra Putina, ktorého agresívne správanie ohrozuje aj bezpečnosť Slovenskej republiky (okrem toho, minulý rok došlo k schváleniu bezpečnostnej stratégie Slovenska). Čo ale môže byť horšie s ďaleko rozsiahlejšími následkami, je hrať poker s Xin Jinpingom, na ktorého Slovensko zjavne nemá. Aj keď dôvody na takýto poker môžu byť čo najviac ušľachtilé.

Neprekračujme teda hranicu, z ktorej už niet cesty späť.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Asistent poslanca Národnej rady Záujmy: ľudské práva, dejiny, právo, beh