Denník N

Test, click & meet: shopping v Nemecku v čase korony

Foto Andrea Kleine
Foto Andrea Kleine

Keby ste náhodou opäť dostali chuť sa rozčuľovať nad stále povinným testovaním raz za týždeň, môžete sa ukľudniť touto absurditkou, ktorá platí oddnes v Düsseldorfe: na vstup do všetkých obchodných prevádzok okrem potravín a drogérií je potrebný test nie starší ako 24 hodín!

Všetky obchody sa v meste otvorili už v marci, ale keďže v okrese začali pribúdať pozitívne testovaní a 7-dňová incidencia na stotisíc obyvateľov prekračovala počas niekoľkých dní po sebe magickú hodnotu 100, už o pár dní bolo zavedené opatrenie „click and meet“, čiže do obchodu bolo možné vstúpiť len po online registrácii na dohodnutý termín. Čerstvý test najnovšie požadujú nielen kaderníctva a kozmetické salóny, ale aj múzeá, ktoré v niektorých okresoch už po pár týždňoch museli zavrieť svoje brány.

Keďže Nemecko nie je na rozdiel od Slovenska veľmocou v testovaní antigénnymi testami, nie je vôbec jednoduché získať behom pár dní termín v testovacích centrách alebo v lekárňach, ktoré majú na výkon testu oprávnenie. Rýchlotesty sú tu novinkou a slúžia lokálnym politikom a krajinským premiérom ako nástroj na obídenie pravidla „ručnej brzdy“, ktoré bolo dohodnuté na konferencii s Angelou Merkel začiatkom marca: ak prekročí 7-dňová incidencia na stotisíc obyvateľov tri dni po sebe hodnotu 100, v postihnutých regiónoch začnú opäť platiť tvrdé opatrenia ako pred uvoľnením.

Výraz „postihnuté regióny“ je jadrom sváru medzi kancelárkou a krajinskými premiérmi: Nemecko má približne 300 okresov a mestských spolkových krajín, ktoré v niekoľkých prípadoch pri nutnom sprísňovaní opatrení ignorovali pravidlo zatiahnutia ručnej brzdy. Kancelárka sa už niekoľko týždňov snaží, aby sa postup zjednotil a bol záväzný pre všetkých: jednoznačné definovanie momentu, kedy sa pravidlá musia sprísniť ako aj ich detailný a jasný zoznam. Aby boli opatrenia pre spolkové krajiny záväzné, je nevyhnutné aby prešli vo forme zmeny zákona v oboch komorách nemeckého parlamentu. Dnes bol návrh zmeny zákona odsúhlasený spolkovou vládou a mieri do Bundestagu.

Čo však ostane, je skutočný chaos v podobe diametrálne odlišného života v susediacich okresoch.

Tip pre Slovensko – ak by niekto chcel zatlačiť do úzadia tému Sputnik V, stačí prísť s návrhom o povinnom antigénovom teste na nákupy nie staršom ako 24 hodín a o revolúciu je postarané.

Teraz najčítanejšie

Andrea Kleine

Som Bratislavčanka, narodená v Čechách. Medzičasom kozmopolitka žijúca v Nemecku, avšak v posledných rokoch srdcom a mysľou opäť doma.