Denník N

A veď načo dodržiavať pravidlá azylového procesu, ide len ďalších 5000

Pravidlá, to znamená, že sa nezabudne ani na tých, čo málo kričia a čo submisívne sedia v kúte.

Budú ďalšie autobusy do Nemecka? Maďarsko ich zas nechá pobiehať bez pomoci po krajine? Zas sa budú ad hoc dohadovať premiér Maďarska a kancelári Nemecka a Rakúska?

V priebehu niekoľkých hodín dnešného rána prišlo do Srbska z Macedónska 5000 prisťahovalcov. Očakáva sa, že za celý pondelok ich bude viac než v rekordný deň 23. augusta: počet ľudí, ktorí vtedy prekročili uvedené hranice, prevýšil číslo 7000. (M1) Zdroj: V priebehu niekoľkých hodín dnešného rána prišlo do Srbska z Macedónska 5000… – Denník N

Je oveľa chladnejšie. Prší… To si humanitárny aktivisti zmlsnú.

Viete priatelia, keď hovorím, že treba dodržiavať pravidlá, hovorím v záujme všetkých tých, čo sú už na ceste. Pravidlá, to znamená, že každý má automaticky dopredu jasné povinnosti a práva. Pravidlá, to znamená, príprava, plánovanie. Pravidlá, to znamená zamyslieť sa v pokoji v dobrých časoch, čo urobíme v strese zlých časov. Pravidlá, to znamená, že sa nezabudne ani na tých, čo málo kričia a čo submisívne sedia v kúte.

Tak, tak, hnusné pravidlá…

Hnusné pravidlá hovoria, že po prekročení hranice prvej bezpečnej krajiny musí utečenec požiadať o azyl. Začne azylová procedúra, ktorá z neho zmyje prečin nelegálneho prekročenia hraníc bez dokladov. Začne procedúra, ktorá nám umožní sa v pokoji zamyslieť, pretože poľahky splníme to najdôležitejšie: Zachrániť utečenca pred hladom a zimou. Pod novinárskou ochranou. Začne procedúra, ktorá všetkých zachytí a zachráni pred útrapami pochodu z Budapešti do Viedne.

Pokojne sa môžeme zamyslieť, ako im splniť prianie cesty do Nemecka. V pokoji im môžeme pripraviť cestovné balíčky potrebných pomôcok. V pokoji sa môžeme pripraviť na to, že tie balíčky od nich vyzbierame a presunieme z Nemecka do Srbska pre ďalších.

Tak, tak, hnusné pravidlo o tom, že utečenca treba čo najrýchlejšie dostať do zberného tábora a dostať do azylového systému.

A potom je to už vlastne jednoduché a ide to ako po masle. Teda, podľa pravidiel:

 1. Postaviť veľké, ale naozaj veľké utečenecké tábory pod vlajkou EU a zabezpečiť každému tri OSN-dávky-jedla denne. Pod novinárskou kontrolou.
 2. Administratívna analýza
  1. deti do škôl a to bleskom a bez pardónu – absolútna priorita
  2. tí čo chcú pracovať nech ponúknu, čo vedia a nech sa podieľajú na zveľaďovaní táborov a ich okolia – adepti na integráciu, vzdelaných okamžite nostifikovať
  3. tí čo len chcú prečkať, kým sa budú môcť vrátiť domov nech prečkajú – balíček  učiteľov demokracie a ekonomickej prosperity na cestu domov
 3. Riešiť situáciu u nich doma, aby sme sa ich mohli rýchlo zbaviť.

Písal som o tom a písať budem. Kým sa to konečne nestane. Naozaj nič viac nepotrebujeme. Konať podľa pravidiel, v pokoji bez stresu analyzovať ako fungujú a reagovať na ich nedokonalosti ich zmenou.

Všetko to ale vyžaduje disciplínu a trpezlivosť. Je ich proste veľa. Aj oni aj my si musíme uvedomiť, že nedodržiavanie pravidiel EU je cesta po utečeneckého predpeklia. 

My čo sme ešte zažili základnú vojenskú službu vieme, že bez disciplíny a prísneho dodržiavania pravidiel sa 3000 ľudí ubytovaných na pár desiatkach metrov nedokáže dlhodobo udržať pri živote a zdraví.

Nehrozí len utečenecké predpeklie

No keď hovorím v pokoji bez stresu,  tak naozaj myslím s rozmyslom a po dôkladnej analýze.  A hlavne jednotne a systematicky v celej EU.  Je to dôležité aj pre nás.

Čoho sme ale svedkami?

Jak už to bývá, zatímco na uprchlíky se soustředily desítky kamer a fotoaparátů, důležitější událost se odehrávala mimo jejich zorné pole – v maďarském parlamentu. V tentýž den totiž přijal sérii zákonů reagujících na uprchlickou krizi. Vstupují v platnost od 15. září a zde je jejich obsah:

 • vládě umožňují vyhlásit výjimečný stav a použít výjimečné pravomoci, jež jsou v rozporu s evropským právem: například uvěznit migranty a trestat maďarské občany, kteří migrantům poskytují pomoc
 • umožňují policii dělat domovní prohlídky bez povolení soudu
 • telekomunikační firmy budou povinny poskytnout vládě přístup do svých sítí a sdílet informace o všemožných datech

Dlouho nebylo zřejmé, proč se maďarská vláda Viktora Orbána chová vůči uprchlíkům tak chaoticky. Dnes je to už analytikům jasné: chaos je úmyslný, aby společnost s úlevou přijala drakonické zákony proti uprchlíkům i vlastní svobodě.  Zdroj: Mrazivá genialita Hannah Arendtové • RESPEKT

To nie je zlé len pre tých utečencov. To je zlé pre nás Európanov. A nie, nemôžu za to utečenci. My sme si prijali tie zákony. My si tu riadime pravidlá v Európe a Maďari v Maďarsku.

Nie, nepotrebujeme takých, čo sa len snažia nahnať strach a ukazovať na čej strane je vina. Takí vedia, že aj takým spôsobom sa dajú vyhrať voľby. Im nejde o vyriešenie ťažkostí, ktoré máme dnes my Európania. Im ide len o to byť zvolení. Len byť zvolení. To stačí v dobrých časoch.

Potrebujeme ľudí, ktorí budú schopní prinášať riešenia. A potrebujeme schopných ľudí, ktorí dokážu tieto riešenia uvádzať do každodennosti. Áno, občas to riešenie bude debilné (vraj je viac menších táborov lepšie, ako jeden veľký) a občas sa implementácia nepodarí (občas nejaká bravčovina skončí v koši a občas nejakí utečenci dostanú po papuli). Potrebujeme ľudí, ktorí si vedia priznať chyby, analyzovať ich a upraviť smerovanie.

Čelíme naozaj vážnym problémom a potrebujeme serióznych ľudí. Kam, do akej skupiny patria naši premiéri? Po vypočutí včerajšieho prejavu prezidenta SR je odpoveď ešte jasnejšia.

Nuž, ale čo, darmo mávam pravdu. Aspoň som napísal čosi na zamyslenie. Asi je to málo.

Na gréckom ostrove Lesbos znovu došlo k nepokojom. Policajti s obuškami sa tu snažili zvládnuť skupinu migrantov, ktorí sa pokúšali nastúpiť na trajekt do Atén. Podľa gréckeho ministra pre imigračnú politiku Janisa Muzalasa má situácia na ostrove “skutočne blízko k explózii”. V súčasnosti je na ostrove zhruba 25-tisíc utečencov, čo predstavuje zhruba pätinu ostrovnej populácie. (BBC) Zdroj: Na gréckom ostrove Lesbos znovu došlo k nepokojom. Policajti s… – Denník N

Pod čiarou: Profesionálne sa zaoberám procesným manažmentom a pri pohľade na ten bordel v procesoch, postupoch a pravidlách od Bosporu po Špicberky sa mi manažérsky nožík otvára vo vrecku. Akcia Budapešť-Viedeň-Mníchov sa stane ukážkou cielenej ignorácie. Od maďarskej vlády až po dobrovoľníkov.


Teraz najčítanejšie

Martin Pilnik

Lekárnik - optimista.
Liberál, pravičiar, člen SaS, člen zdravotníckeho tímu SaS. www.politik.pilnik.sk
Kandiduje do NRSR ako číslo 64 na kandidátke SaS. [Autorom fotografii, ak nie je uvedené inak, je ©Martin Pilnik]