Denník N

Liečba Pellegrinim?

Múdrosť väčšiny je pre demokraciu dôležitá, ale existujú hranice uniformity (politickej korektnosti). Kde ale končí múdrosť masy a kde začína jej hlúposť? Bola to múdrosť, ktorá vyhrala voľby a dnes má sotva 9% alebo je múdra dnešná mlčiaca väčšina, ktorá sa neveriacky prizerá tomu, čo sa deje?

Nemecká CDU je vraj “zombie“ strana, ktorá ide na autopilota myšlienok 20.storočia. Deň za dňom navlas podobný tomu predchádzajúcemu … skoro ako u nás (ironicky). Čakáme na slovenského Södera, ktorý zacíti vôňu moci a pôjde nekompromisne za svojím cieľom? Alebo ho nahradí referendum o skrátení volebného neobyčajného pontifikátu na Igorovej vôli závislých osobností a partají vo vedľajších úlohách? Ak bol Matovič tmelom súčasnej koalície, ako bude fungovať bez neho?

Hoci sa liberálny progresss snaží (minimálne odborne) posilňovať(?) infiltrovať(?) konfesne založené jadro koalície … pandémia pochybností naberá referendovú incidenciu. Vakcinácia antificom ešte zaberá (už nezaberá), ešte sa nenašla (hľadá sa) agentúra, ktorá nafúkne poreferendové preferencie budúceho víťaza volieb, ešte stále nezaznel hlas, ktorý by povedal naplno, že Slovensko je odkázané na pravoľavú vládu, kde mladícky aktivizmus vyváži znalostná a vedomostná prevaha tých starších. Na druhej strane štyria v koalícii sú veľa (minimálne jeden je dlhodobo pod čiarou alebo sa rozpustí v tých zvyšných) a politického drobizgu tak neprekonateľne sa líšiaceho od tých druhých je pomaly ako hviezd na májovej oblohe …

Črtá sa obdobie spájania, čo by mohlo byť sígnálom návratu rozvahy, pokoja a obsahu. Návratom myšlienok a programov na úkor smotánkových hrdinov. A aby to išlo rezkejšie, referendum je skoro ideálny nástroj na zrýchlenie politického krvného obehu. Žiadna recidíva a návrat starých časov už nehrozí. Po skúsenosti s Matovičom už môže prísť len vykúpenie. Demokracia hovorí, že víťazí počet hlasov. Žiada sa doplniť, že aj niečo ako program. Po (predčasných) voľbách celkom určite.

Želám daždivý deň.

Teraz najčítanejšie