Denník N

Minister financií a farmaceut zároveň?

Na minulotýždňovej tlačovej besede sa expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič vyjadril, že na liekovej forme nezáleží, pretože vo všetkých formách je účinok rovnaký.

Koncom minulého týždňa sme mali možnosť pozrieť si skutočne emotívnu tlačovú besedu ministra financií s názvom „Sputnik V. Dosť bolo klamstiev.“ U pána ministra je už dobre známe, že sa u neho prejavuje tzv. Dunningov-Krugerov efekt, čo v praxi znamená, že ľudia bez kompetencii a vzdelania v danej oblasti sa cítia ako odborníci pre daný odbor. Napriek tomu, že má menovaný pán fejkovú diplomovú prácu a (asi) študoval vysokú školu iného zamerania, myslí si, že je odborníkom i vo farmácii či medicíne. Doteraz mi v ušiach znejú jeho slová, keď vravel, že nie je farmaceut, ale nevidí problém v tom, ak je liek v tabletovej alebo tekutej forme a už vôbec nie v tom, ak je rôzne balený. V momente ako to vyslovil, sa nie len mne, ako študentke farmácie, ale aj ďalším mojim starším kolegom, už farmaceutom, otváral povestný „nožík vo vrecku“. Žijeme v dobe, kedy má slovo akéhokoľvek politika oveľa väčší vplyv na jeho priaznivcov ako slovo skutočného odborníka, ktorý sa tomu venuje roky.

ŠÚKL  nepochybil

Lieky sú veľmi prísne regulované a v prípade, že máme „na oko“ dva totožné lieky, musia byť kontrolované a schvaľované osve. Stačí, pre niekoho možno zanedbateľný, rozdiel v balení. Ak je určitý liek v blistri a je možné ho dostať i v sklenenej liekovke, je potrebné ho posudzovať a schvaľovať zvlášť. Pre príklad, liek dostupný v troch rôznych baleniach musí byť považovaný za tri rôzne lieky. Toto je prvou zásadnou vecou, ktorou sa lieky od seba odlišujú.

Poďme ďalej, k liekovej forme. Iste ste sa už stretli s viacerými liekovými formami akými sú tablety, kapsuly, čapíky, infúzne a injekčné roztoky či inhalátory. Každá lieková forma má inú farmakokinetiku, čo v preklade znamená, že organizmus pracuje s každou liekovou formou inak. Dôležitú úlohu tu hrá biologická dostupnosť lieku, ktorá vyjadruje množstvo lieku, ktoré sa dostane do systémového obehu. Pokiaľ užijeme liek vo forme tablety, jeho biologická dostupnosť sa znižuje nakoľko prechádza tráviacim traktom. Odtiaľ sa dostane do pečene, kde sa eliminuje značné množstvo lieku ešte pred tým, než stihne vyvolať účinok (tzv. first-pass effect). Ak sa jedná o injekčný roztok, ktorý je podávaný intravenózne, je jeho biologická dostupnosť 100 %, nakoľko sa liek dostane priamo do systémového obehu a „netrpí“ efektom prvého prechodu pečeňou. Tvrdenie pána ministra, že liek má rovnaký účinok i keď je v rôznej forme je nepravdivé a mierne mi pripomína kauzu Bromhexin a vodka. Je skutočne nebezpečné, ak sa laik a navyše vysoko postavený, vyjadruje k témam, o ktorých nemá potrebné vedomosti.

Existujú ďalšie faktory ovplyvňujúce účinnosť lieku, ale konkrétne dva, ktoré som spomenula hrajú veľkú rolu v aktuálnej kauze.

Neschopnosť je na druhej strane

Vtedajší minister zdravotníctva podpísal výnimku pre vakcínu Sputnik V, čo znamenalo, že sa oficiálne mohlo Sputnikom V očkovať už niekoľko týždňov. Ministerstvo si zjavne uvedomovalo, že očkovanie neregistrovanou vakcínou by mohlo potenciálne znamenať hazardovanie so životmi ľudí a nechceli si to vziať na „triko“, preto chceli zodpovednosť hodiť na ŠÚKL. Na ministerstve vedeli, že testovanie vakcíny v inom ako v OMCL laboratóriu je v rozpore s tým, čo je uvedené v zmluve, Rovnako na ministerstve vedeli, že na Slovensku nemáme OMCL laboratóriá a i napriek tomu dali vakcínu testovať do Biomedicínskeho ústavu SAV. Hm, to mi nevychádza, skôr to vyzerá ako sabotáž z vlastných radov. Aha, ale je tu ešte jeden problém. Exminister zdravotníctva podpísal výnimku pre trojdávkovú vakcínu a na Slovensko prišla jednodávková, ako tvrdí súčasný minister zdravotníctva. Niekto by povedal, že to je jedno. No samozrejme, že nie je. A ešte niečo. V Lancete bola posudzovaná iná verzia Sputniku V, než tá, ktorá bola distribuovaná na Slovensko. Pekne sa to zamotáva, však? Svedkovia M. si teraz určite mrmlú pod nos: ,,Ako vedia, že to nie je tá istá vakcína?“ Samozrejme, že nie je. Dokonca i Brazílii bol dodaný odlišný Sputnik V od toho, ktorý bol publikovaný v Lancete. Podľa dostupných informácii je Sputnik V vyrábaný vo viacerých výrobných centrách, rozličným spôsobom a vo viacerých formách (lyofilizát a roztok), vakcíny sa líšia počtom dávok a podmienkami skladovania. Výrobca nedodal potrebnú dokumentáciu a preto nie je možné tvrdiť, že vakcíny vyrobené na rôznych miestach sú totožné.

Každý s odlišným názorom je nepriateľ? 

Už sme si asi všetci zvykli nato, že pán minister má za potrebu prskať síru na každého, kto si dovolí s ním nesúhlasiť. Nebolo to inak ani v prípade ŠÚKL-u a konkrétne pani doktorky Baťovej, ktorá sa žiadnym spôsobom neprevinila a vykonávala iba svoju prácu. Nechápem, kde sa v ľuďoch berie toľká nenávisť a zloba. Veľmi ma potešilo, keď som videla to množstvo kytíc, ktoré boli adresované pani Baťovej. Bolo to také malé svetielko nádeje, že ľudia s dobrým srdcom stále existujú. Neviem čo sa to v poslednej dobe deje, ale voliči IM. sa premenili skutočne na Svedkov M. (a to som OĽaNO volila tiež) a pokiaľ si dovolíte vyjadriť svoj názor, ktorý sa nestotožňuje s tým ich, máte o „pekné“ a „milé“ slová postarané. Sama som sa stretla s útokmi na sociálnej sieti, kedy sa do mňa pustili fanatici len kvôli tomu, že som si dovolila použiť zdravý rozum a zastať sa ŠÚKL-u. Ale nevyčítam im to, veď majú vzor a podľa neho sa formujú. Hádam sa situácia zlepší, ale zatiaľ by bohato stačilo, keby sa politici skutočne riadili radami vedcov a odborníkov, ktorí sa danej problematike venujú už roky. Pán minister, pani doktorka Baťová nerobí hanbu slovenskej vede, ale vy robíte hanbu Slovensku.

Teraz najčítanejšie