Denník N

Americká ekonomika naberá na obrátkach

K posilnenému rastu americkej ekonomiky prispelo hneď niekoľko faktorov vrátane vyššej dôvery spotrebiteľov a ich nákupom a rýchleho tempa očkovania. Veľký optimizmus budí fakt, že rastie viacero sektorov vrátane cestovného ruchu.

Americká ekonomika nabrala na rýchlosti na jar na základe rastúcej dôvery spotrebiteľov, uviedol Federálny rezervný systém v stredu (15.04.2021) a predseda Fedu Jerome Powell sa vyjadril, že je na ceste k silnejšiemu rastu a prijímaniu zamestnancov v nasledujúcich mesiacoch.

Ekonomická aktivita medzi koncom februára a začiatkom apríla bola podporená zvýšeným očkovaním proti COVID-19 a silnou fiškálnou podporou. Zlepšil sa aj trh práce, keď sa viac ľudí vrátilo späť do zamestnania, uviedla americká centrálna banka.

Tempo prijímania zamestnancov sa najviac zvýšilo v odvetviach výroby, stavebníctva a pohostinstiev.

„Správy o cestovnom ruchu boli pozitívnejšie, podporené zvyšujúcim sa dopytom po voľnočasových aktivitách a cestovaní, ktoré sa pripisovali kontaktom s jarnými prázdninami, zmiernením obmedzení súvisiacich s pandémiou, zvýšením očkovania a nedávnymi stimulačnými platbami,“ uvádza sa v správe Fedu.

Medzi najvýznamnejšie oblasti zlepšovania patril cestovný ruch, pričom množstvo okresov poukazovalo na náznaky toho, že tento sektor bol najviac zasiahnutý nástupom pandémie koronavírusu v minulom roku.

Pred tromi mesiacmi predstavitelia newyorského Fedu pomocou Béžovej knihy označili cestovný ruch v New Yorku za „mimoriadne slabý“. Stredajšia správa uviedla, že „cestovný ruch naďalej stúpa“, pričom letecká doprava prudko rastie a miera obsadenosti hotelov sa nakoniec vyšplhala nad 50%.

Zdá sa, že toto zlepšenie ešte viac podporilo podmienky v regióne. Zatiaľ čo väčšina okresov uviedla, že tempo rastu ich regionálnych ekonomík bolo mierne, newyorský Fed uviedol, že jeho ekonomika „po prvý raz počas pandémie rástla silným tempom, pričom rast bol založený na všetkých odvetviach“. K tomu došlo napriek nárastu prípadov COVID-19 v tomto regióne, uviedol newyorský Fed.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.