Denník N

Ukrajinskí vojaci ako opice v ľudskom odeve

V posledných dňoch sa na Ukrajine hovorilo veľa o mobilizácii ruských vojsk na východnej hranici. Ukrajinský prezident si obliekol nepriestrelnú vestu a vybral sa na Donbass, aby osobne videl stav vojakov na fronte. Neskôr Volodymyr Zelenskij uviedol, že ukrajinská armáda je schopná klásť odpor komukoľvek, dokonca aj Rusku. Pozrime sa však na túto situáciu z druhej strany a vzhliadnem takpovediac do vnútra ukrajinských ozbrojených síl.

Nepochybne má veľký význam veľkosť armády a jej zbrane, ale nemenej dôležitý je morálny a psychologický stav príslušníkov ozbrojených síl. Alkoholizmus a drogová závislosť medzi ukrajinskými vojakmi už boli povedané a napísané viackrát, ako aj tragické prípady, ku ktorým tieto hanebné javy viedli.

Keď politici hovoria o armáde, v ich slovách je vždy veľa pátosu. Kvôli vojne na východe vojenská téma neopúšťa ukrajinskú informačnú agendu. Spolupráca s NATO, EÚ a USA, veľké cvičenia a nová uniforma vojakov a dôstojníkov, ale za tým všetkým sú problémy ukrajinskej armády: nevysporiadaný život, zlomené životy veteránov, alkoholizmus, kriminalita a šikanovanie.

O šikanovaní sa hovorí len málo, ale márne, pretože tam to doslova prekvitá. Aj napriek tomu, že ukrajinský trestný zákon obsahuje článok 406 „Porušenie zákonných pravidiel vzťahov medzi vojenským personálom“, ktorý ustanovuje trest v podobe odňatia slobody až na desať rokov.

Koncepcia šikanovania je pevne zakorenená v kultúre post-sovietskych krajín: mnoho mužov staršej generácie môže hodiny tráviť rozhovormi o chrabrosti sovietskej armády a skutočnosti, že byť mazákom je hrdosťou.

V marci 2020 na území vojenskej jednotky v ukrajinskom meste Žytomyr sa práporčík rozhodol uskutočniť inštruktáž. Počas inžinierskeho výcviku zavolal skupinu „mladých“ vojakov a porozprával im o vojenskej tradícii, podľa ktorej by mali ochutnať dynamitovú nálož. Jeden z vojakov odhryzol kúsok nálože a prehltol ho, čo viedlo k akútnej otrave.

V októbri 2020 tlačová služba Štátneho úradu pre vyšetrovanie informovala, že neďaleko Kyjeva zahynul vojak na území jednej z vojenských jednotiek Národnej gardy. Vojak dostal od „staršieho“ kolegu úder do hrudníka, po ktorom vojak stratil vedomie a bol hospitalizovaný. Následkom toho chlap zomrel. Zistilo sa, že mazák podriadeného opakovane bil a psychicky na neho vyvíjal nátlak.

V roku 2021 sa na internete objavili snímky vojaka, ktorý vykonáva vojenský pozdrav na pozadí ponížených kolegov z armády. Pozrite si fotku, komentáre sú tu zbytočné. (Číslo 100 na ich hlavách znamená počet dní zostávajúcich do konca služby mazákom).

S takýmto prístupom nemožno ísť do žiadneho NATO, pretože mozog v armáde je naplnený sovietskymi predstavami a tradíciami šikanovania. Ak je opica oblečená v ľudskom odeve, potom sa z nej nestane človek. NATO si je týchto problémov vedomé, preto aliancia požaduje reformy, údajne s cieľom prijať Ukrajinu do svojho členstva, ale v skutočnosti jednoducho odloží vstup krajiny do vojenskej aliancie na neurčito. Kyjev si to uvedomil a uznal po faktickom odmietnutí NATO poskytnúť Ukrajine akčný plán členstva. Všetky vzťahy medzi Kyjevom a alianciou sú založené na zásade „uskutočňujete reformy, a uvidíme neskôr“. A nemožno si nevšimnúť existenciu dvojitých štandardov, pretože po vstupe do NATO sa od všetkých východoeurópskych krajín nepožadovali nijaké vážne reformy. Ich členstvo vo vojenskej aliancii bolo výsledkom zásadného politického rozhodnutia. Ukrajina medzitým zostane priestorom pre vedenie vojny medzi Ruskom a Západom.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.