Denník N

Má kresťanstvo dnes čo ponúknuť? (nad knihou Kresťanstvo)

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 85
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 85

Čo bolo na kresťanstve po celé tie storočia také príťažlivé? Ako sa mu podarilo rozšíriť sa do oblastí s úplne odlišnými kultúrnymi podmienkami? Týmito otázkami sa zaoberajú autori tejto knihy. Rekonštruujú vývin kresťanstva naprieč storočiami, vysvetľujú rozdielne tradície a opisujú ďalší vývin náuky aj dôsledky, ktoré z toho pre spoločnosť plynú.“ (s. 11)


Nová kniha, stará téma

Na začiatku stojí otázka: potrebovali sme skutočne ďalšiu knihu o kresťanstve? Na túto tému sa publikuje každoročne množstvo kníh, ktoré nedokáže jeden človek spracovať. Sú rôznej kvality, rozsahu a autorskej erudície, takže je z čoho vyberať. Ak sa rozhodne niekto napísať novú knihu o kresťanstve, mal by mať ambíciu priniesť aspoň čiastočne niečo nové či prínosné, čo tému kresťanstva originálnym spôsobom priblíži čitateľskej obci.

Autorský kolektív na čele s redaktorkou magazínu Der Spiegel, Evou-Mariou Schnurr (1974), vytvoril kolektívne dielo, ktorého integrujúcou témou je práve kresťanstvo. Z hľadiska koncepcie ide o hybridný počin. Kapitoly majú podobu interview, krátkych vysvetľujúcich komentárov, publicisticko-náučných výkladov, autobiografických svedectiev či odbornejšie spracovaných kapitol. Hoci nerád skĺznem ku kritike knihy hneď na úvod, je nutné podotknúť, že nesadla mi ani koncepcia knihy ani spôsob, akým sú jednotlivé témy uchopené.

V prvom rade je hneď citeľné, kedy je autorom kapitoly redaktor časopisu Der Spiegel a kedy renomovaný odborník. Zatiaľ čo sa odborníci vyjadrujú opatrnejšie uvedomujúc si zložitosť a komplexnosť tém, redaktori, asi aby tému šťavnatejšie priblížili čitateľom, preháňajú, fabulujú a dokonca si vymýšľajú. Že niečo nebude v poriadku, sa mi zdalo hneď pri čítaní predslovu, kde editorka knihy hovorí, že kresťanstvo vzniklo pred viac než dvetisíc rokmi. To je evidentná lož a nerozumiem, ako sa niečo také mohlo dostať do knihy o kresťanstve. Ježiš sa podľa odhadov odborníkov narodil zhruba 4 roky pred n. l. (teda 4 roky pred Kristom :-)). V stredoveku nastala chyba vo výpočte Ježišovho narodenia, takže ak hovoríme, že sa niečo stalo v roku 1 po Kristovi, Kristus mal vtedy už pravdepodobne 5 rokov. Ak je v súčasnosti rok 2021, pred 2000 rokmi Ježiš nemal ešte ani 30 rokov, čiže nezačal verejne vystupovať a tým pádom nezaložil žiadne hnutie okolo svojej osoby. Chápem, že sa to dobre zaokrúhľuje a dobre to  znie  – pred 2000 rokmi –, ale z historického hľadiska je to nepravda.

Podobne aj spor medzi Pavlom a Petrom, dvomi významnými ranokresťanskými osobnosťami, je viac bombasticky spracovaný než aby zodpovedal historickým skutočnostiam. Prirovnať spor medzi Pavlom a Petrom k sporu medzi Ábelom a Kainom (s. 41) môže skutočne iba diletant neznalý širších biblických súvislostí. Spory samozrejme boli, no vieme o nich príliš málo na to, aby sme ich prirovnávali k starozákonnému sporu, ktorý skončil bratovraždou.

Hoci by bolo ďalej čo vytknúť, hlavne v detailoch, je potrebné uznať, že kniha nemala potenciál predložiť hĺbkový rozbor spracovaných tém, skôr predložiť akúsi antológiou tém a problémov, ktoré s kresťanstvom súvisia. A tento cieľ splnila. Človek, ktorý nie je zbehlý v dejinách kresťanstva v nej nájde množstvo užitočných informácií o počiatočnom vývoji kresťanstva, rôznorodosti názorov a teologických smerov, o vplyve kresťanstva na historický vývoj západnej civilizácie, vnútorné rozkoly, kritiku či miesto kresťanstva v súčasnej modernej spoločnosti. Kto má už základné penzum vedomostí o kresťanstve, sa toho v knihe moc veľa nového nedozvie. Pokiaľ ste o kresťanstve toho moc nečítali, kniha vám poskytne slušný prehľad.

Má kresťanstvo čo ponúknuť v 21. storočí?

Kniha nie je apológiou kresťanstva. Nesnaží sa potvrdiť, že kresťanstvo je pravé náboženstvo. Jej prínos stojí v dôraze, ktorý kladie na jednoduchú skutočnosť – kresťanstvo sú naše dejiny, naša minulosť a korene. Minulosť, ktorá nás oveľa viac ovplyvnila a ovplyvňuje, ako si sekulárny človek uvedomuje. Svoje študentky a študentov sa zvyknem na seminári o literárnej stránke Biblie pýtať, aký má zmysel poznať Bibliu v 21. storočí. Rozprávame sa o vplyve na filozofiu, kultúru, umenie, právo, politiku či morálku. Čím viac ideme do hĺbky, tým viac spoločne objavujeme kresťanské podhubie, na ktorom stojí naša civilizácia. Samozrejme, nepopierateľné a významné miesto má popri kresťanstve aj antické dedičstvo gréckej a rímskej kultúry.

Francúzsky filozof a ateista, André Comte-Sponville o svojom vzťahu ku kresťanstvu vo svojej vynikajúcej knihe Duch ateismu. Úvod do spirituality bez Boha (odkaz na knihu tu) hovorí ako vernosti. Čo to znamená? Odmietnutie kresťanskej metafyziky a priori neznamená zahodenie všetkého, čo sa s kresťanstvom spája a čo kresťanstvo vyprodukovalo. Kresťanstvo je píliš široký pojem na to, aby sme mohli v tejto sfére vynášať všeobecné súdy. Preto súhlasím so Sponvillem a som presvedčený, že širšia znalosť kresťanstva ako civilizačného fenoménu môže človeku 21. storočia iba prospieť. Minulosť kresťanstva totiž nie sú iba procesy s bosorkami, križiacke výpravy či upálený Giordano Bruno. Práve takáto redukcia je nebezpečná.

Ja radšej používam termín kultúrny kresťan. Toto spojenie v sebe zahŕňa kultúrny aspekt, ktorý je pre mňa kľúčový. Súčasný človek môže mať problém s kresťanskou metafyzikou, kontroverznými biblickými príbehmi či súčasnými názormi jednotlivých cirkví. Zároveň si však svojou znalosťou kresťanstva a Biblie môže lepšie vychutnať umenie, porozumieť historickým procesom a kultivovať či obohatiť svoju morálku pestrou európskou tradíciou, ktorú kresťanstvo pestovalo. A že táto tradícia má čo ponúknuť potvrdí každý, kto sa jej hlbšie venoval.

Záver

Možno vás niečo z toho, čo som vyššie napísal zaujalo, možno nahnevalo. Pre niekoho je opovážlivé redukovať náboženstvo na kultúrno-spoločenský fenomén. Pre ďalšieho je šokujúce tvrdenie, že by sme sa mali vzdelávať v kresťanskej minulosti a že to môže obohatiť náš vnútorný život. Myslím si, že obidve strany si však môžu nájsť v knihe Kresťanstvo témy, ktoré ich obohatia. Kniha sa číta rýchlo a plynulo, kapitoly nie sú dlhé a môžete ich čítať podľa vlastného záujmu, nemusíte ísť od začiatku. Budem rád, keď napíšte svoj vlastný názor na to, o čom som v tejto recenzii hovoril. Súhlasíte, že hlbšie znalosti kresťanstva môžu obohatiť naše myslenie aj dnes? Uvažovali ste nad kresťanstvom ako nad kultúrnym fenoménom? Chystáte sa knihu si prečítať?

Knihu Kresťanstvo si môžete zakúpiť tu

*Záverečná poznámka:

Ak vás zaujímajú ďalšie moje knižné tipy, pozrite si moje recenzie (odkaz tu) alebo moju rubriku Knižná nádielka:

  1. Knižná nádielka 1 (2020) odkaz tu
  2. Knižná nádielka 2 (2021) odkaz tu
  3. Knižná nádielka 3 (2021) odkaz tu
  4. Knižná nádielka 4 (2021) odkaz tu
  5. Knižná nádielka 5 (2021) odkaz tu
  6. Knižná nádielka 6 (2021) odkaz tu

Ak sa zaujímate o knihy na tému kritického myslenia, odporúčam vám svoj výber 20 kníh o kritickom myslení, ktoré by ste si mali prečítať (odkaz tu)

O svoju filozofiu a skúsenosti s čítaním kníh som sa tiež podelil v dvoch článkoch Umenie bdelého čítania (10 rád ako vyťažiť z čítania viac, 1. časť)Umenie bdelého čítania (10 rád ako vyťažiť z čítania viac, 1. časť)

Knižné recenzie píšem preto, lebo sa chcem s ľuďmi deliť o informácie a užitočné poznatky, ktoré môžu zlepšiť či skvalitniť život. Ak sa Vám moje články páčia, budem vďačný za ich zdieľanie, dostanú sa tak k viacerým ľuďom. Pre ľahší prístup k novým blogom si môžete zapnúť upozornenia o novom blogu, ktoré Vám prídu priamo na mail. Ak ste v článku našli chyby, prosím, dajte mi vedieť. Ak Vás zaujímajú ďalšie zaujímavosti z kníh, sledujte môj knižný profil na Instagrame alebo Facebooku. Ak sa vám páčia moje recenzie a výber kníh, moju činnosť môžete podporiť príspevkom napríklad cez Patreon (odkaz tu)  Za akúkoľvek podporu Vám budem vďačný :-)

 

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Som zakladateľ webovej stránky Knižné univerzum, kde pravidelne upozorňujem na knižné novinky. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)