Denník N

Emotívne fotky preplnenej lode sú podvrh. Vznikli pred 24 rokmi

Veľká nákladná loď a na nej ľudia tlačiaci sa na palube, na všetkých podlažiach, na zábradliach, dokonca sedia na stožiaroch a sú zavesení na lanách. Fotky lode, na ktorej sú väčšinou mladší muži, sa stali súčasťou nenávistných statusov o utečencoch z Afriky, často s pripojenými komentármi ako napríklad: „Zastavme inváziu parazitov, pokým je čas.“ Majú stovky zdieľaní aj hysterických komentárov. Tieto fotky však nemajú nič spoločné s touto celoeurópskou krízou súvisiacou s utečencami z Afriky. Vznikli v roku 1991.

Fotky z roku 1991 z archívu talianskeho mesta Bari.

Je na nich nákladná loď Vlora a sú z 8. augusta v roku 1991, keď po páde diktatúry v Albánsku a otvorení prístavu až 20 tisíc Albáncov obsadilo nákladnú loď, ktorá pôvodne prevážala cukor. Násilím donútili kapitána, aby loď prepravil z Albánska do Talianska, kde chceli nájsť nový lepší domov. Väčšinu z nich však neskôr po veľkých strastiach z Talianska vyhostili.

Pohľad na preplnenú loď, ako sa plaví po Stredozemnom mori, zaplavila pred 24 rokmi titulky svetových médií. Teraz sa fotky využívajú opäť – pri vyvolávaní strachu a hrôzy z utečencov. Šíria sa spolu s nenávistnými komentármi nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku a inde.

Minulý týždeň ju dal k svojmu komentáru o utečencoch v Afrike aj predseda SaS Richard Sulík.

lod_sulik

Aktualizácia 10.9. Richard Sulík sa v diskusii za použitie fotky ospravedlnil, no fotku z článku nevyhodil: „Pre môj blog som hľadal vhodnú ilustračnú fotku a vybral som túto. Až neskôr som bol diskutérmi upozornený, že sa jedná o vyše 20 rokov starú fotku. Mrzí ma to, aj keď sa jedna len o ilustračnú fotku a nabudúce si dám pozor. Určite to nebol zámer,“ napísal už včera.

Takto upravenú fotku aj s komentárom dáva pravidelne na svoj web O.z. Aliancie za nedeľu.

lod_hoax2

 

V roku 2012 vznikol aj dokumentárny film s názvom La Nave Dolce, ktorý použil autentické zábery udalostí z roku 1991.

Tlačové agentúry prinášajú denne podobné pohľady na masy utečencov na preplnených lodiach, ale fotka lode s 20 tisíc ľuďmi na palube nemá nič spoločné s aktuálnou krízou utečencov z Afriky. Podobných zmanipulovaných fotiek v súvislosti s utečencami je dnes neúrekom.

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.