Denník N

Za väčšinu ľudí, ktorí zomreli na koronavírus, môže Peter Pellegrini

Peter Pellegrini, Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini, Foto N – Tomáš Benedikovič

Pán bývalý premiér Matovič rád hádže vinu na Richarda Sulíka. Posiela ho kopať hroby a jeho návrhy do Mongolska. Ako sme si však za ten rok už zvykli, Matovič sa mýli. Za väčšinu ľudí, ktorí zomreli na koronavírus, má zodpovednosť iný bývalý premiér.

Prečo práve Peter Pellegrini? Sympaťák s jamkami v lícach, momentálne druhý najdôveryhodnejší politik na Slovensku a líder strany, ktorá už dlhšiu dobu vyhráva prieskumy verejnej mienky. Pravdou však je, že s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť. Bohužiaľ, Peter Pellegrini opäť pohorel.

Jeho problém je jeho nejednoznačný postoj k očkovaniu proti kovidu. Od Vianoc sa k tejto téme zmysluplne nevyjadril, ba čo viac, naposledy oznámil, že on by sa nedal zaočkovať vakcínou od firmy AstraZeneca. Zviezol sa na vlne populizmu, pretože taký lišiak ako on určite vie, že jeho (potenciálni) voliči nepočúvajú odborníkov a vyštudovaných ľudí, ale radšej si dajú poradiť od neznámeho človeka na sociálnych sieťach*. A presne v takomto štýle sa musí vyjadrovať aj on.

Preto ani nemohol povedať, že sa zaočkovať dá, aj keď sa v skutočnosti zaočkovať dá. Prišiel by o mnohých voličov, ktorí vakcínu odmietajú.

Avšak vidí Peter Pellegrini ten najväčší problém? Jeho nejasný postoj k vakcíne dáva signály jeho voličom, že vakcináciu netreba brať vážne. No a kto tvorí najväčšiu skupinu jeho obdivovateľov? Sú to práve tí najohrozenejší – seniori. Tu sa však natíska otázka: skutočne Peter Pellegrini o tom nevie? Nechá svojich fanúšikov odmietnuť vakcínu, aby sa neskôr, počas roka, nakazili a s veľkou pravdepodobnosťou dostali do nemocnice? Neuvedomuje si, že tým síce neodradí svojich vyhranenejších voličov, no príde o svojich najväčších fanúšikov?

Alebo je to všetko iba jeho hra? Špinavá a nechutná hra s ľudskými životmi. Presne tak to je, pán bývalý premiér Peter Pellegrini, za drvivú väčšinu úmrtí od marca môžete vy svojim názorom na očkovanie. Máte na svojich rukách krv všetkých, čo už dávno mohli byť zaočkovaní, no kvôli vám nie sú a nakazili sa.

*Toto je veľký problém spoločnosti nielen na Slovensku. Je treba si dávať veľký pozor, ktorým článkom na sociálnych sieťach dôverovať. Jedným z nástrojov, ktoré vám môžu pomôcť zorientovať sa v online svete hoaxov a dezinformácií je rozšírenie Antivýtrus, ktoré upozorňuje na potenciálne nebezpečný obsah.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.