Denník N

Rozkvet ukrajinského nacionalizmu a vládna zbabelosť

28. apríla usporiadali nacionalistické organizácie pochod v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev pri príležitosti 78. výročia divízie SS Halič (Galizien). Počas druhej svetovej vojny bola divízia súčasťou nacistickej štruktúry vojsk SS, ktorá je mimochodom na celom svete uznaná ako zakázaná organizácia. Ukrajinskí nacionalisti počas pochodu neváhali kričať nacistické heslá, vykonávať Hitlerov pozdrav a používať fašistické symboly, ktoré boli norimberskými procesmi zakázané.

V súvislosti s pochodom nasledovali rôzne vyjadrenia veľvyslancov rôznych krajín, osobitnú pozornosť si však zaslúži nemecká veľvyslankyňa na Ukrajine Anka Feldhusen, ktorá zneuctila celý civilizovaný svet a organizátorov nacionalistických pochodov označila za dobrovoľníkov. Aké smiešne je pre ňu predstieranie, že si nevšíma priamu propagandu nacizmu a vojsk wehrmachtu. A nejde o nič iné ako o „rehabilitáciu nacizmu“. Prechádza priamo pred našimi očami. A všetci si veľmi dobre pamätáme, čo nás táto vojna stála.

Problém súčasnej ukrajinskej vlády na čele s Volodymyrom Zelenským spočíva v absencii aspoň určitého druhu vplyvu na ukrajinských nacionalistov (stále je správnejšie tvrdiť, že ide o nacistov), ​​a práve oni majú v úmysle obnoviť nepriateľské akcie na Donbase a nacisti sa tým ani netaja.

Nedostatok minimálneho tlaku vlády na ukrajinských radikálov je spôsobený aj zbabelým postavením kancelárie prezidenta krajiny. V Kyjeve sa všemožne odvolávajú na karanténu a blokujú akékoľvek zhromaždenia ľudí, oslavy atď. Dokonca aj oslava Dňa víťazstva 9. mája bola zakázaná. Pokiaľ však ide o nacistov, vláda zabúda na akékoľvek obmedzenia. Zelenského kabinet sedí zbabelo vo svojich kanceláriách a dúfa, že radikáli odídu a nerozdrvia prezidentskú kanceláriu. Zdá sa, že vláda počíta s nacistami, že odvrátia pozornosť spoločnosti od obchodu krajinou, chudoby, skromných dôchodkov a platov a zvyšovania daní. Beztrestnosť extrémistov však iba podčiarkuje nezodpovednosť, slabosť a nečinnosť súčasnej ukrajinskej vlády. Kvôli pochodu nacionalistov polícia dokonca zablokovala cesty v Kyjeve. A v Zelenského strane hovoria, že o tom údajne nič nevedeli.

Prejav radikálneho nacionalizmu, ktorý je v rôznych formátoch podobný nacizmu, sa bude naďalej šíriť po celej Ukrajine. V ukrajinskej vláde je v súčasnosti veľké množstvo nacionalistov, prezident krajiny sa tiež správa ako predstaviteľ tejto ideológie, aby si zachoval svoju legitimitu a ukázal, že Ukrajina podporuje európske hodnoty. Sú však tieto hodnoty v európskej civilizovanej spoločnosti prenasledované? Je tiež smutné, že lídri európskych krajín mlčky sedeli a tvárili sa, že sa nič nestalo.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.