Denník N

Dovoľme deťom smútiť

Deti potrebujú smútiť, aby vnímali lásku. Ak deti stratia blízku osobu, nesú v srdci bolesť, ktorá zatieňuje radosť a vnímanie lásky

Pri strate milovanej osoby prežívame hlboký smútok.

Sme ním zahltení a zranení. Nemáme kapacitu, zdieľať smútok s ďalšími členmi našej rodiny a uzatvárame sa do seba. Nevnímame, že v rovnakej situácii sa ocitnú aj naše deti.

Deti sa tak isto pri strate blízkej osoby potrebujú vyrovnať so smútkom, zároveň vnímajú náš smútok, chcú nás chrániť a nepridávať nám starosti. Cítia sa osamelí, izolovaní, vystrašení.  Ak im dovolíme smútiť a ukážeme ako, ťažoba sa zmierni a smútok premení na lásku. Ako? Dr. Martina Mikesková Vám vysvetlí viac.

Odborníci z Plamienka pripravili na rok 2021 nový projekt s názvom Plamienok každý týždeň. Pravidelne, počas celého roku, Vám prináša nové krátke video. Lekári a psychológ sa v nich venujú praktickým, psychologickým i filozofickým otázkam paliatívnej starostlivosti.

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.