Denník N

Pomaľované vtáča. Kniha, ktorú radšej nečítajte pred spaním.

Dielo Jerzyho Kosinského „Pomaľované vtáča“ sa v našich končinách dostalo do povedomia širšieho publika hlavne vďaka rovomennému filmu a jeho pomerne masívnej promo kampani. Mám ale podozrenie, že po pozretí filmu už na prečítanie knihy veľa ľudí odvahu nenašlo.

Keď sme si s manželkou pozreli minulý rok film „Nabarvené ptáče / Pomaľované vtáča“ českého režiséra Václava Marhoula, bol som z neho jednak otrasený a jednak fascinovaný jeho kvalitou. Moja manželka vyhlásila, že teda fajn, ale stačí to vidieť raz.
Ja som si nedal pokoj a nedávno som si zo zvedavosti zakúpil aj knižné vydanie tohto diela od Jerzyho Kosinského, pôvodom z Poľska, ktorý neskôr žil a písal v USA.
Na základe filmu som vedel, že ma nečaká jednoduché čítanie. No a kniha moje očakávania potvrdila: je to fakt drsný čitateľský zážitok. Veľa príjemných a pozitívnych pocitov pri jej čítaní nazažijete. Keďže som ju často čítal aj pred spaním, niektoré sny potom neboli najpríjemnejšie…
Lenže čo sa dá čakať od knihy, ktorej príbeh ja zasadený do obdobia 2.svetovej vojny a opisuje príbeh malého chlapca, ktorý sa sám potĺka po zaostalej krajine zmietajúcej sa vo vojnovom ošiali?
Kniha bola prijatá veľmi kontroverzne. V rodnom Poľsku sa v tom čase dokonca dostala na index zakázaných kníh, keďže vraj dehonestovala poľský národ. Taktiež k filmu sa kinodistribútori v Poľsku otočili chrbtom. Časť kritikov vyčítali dielu prílišnú krutosť a naturálnosť. Iná časť ľudí – hlavne tých, čo tú dobu reálne v tejto časti sveta zažili – zase skonštatovali, že udalosti v knihe sú opisované príliš mierne z toho dôvodu, aby príliš nedesili čitateľov v USA, kde dielo prvýkrát vyšlo.
Z jednotlivých kapitol v knihe budete zhnusení, no stále vás bude priťahovať zvedavosť, ako to bude pokračovať ďalej. Každopádne, odmenou za prečítanie tohto diela bude zvláštny pocit, že napriek naturálnej krutosti je odkaz tohto príbehu veľmi humanistický: nikdy nesmie majorita utláčať akékoľvek menšiny v spoločnosti z dôvodov pohlavia, rasy, farby pokožky, sexuálnej orientácie alebo politického presvedčenia (okrem extrémistických a násilných prejavov).
Som rád, že som knihu prečítal.. A asi si pozriem opäť aj film.

Teraz najčítanejšie

Jozef Sedilek

Občiansky aktivista, ktorý cíti zodpovednosť za budúcnosť sveta, kde žijeme .